Psychologia

Kobieta socjopatka? Tak, takie też spotykamy, często są naszymi przyjaciółkami, koleżankami. Uważajcie na ich sztuczki

Redakcja
Redakcja
8 listopada 2018
Fot. iStock/domoyega
 

Socjopaci mają tendencję do braku empatii, nie dbają o reguły czy normy społeczne i chętnie wykorzystują ludzi dla własnych korzyści. To już wszystko wiemy, ale zazwyczaj o socjopatach mówi się w kontekście mężczyzn i toksycznych związków, jakie z nimi tworzymy. Jednak osobowość socjopatyczna nie jest przypisana jedynie facetom, nie zna podziału na płci, dotyczy tak samo kobiet. Nie jest łatwo zauważyć socjopatę w ogóle, a co dopiero socjopatę – kobietę. Warto się jednak rozejrzeć, czy nie jesteśmy uwikłane w toksyczną relację ze znajomą, koleżanką z pracy, a może przyjaciółką.

Kilka cech charakterystycznych dla socjopatycznych kobiet

Psucie reputacji

Kobiety chcąc wykorzystać innych do własnych celów, uciekają się do agresji interpersonalnej, takiej jak manipulacja lub emocjonalna taktyka. Kobieta-socjopatka może zrobić wiele, by podważyć twoją wiarygodność. Może zaszkodzić twojej reputacji plotkami, oszczerstwami, niszczyć relacje z innymi. Oczywiście tobie będzie mówić, że to nie było celowe, że ktoś źle ją zrozumiał, przekręcił jej słowa.

Przekręcanie faktów na swoją korzyść

Jeśli masz do czynienia z kobietą, która ma tendencje socjopatyczne, może ona mieć nawyk ukrywania kluczowych informacji, by nie tracić kontroli nad tobą czy sytuacją. Przekręca słowa, manipuluje faktami, by dostosować rzeczywistość do swoich potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo subtelny sposób na oszukiwanie i kontrolowanie. Ze względu na stereotyp, łatwiej nam uwierzyć, że kobieta kłamie pomijając pewne fakty, by ochronić nas przed zranieniem, niż by nami manipulować.

Bombardowanie miłością

Masz wśród swoich znajomych przyjaciółkę, która mówi, że jesteś dla niej najważniejsza, że bez ciebie nie wyobrażą sobie życia, że wiele jej dałaś, ona dużo tobie zawdzięcza? I choć na początku jest ci miło, to jednak po czasie czujesz się trochę nieswojo. Kobiet socjopatki komplementami, miłymi słowami, przekonują nas, że są przyjacielskie, że chcą z nami nawiązać więź, a kiedy ulegamy temu, stajemy się łatwym celem. Zresztą rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, ze wszystkie te miłe rzeczy, które słyszymy mają na celu jedynie manipulację, jesteśmy zdecydowanie bardziej ostrożne w stosunku do mężczyzn prawiących nam komplementy.

Zgrywanie uroczych

Nie jest tajemnicą, że socjopaci używają uroku jako jednego ze sposobów manipulowania ludźmi. Kobietom ten urok przychodzi znacznie łatwiej, naturalniej, dlatego często nie wzbudzają naszych podejrzeń. Pamiętaj jednak, że jeśli masz do czynienia z socjopatą, jego życzliwość zawsze służy jakimś celom. Postrzegamy kobiety jako łagodniejsze, więc z jej uroczą naturą nie wiążemy złych intencji.

Okazywanie troski

Czy wiecie, że kobiety są dobrymi przywódcami sekt, ponieważ potrafią się ukryć za troską, chęcią niesienia pomocy. Doskonale wiedzą, jak oszukać swoje ofiary fałszywym podziwem, zachętą, życzliwością i właśnie troską. W ten sposób uzależniają nas od siebie, zawsze są pod ręką, kiedy potrzebujemy pomocy, wysłuchają, przytulą, poklepią po ramieniu, ale to wszystko jest do czasu, nie robią tego bezinteresownie.

Odgrywanie ofiary

Kobieta – socjopatka jest jak kameleon. Kiedy musi być urocza – jest taka, jeśli musi zagrać ofiarę – nie ma z tym problemu. Czasami zastanawiasz się, co takiego zrobiłaś, że ona czuje się tak zraniona albo co takiego zrobili jej inni, że tak cierpi. Uważaj, nie daj się nabrać na te triki i wciągnąć w jej gierki, bo trudno ci się będzie uwolnić i w tej relacji zawsze będziesz mieć poczucie winy za złe samopoczucie, emocje socjopatycznej kobiety.


Psychologia

Jak skutecznie dodać skórze blasku i wygładzić jej koloryt, a efekt zatrzymać na kilka miesięcy?

Redakcja
Redakcja
8 listopada 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Rozświetlona, zdrowo wyglądająca skóra to marzenie wielu kobiet. Jak ją uzyskać wiedzą Koreanki, słynące na świecie z zadbanego i pięknego wyglądu oraz zamiłowania do innowacyjnych rozwiązań z dziedziny beauty. Nie dziwi więc fakt, że kolejny, hitowy zabieg w pielęgnacji skóry  – BB Glow dotarł do Polski z Korei.

BB Glow został stworzony przede wszystkim z myślą o rozjaśnieniu i wygładzeniu kolorytu skóry oraz jej intensywnej rewitalizacji. Stał się również pomocny w walce z nieestetycznymi przebarwieniami, z uciążliwymi piegami, śladami po trądziku czy widocznymi bliznami, czyli z bardzo powszechnymi problemami, wpędzającymi w kompleksy tysiące kobiet. Na czym polega zabieg, jakich efektów możemy się spodziewać – wyjaśnia Blanka Pawłowska, ekspert beauty i właścicielka Kliniki Młodości.

Fot. Materiały prasowe

Opatentowana formuła zabiegu polega na wprowadzeniu w naskórek za pomocą specjalnego urządzenia z mikroigłami preparatu pielęgnacyjnego, który dzięki zawartości substancji czynnych oraz dodatków pigmentacyjnych powoduje efekt rozjaśnienia oraz regeneracji skóry. Widoczne rezultaty już po pierwszej aplikacji, to zasługa wykorzystania w zabiegu serum pochodzenia koreańskiego, wzbogaconego o naturalne ekstrakty roślinne, komórki macierzyste, peptydy oraz niacynamid, czyli witaminę B3. Starannie dobrane składniki stymulują syntezę kolagenu, zwiększają produkcję ceramidów, będących głównym składnikiem lipidowej bariery ochronnej skóry. Zmniejszają również utratę wody w skórze, powodując lepsze jej nawilżenie i poprawę elastyczności. – tłumaczy Blanka Pawłowska.

Jak przebiega zabieg BB Glow?

Efekt zabiegu w postaci promiennego wyglądu skóry, wygładzenia i kamuflażu niedoskonałości, to nie tylko zasługa wyjątkowego składu serum wykorzystywanego w BB Glow, ale również sposób podania samego preparatu. Dzięki zastosowaniu mezoterapii  mikroigłowej, substancje odżywcze i antyoksydacyjne wnikają w głąb warstwy skóry, intensywnie ją regenerując i odmładzając. Pierwszym krokiem jednak, mającym również istotny wpływ na rezultat widoczny już po pierwszym zabiegu, jest dokładne oczyszczenie skóry oraz nałożenie delikatnego kwasu złuszczającego martwy naskórek. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu skóry na przyjęcie preparatu, rozpoczyna się proces jego wprowadzania przy użyciu specjalnego urządzenia zakończonego kartridżem z mikroigłami. Specjalista wykonujący zabieg, stosuje znieczulenie, dzięki czemu zabieg jest zupełnie bezbolesny i komfortowy. Ostatnim krokiem jest zmycie nadmiaru preparatu oraz nałożenie kremu regenerującego.

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego warto poddać się BB Glow?

Już pierwszy zabieg przynosi widoczne efekty, a długotrwałe rezultaty nawet od  6 do 12  miesięcy można uzyskać po nieprzerwanej, powtórzonej 4-5 razy kuracji. Zabieg jest rekomendowany zarówno dla kobiet jak i mężczyzn praktycznie w każdym wieku, na twarz, szyję, dekolt jak również na dłonie. Szara zmęczona cera, nieestetyczne przebarwienia spowodowane trądzikiem, procesem fotostarzenia czy przeszkadzające nam zbyt widoczne piegi  – to problemy, z którymi radzi sobie BB Glow. Właściwości regenerujące poszczególnych substancji aktywnych, powodują wyciszenie rumienia, trądziku różowatego oraz innych problemów skórnych. Wspomagają również ochronę skóry przed działaniem promieniowania UVB oraz przed wolnymi rodnikami.

Zabieg rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, zapobiega powstawaniu kolejnych, działa przeciwzapalnie oraz skraca okres gojenia istniejących zmian zapalnych. Serum BB Glow zawiera również specjalne peptydy nazywane czynnikiem wzrostu EGF, które stymulują wzrost i podział komórek. Tym samym są one odpowiedzialne za proces odmłodzenia skóry. – dodaje Blanka Pawłowska, ekspert beauty i właścicielka Kliniki Młodości.

Fot. Materiały prasowe

BB Glow doskonale sprawdza się także w roli zabiegu bankietowego. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, zaleca się wykonanie go na dzień przed ważnym wyjściem. Należy jednak pamiętać, że przez cały czas trwania terapii nie wolno eksponować skóry na słońce.

Okres jesienny, to idealny moment, aby zadbać o przesuszoną po lecie skórę, szczególnie gdy brakuje jej blasku, promiennego wyglądu i intensywnego odżywienia. Zamiast inwestować w kosmetyki, kamuflujące powierzchownie niedoskonałości naszej skóry, możemy przetestować zabieg pozwalający uzyskać długotrwały i naturalny efekt nałożenia kremu BB o właściwościach tonujących. Zabieg BB Glow zyskał uznanie wymagających Koreanek słynących z porcelanowej i zadbanej cery, furorę zrobił już w Rosji, a od niedawna szturmem zdobywa polski rynek beauty.

Więcej informacji na: www.klinikamlodosci.com

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Młodości Blanka Pawłowska


Psychologia

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu). Wstydliwa przypadłość, której nie należy ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 listopada 2018
guzki krwawnicze , żylaki odbytu
Fot. iStock/Lars Neumann

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu) to kłopotliwa dolegliwość, o której każdy, kogo one dotknęły, chciałby jak najszybciej zapomnieć. Hemoroidy lub guzki krwawnicze, bo tak inaczej nazywamy żylaki odbytu, są jednak dość częstą przypadłością, która dotyka nawet co drugą osobę, w różnym wieku. Najczęściej wstydzimy się przyznać do istnienia problemu i staramy się ignorować nieprzyjemne objawy.

Dopiero, gdy ich obecność zaczyna mocniej dokuczać, zastanawiamy się, co z nimi zrobić.

Guzki krwawnicze (żylaki odbytu) – dokuczliwa przypadłość

Wypełnione krwią guzki krwawnicze są fizjologiczną strukturą odbytu. Jednak gdy dochodzi do ich nadmiernego przekrwienia, prawidłowe guzki powiększają się tworząc hemoroidy. Żylaki odbytu można podejrzewać, gdy podczas oddawania stolca pojawia się krwawienie z odbytu, o wyglądzie świeżej, czerwonej krwi. Zazwyczaj towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia, obecność śluzu, świąd i pieczenie okolic odbytu, odczuwanie dyskomfortu, a nawet dokuczliwy ból.

Pojawienie się hemoroidów może wynikać z przyczyn banalnych, takich jak: zaparcia lub biegunki, siedzący tryb życia, defekt budowy żył czy ciąża. Może być również efektem poważnych problemów ze zdrowiem, takich jak marskość wątroby czy guzy miednicy małej. Umiejscowienie żylaków sprawia, że o problemie mało kto ma ochotę głośno mówić i rzadko zgłaszamy się do lekarza. Tymczasem w przypadku nasilenia się  problemów należy przyjrzeć się im naprawdę dokładnie. W poważniejszych przypadkach hemoroidy mogą wypadać na zewnątrz, po czym cofać się samoistnie do kanału odbytu. Niekiedy trzeba je odprowadzić ręcznie, a w bardzo zaawansowanych stadiach choroby nie można ich odprowadzić do środka i pozostają na zewnątrz odbytu, powodując ból. Oczywiście nie każdy doprowadza do takiego stanu chorobę, bo o wiele wcześniej można podjąć kroki, które łagodzą przykre objawy. Hemoroidy można wyczuć palcem podczas badania przez odbyt, można również stwierdzić je w trakcie badania specjalnym wziernikiem, np. podczas rektoskopii czy kolonoskopii.

Zobacz również: Boli, piecze, a na papierze toaletowym widać ślady krwi? Hemoroidy trzeba leczyć – im wcześniej, tym lepie

Hemoroidy warto leczyć

Sposób leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku pierwszej fazy tworzenia się hemoroidów zaleca się kąpiele w naparze z kory dębu lub okłady z pokruszonego lodu, gdy dokucza ból i dyskomfort. Stosuje się także czopki oraz kremy działające przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbólowo. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić stosowanie antybiotyków czy glikokortykosteroidów. Dobrze jest wprowadzić dietę bogatą w błonnik, przyjmować odpowiednią ilość płynów, aby zapobiegać zaparciom, które sprzyjają hemoroidom. Należy unikać pokarmów zapierających, takich jak mocna kawa i czekolada.

Gdy hemoroidy nawracają i ich przebieg jest bardziej uporczywy, można założyć gumową opaskę na nie, aby odciąć dopływ krwi. Można zastosować skleroterapię, czyli wstrzyknięcie środków chemicznych zamykających dopływ krwi do hemoroidów, aby obumarły. Polecany jest także laser lub krioterapia, czyli koagulacja żylaków odbytu zimnem. W przypadkach bardzo poważnych można hemoroidy wyciąć, jednak jest to bolesne i związane z większym ryzykiem pojawienia się powikłań.

Nie zawsze da się zapobiec wystąpieniu żylaków odbytu, ale bogata w błonnik i wodę dieta oraz umiarkowana aktywność fizyczna – lekkie ćwiczenia, spacer – również są pomocne w zapobieganiu i leczeniu hemoroidów.


źródło:  gastrologia.mp.pl, www.medonet.pl 

Zobacz także

Co to jest asertywność - ćwiczenia, asertywność w pracy

Asertywność. Jak postępować, by nie krzywdzić siebie i innych?

Stała obok i nagrywała, gdy ktoś gwałcił jej koleżankę. Żeby przez te trzy sekundy błysnąć w Internecie. A że to złe? Nieważne, dziś zło dobrze się sprzedaje

„Nie masz pojęcia, jaki to stres, kiedy burzysz czyjeś nadzieje czwórką na świadectwie”