Go to content

Kilka sygnałów, że ktoś manipuluje twoimi emocjami

Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Manipulator emocjonalny to niezwykle „trudna” osoba, z którą jednak można sobie poradzić. Kradnie twoją energię, jest męczący, kiedy stara się być blisko ciebie i może sprawnie obniżyć twoje poczucie własnej wartości. Manipulacja emocjonalna jest toksyczna. Jest więc ważne, abyś rozpoznał, kiedy ktoś w twoim życiu manipuluje twoimi emocjami i emocjami tych, którzy cię otaczają. Pozwoli to uniknąć zranienia lub zblokowania w niechcianych sytuacjach.

Kilka sygnałów, że ktoś manipuluje twoimi emocjami

Wszystko kręci się wokół niego

Emocjonalny manipulator stale pragnie współczucia, uwagi i tego, by być wysłuchanym -natychmiast.

Ponieważ nie jest możliwym być stale w centrum uwagi, emocjonalny manipulator jest skłonny do różnych toksycznych zachowań, aby osiągnąć swój cel. Na przykład:

– odbija pałeczkę

Jeśli powiesz emocjonalnemu manipulatorowi, że coś negatywnego dzieje się w twoim życiu, z pewnością poinformuje cię, jak on sam bardzo cierpi. Będzie sugerować, że twoje problemy są niczym w porównaniu z jego wysiłkami.

Zasadniczo ludzie tego typu okazują zadowolenie z faktu, że problemy wszystkich innych są mniej ważne niż ich własne.

– wyolbrzymia

Emocjonalny manipulator tworzy różne historie, aby zwrócić na siebie uwagę. Będzie wyolbrzymiać swoje problemy, przerywając historie innych ludzi, aby opowiedzieć własne, wymyślone i „lepsze”.

– robi z siebie męczennika

Kiedy wszystko idzie gładko, na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie osoby pomocnej dla innych i życzliwej.

Ale potem wszystko zaczyna iść źle. Manipulator narzeka, zachowuje się, jakby przyjął na siebie ogromny ciężar. Ponieważ jest dobrym aktorem, możesz myśleć, że jest po prostu dobrym człowiekiem z pozytywnym nastawieniem … dopóki nie zacznie się to narzekanie.

Przekręca fakty

Fakty są wrogiem emocjonalnego manipulatora, ponieważ dowodzą, że jego działania i reakcje są niewłaściwie. Radzi sobie z nimi w następujący sposób:

– Gaslighting

Jest to działanie polegające na próbach nakłonienia cię do zakwestionowania twojego sposobu postrzegania rzeczywistości. Manipulator zrobi wszystko, byś uwierzył, że to ty jesteś w błędzie, a on ma rację. Oznacza to, że emocjonalny manipulator może:

  • Kłamać w sprawie sekwencji zdarzeń
  • Sprawić, że uwierzysz, że zrobiłeś coś, czego nie zrobiłeś
  • Przekona cię, że źle zrozumiałeś, źle napisałeś, źle zapamiętałeś jakąś sytuację
  • Przekona cię, że twoje problemy nie są prawdziwe

– Granie ofiary

On nigdy nie jest w błędzie. To inni są niesprawiedliwi, atakują go, krzywdzą. Bez względu na to, co zrobił, na pewno będzie wskazywać palcami na wszystkich innych, nigdy nie przyjmie winy na siebie.

Jeśli emocjonalny manipulator nie zdoła wykonać jakiegoś zadania, winne są twoje zbyt wysokie oczekiwania. Kiedy zerwie z nim partner, nazwie go bojącym się zobowiązań. Jeśli cię rozzłości, powie, że jesteś zbyt wrażliwy. Jeśli zostanie zwolnieni, jego szef był palantem. Zasadniczo emocjonalni manipulatorzy nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje błędy.

Jest agresywny

Czasami możesz czuć się niekomfortowo, gdy manipulator zaczyna być nadmiernie agresywny. Może używać mocnego, szorstkiego języka, gestów lub mówić bardzo głośno, aby wykluczyć jakąkolwiek szansę na uczciwą dyskusję.

Wywiera presję

Bo zależy mu na jak najszybszym osiągnięciu celu. Z jednej strony będzie ci mówił, że musisz czuć się komfortowo i dobrze zastanowić nad decyzją, którą chcesz podjąć, z drugiej – będzie stwarzał psychiczną presję, byś podjął ją jak najszybciej i z jak najkorzystniejszym skutkiem dla niego. Siła perswazji jest okrutna, gdy masz do czynienia z manipulatorem. Zagra na najcieńszej strunie – odwoła się do twoich emocji, do poczucia sprawiedliwości, do poczucia winy…


Na podstawie: powerofpositivity.com