Mózg człowieka jest fenomenalnym instrumentem, który umożliwia odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Niesamowite centrum dowodzenia bije na głowę najlepsze komputery. Mózg dowodzi procesami zachodzącymi w organizmie, jest źródłem tożsamości, myśli, pragnień i wyobrażeń. Mózg tworzy nas i wpływa na to, jak postrzegamy świat wokoło.
Ponoć wykorzystujemy jedynie ułamek możliwości ukrytych w tym organie. Mimo, że nadal pozostaje raczej nieodgadnioną tajemnicą, naukowcy krok po kroku stawiają nowe hipotezy i z większym lub mniejszym powodzeniem starają się je udowodnić.
To wiemy o mózgu na pewno:
- Mózg waży średnio od 1200 do 1400 g u osób dorosłych. Mózg mężczyzny jest nieco cięższy od kobiecego, co ma związek z masą ciała.
- Masa mózgu stanowi ok 2% masy ciała.
- Mózg wykorzystuje aż 20% przechodzącego przez organizm tlenu, a jego zużycie energii jest 10 razy szybsze niż pozostałych narządów.
- Mózg nie odpoczywa, jedynie podczas snu pracuje wolnej.
- Gdy brakuje pożywienia dla ciała, mózg wyłącza dostawę energii do innych organów. Ciało najpierw „zjada” tłuszcz a później mięśnie, zmuszając do „diety” mniej ważne organy i zapewniając sobie jak dostawę siły do pracy.
Wiemy również że, mózg kobiety i mężczyzny nie działa tak samo
Kobiety i mężczyźni myślą inaczej. To, co każdy z nas podejrzewał z całą mocą, obecnie stało się naukowym faktem.
Różnice pomiędzy pracą mózgu kobiety a mężczyzny, zobrazowane i udowodnione zostały przez dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania. Wraz z zespołem naukowców przebadała ona 428 mężczyzn i chłopców oraz 521 kobiet i dziewcząt. W badaniu przeanalizowano dwie główne części ludzkiego mózgu: móżdżek (odpowiadający za działanie) oraz mózg (odpowiadający za myślenie, przewidywanie).
W efekcie badań ustalono, że:
- w mózgu u mężczyzn dominują połączenia w obrębie półkul, natomiast u kobiet zdecydowanie więcej jest połączeń między półkulami, dzięki czemu kobiety więcej myślą i planują od mężczyzn,
- w móżdżku więcej połączeń mają mężczyźni, dlatego działają oni dokładniej niż kobiety,
- im jesteśmy starsi, tym różnice płciowe w działaniu mózgów stają się bardziej widoczne, (np. zachowania mózgów dzieci do 13. roku życia były podobne).
źródło: www.dlamozgu.pl, www.tvn24.pl