Go to content

Lenistwo? Skądże znowu! To inteligencja!

fot. iStock/Vladimir Piskunov

Pora podziękować amerykańskim naukowcom! Dzięki najnowszym badaniom możesz pożegnać się z wyrzutami sumienia dotyczącymi lenistwa. Okazuje się, że może być ono oznaką większej inteligencji. Brzmi dobrze, czyż nie?

Opublikowane w Journal of Health Psychology badania dowodzą, że ludzie spędzający więcej czasu na robieniu zupełnie niczego mają większy iloraz inteligencji od tych, którzy ciągle są w ruchu. Powód? Inteligentni szybciej się nudzą.

Naukowcy doszli to takich spostrzeżeń robiąc badania na grupie studentów. Zadali im dwa pytania: czy lubią wykonywać zadania, które wymagają wymyślania nowych rozwiązań oraz czy zawsze robią tylko tyle, ile muszą.

Wśród badanych naukowcy wyznaczyli grupę kontrolną, składającą się z 30 „myślicieli” i 30 tych, którym takiego określenia nie mogli przypisać. W ciągu siedmiu dni wszyscy studenci nosili urządzenie, które na bieżąco badało ich aktywność,  przesyłając zebrane informacje do badaczy. Wyniki? Zaskakujące! Aktywniejsze były osoby o niższym poziomie inteligencji. Specjaliści uważają, że może to być wynik pracy mózgu, który nie obciążony stałym procesem myślowym szuka dodatkowej aktywności. Dlatego też „inteligenci” wolą rzucić się na kanapę i oglądać telewizję.

Następnym razem, kiedy ktoś będzie narzekał na twoje lenistwo, grzecznie odpowiedz, że to po prostu cecha ludzi inteligentnych!


 

źródło: Digest.bps.org.uk