Go to content

Jesteś dobrym rodzicem, nawet jeśli myślisz, że nie jesteś. 9 znaków, że jednak ci się udało

Fot. iStock/Nadezhda1906

Rodzicielstwo to taki niewdzięczny stan, w którym często mamy poczucie porażki, bezradności, bezsilności. Na szczęście te negatywne emocje przeplatają się a tak wspaniałymi uczuciami jak duma, bezwarunkowa miłość i szczęście, że w naszym życiu pojawiło się dziecko. To normalne, że masz wątpliwości i chwile załamania. W takich momentach zawsze warto sobie uświadomić, jak wiele nam się udało. Oto 9 znaków, które potwierdzają, że jesteś dobrym rodzicem – nawet jeśli się wcale tak nie czujesz.

Twoje dziecko zawiodło w czymś i pozwoliłeś, aby to się stało.

Obserwowanie takich porażek może być trudne, ale to również zawsze początek nowego rozdziału między tobą a twoim dzieckiem – możliwość dialogu, który wam obojgu wyjdzie na dobre. Zbyt wielu rodziców stara się chronić swoje dzieci przed uczuciem rozczarowania lub niedogodności. Negatywne doświadczenia hartują charakter. Kiedy pozwalasz dzieciom zawieść, przedyskutuj to z nimi później i porozmawiaj o tym, czego nauczyły się z tego doświadczenia. Wtedy właśnie uczysz wytrwałości i wartości ciężkiej pracy.

Twoje dzieci mają swoją tożsamość

Nawet jeśli nie rozumiesz ich preferencji i wyborów. Chociaż każdy rodzic może w pewnym momencie zobaczyć trochę samego siebie w swoich dzieciach, dobrze jest wtedy, kiedy wyraźnie widzi, że syn czy córka mają swoją osobowość i bronią swoich przekonań. Fakt, że twoje dzieci pasjonują się tym, o czym wiedzą, że ci się nie spodoba, jest znakiem, że wiedzą, że twoje wsparcie jest bezwarunkowe.

Twoje dzieci mają wyrobione „nawyki bezpieczeństwa”

Instynkt samozachowawczy i rozsądek to w dużej mierze właśnie twoja zasługa. Twoim celem jest wychowanie dzieci, które same dokonują właściwych wyborów i potrafią się w porę wycofać.

Porzuciłeś zły nawyk, by dać dobry przykład

Każdy ma zły nawyk – nawet rodzice. Kiedy jednak masz dzieci, świadomość wpływu, jaki na nie wywierasz, powinien przeważyć nad potrzebą realizowania tego nawyku. Twoje dzieci, niezależnie od tego, czy to widzisz czy nie, zawsze zwracają uwagę na to, co robisz. Jeśli pokonasz szkodliwe przyzwyczajenie, pokażesz im swoją siłę charakteru.

Popełniłeś błędy

Błędy mogą wiele nauczyć – i ciebie i twoje dzieci. Kiedy myślisz o „dobrym rodzicielstwie, wydaje ci się pewnie, że powinieneś wszystko robić idealnie. Tymczasem jedynym sposobem, w jaki staniesz się kompetentnym, pewnym siebie rodzicem, jest popełnianie błędów.

Sprawiasz, że rodzinne obiady stają się tradycją

Chociaż częste spędzanie czasu razem, jako rodzina, może być trudne do zorganizowania (zwłaszcza, kiedy dzieci dorastają) to jeden z tych nawyków, który oznacza, że jesteś naprawdę dobrym rodzicem. Dzieci, które regularnie jadają obiad z rodzicami – zwłaszcza z tatą – radzą sobie lepiej w szkole, mają wyższą samoocenę i są mniej podatne na nadużywanie narkotyków lub alkoholu.

Twoje dzieci są na ciebie wściekłe

Oczywiście, to nic przyjemnego słyszeć „nienawidzę cię” lub „chciałbym mieć inną mamę”. Ale ta złość z reguły bardzo szybko mija, a dzieci będą ci wdzięczne za to, że wyznaczyłeś im granice i wymusiłeś konsekwencje. Próba bycia jedynie „przyjacielem swojego dziecka” może być przyjemniejsza, ale na dłuższą metę – szkodliwa.

Myślisz, że zawodzisz

Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Rodzice, którzy myślą, że nie potrafią być rodzicami, zwykle postępują słusznie. Z kolei ci, którzy uważają się za nieomylnych, zazwyczaj są najgorsi…

Twoje dzieci robią właściwe rzeczy, kiedy cię nie ma w pobliżu

Jeśli twoje dziecko nie ulega negatywnej presji rówieśników, kiedy nie ma cię obok, to znaczy, czy wykonałeś kawał dobrej roboty. Ufasz swojemu dziecku, a ono wierzy w wartości, które mu wpoiłeś.


Na podstawie: thisisinsider.com