Go to content

Jak odmówić seksu, żeby twój partner nie czuł się odrzucony

Jak odmówić seksu, żeby twój partner nie czuł się odrzucony
Fot. iStock/nd3000

Sprzątasz dom, myśląc o rachunkach, które musisz zapłacić, o przyjaciółce, do której nie dzwoniłaś od tygodni, o tej niezręcznej rozmowie z twoim nowym współpracownikiem wczoraj, kiedy nagle pojawia się twój partner i daje ci wyraźnie do zrozumienia, że ma ochotę na coś więcej. Co teraz? Jak odmówić seksu, żeby twój partner nie czuł się odrzucony?

Może seks wydaje się właśnie w tym momencie dokładnie tym, czego potrzebujesz. W takim razie świetnie – ciesz się nim i baw. Ale może być też tak, że uważasz, że teraz dla ciebie absolutnie nie jest miejsce i pora na tę właśnie bliskość. Jak rozmawiać o tym z partnerem, by nie skończyło się na dąsach i wyrzutach, że to już „kolejny raz”…?

Odrzucenie seksualne może być trudną do przełknięcia pigułką, szczególnie jeśli tylko jedna osoba jest w dużej mierze (lub nawet w całości) odpowiedzialna za inicjowanie seksu w związku.

Ale bycie osobą, która odrzuca seks, również nie jest takie wspaniałe. Może jesteśmy zirytowani, że nasz partner nie mógł odczytać naszego nastroju lub sytuacji. A może czujemy się źle, ponieważ nie znosimy sprawiać zawodu ukochanej osobie, więc zgadzamy się na bliskość, by on był szczęśliwy?

Najnowsze badania na temat seksu sugerują, że – w porównaniu do uprawiania seksu w celu uniknięcia negatywnych skutków – odrzucenie niekoniecznie szkodzi satysfakcji ze związku, o ile robimy to w pozytywny sposób.  Oto trzy podejścia, o których należy pamiętać.

1. Wyraźnie wyjaśnij, dlaczego mówisz „nie”

Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, to wytłumaczyć mu wprost, dlaczego nie masz ochoty na bliskość. Unikniesz w ten sposób nieporozumień i tego, by twój partner przyjął odrzucenie seksualne osobiście. Więc jeśli czujesz się zbyt zmęczony na seks, powiedz to. Jeśli miałeś długi dzień i jesteś rozkojarzony stresem w pracy, powiedz o tym. Pomóz partnerowi lepiej zrozumieć twój wewnętrzny świat i pokaż, że brak zainteresowania seksem nie jest odbiciem braku zainteresowania partnerem .

2. Zaproponuj inny czas – wkrótce

Odrzucenie seksualne zwykle wydaje się o wiele łatwiejsze do zaakceptowania, gdy dostajemy tak zwaną linię bezpieczeństwa. Coś w stylu: „Nie czuję tego teraz, ale może moglibyśmy spróbować w weekend, albo później wieczorem po tym, jak pójdę biegać? Albo może rano, przed pracą, po tym, jak oboje się wyspaliśmy?

3. Znajdz inny sposób, by być blisko 

To, że nie jesteś w nastroju do seksu, niekoniecznie oznacza, że ​​musisz odrzucić inne sposoby zbliżenia się do swojego partnera. Z badań wiemy, że kobiety i mężczyźni czerpią znacznie więcej z seksu niż z innego rodzaju fizycznej bliskości. Jednak przytulanie, trzymanie się za ręce, rozmowa, a nawet każda inna aktywność, którą oboje lubicie, mogą być całkiem dobre jako zamiennik.

Najważniejsza jest komunikacja i szczerość. Jeśli chcesz mieć udane życie seksualne w twoim związku, pilnuj, by ich nie zaniedbywać.


Na podstawie: psychologytoday.com