Go to content

Kobieta socjopatka? Tak, takie też spotykamy, często są naszymi przyjaciółkami, koleżankami. Uważajcie na ich sztuczki

Fot. iStock/domoyega

Socjopaci mają tendencję do braku empatii, nie dbają o reguły czy normy społeczne i chętnie wykorzystują ludzi dla własnych korzyści. To już wszystko wiemy, ale zazwyczaj o socjopatach mówi się w kontekście mężczyzn i toksycznych związków, jakie z nimi tworzymy. Jednak osobowość socjopatyczna nie jest przypisana jedynie facetom, nie zna podziału na płci, dotyczy tak samo kobiet. Nie jest łatwo zauważyć socjopatę w ogóle, a co dopiero socjopatę – kobietę. Warto się jednak rozejrzeć, czy nie jesteśmy uwikłane w toksyczną relację ze znajomą, koleżanką z pracy, a może przyjaciółką.

Kilka cech charakterystycznych dla socjopatycznych kobiet

Psucie reputacji

Kobiety chcąc wykorzystać innych do własnych celów, uciekają się do agresji interpersonalnej, takiej jak manipulacja lub emocjonalna taktyka. Kobieta-socjopatka może zrobić wiele, by podważyć twoją wiarygodność. Może zaszkodzić twojej reputacji plotkami, oszczerstwami, niszczyć relacje z innymi. Oczywiście tobie będzie mówić, że to nie było celowe, że ktoś źle ją zrozumiał, przekręcił jej słowa.

Przekręcanie faktów na swoją korzyść

Jeśli masz do czynienia z kobietą, która ma tendencje socjopatyczne, może ona mieć nawyk ukrywania kluczowych informacji, by nie tracić kontroli nad tobą czy sytuacją. Przekręca słowa, manipuluje faktami, by dostosować rzeczywistość do swoich potrzeb. Ogólnie rzecz biorąc, jest to bardzo subtelny sposób na oszukiwanie i kontrolowanie. Ze względu na stereotyp, łatwiej nam uwierzyć, że kobieta kłamie pomijając pewne fakty, by ochronić nas przed zranieniem, niż by nami manipulować.

Bombardowanie miłością

Masz wśród swoich znajomych przyjaciółkę, która mówi, że jesteś dla niej najważniejsza, że bez ciebie nie wyobrażą sobie życia, że wiele jej dałaś, ona dużo tobie zawdzięcza? I choć na początku jest ci miło, to jednak po czasie czujesz się trochę nieswojo. Kobiet socjopatki komplementami, miłymi słowami, przekonują nas, że są przyjacielskie, że chcą z nami nawiązać więź, a kiedy ulegamy temu, stajemy się łatwym celem. Zresztą rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, ze wszystkie te miłe rzeczy, które słyszymy mają na celu jedynie manipulację, jesteśmy zdecydowanie bardziej ostrożne w stosunku do mężczyzn prawiących nam komplementy.

Zgrywanie uroczych

Nie jest tajemnicą, że socjopaci używają uroku jako jednego ze sposobów manipulowania ludźmi. Kobietom ten urok przychodzi znacznie łatwiej, naturalniej, dlatego często nie wzbudzają naszych podejrzeń. Pamiętaj jednak, że jeśli masz do czynienia z socjopatą, jego życzliwość zawsze służy jakimś celom. Postrzegamy kobiety jako łagodniejsze, więc z jej uroczą naturą nie wiążemy złych intencji.

Okazywanie troski

Czy wiecie, że kobiety są dobrymi przywódcami sekt, ponieważ potrafią się ukryć za troską, chęcią niesienia pomocy. Doskonale wiedzą, jak oszukać swoje ofiary fałszywym podziwem, zachętą, życzliwością i właśnie troską. W ten sposób uzależniają nas od siebie, zawsze są pod ręką, kiedy potrzebujemy pomocy, wysłuchają, przytulą, poklepią po ramieniu, ale to wszystko jest do czasu, nie robią tego bezinteresownie.

Odgrywanie ofiary

Kobieta – socjopatka jest jak kameleon. Kiedy musi być urocza – jest taka, jeśli musi zagrać ofiarę – nie ma z tym problemu. Czasami zastanawiasz się, co takiego zrobiłaś, że ona czuje się tak zraniona albo co takiego zrobili jej inni, że tak cierpi. Uważaj, nie daj się nabrać na te triki i wciągnąć w jej gierki, bo trudno ci się będzie uwolnić i w tej relacji zawsze będziesz mieć poczucie winy za złe samopoczucie, emocje socjopatycznej kobiety.