Go to content

Jak się pozbyć poczucia niepokoju

Fot. iStock/AleksandarNakic

Kiedy czujesz niepokój, przyspieszony ryt bicia serca i zaczynasz tracić kontrolę nad swoim lękiem, nadal jesteś w stanie zredukować atak paniki. Istnieje kilka technik, których, których można użyć aby skutecznie poradzić sobie z lękiem.

Jak zmniejszyć lub wyeliminować swój niepokój i lęk w momencie ataku paniki

1. Weź głęboki oddech

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest ustabilizowanie oddechu.  Głębokie, miarowe oddychanie przeponowe jest potężną techniką redukcji lęku, ponieważ aktywuje reakcję relaksacyjną organizmu. Pomaga organizmowi przejść od reakcji współczulnego układu nerwowego do konfrontacji z „odpowiedzią relaksacyjną” układu nerwowego przywspółczulnego.

Spróbuj wziąć głęboki oddech licząc do  4, wypełniając powietrzem najpierw brzuch, a potem klatkę piersiową, delikatnie wstrzymaj oddech znów licząc do 4 i powoli wydychaj powietrze, także licząc do 4.

2. Zaakceptuj to, że jesteś niespokojny

Pamiętaj, że lęk jest po prostu uczuciem, jak każde inne. Przypominając sobie, że lęk jest po prostu reakcją emocjonalną, możesz zacząć go akceptować.

Akceptacja jest niezbędna, ponieważ próba walki z tą emocją i lub eliminacji lęku często pogarsza sytuację Po prostu utrwala przekonanie, że twój niepokój jest nie do zniesienia.

3. Zdaj sobie sprawę, że twój mózg się z tobą bawi

Mózg danej osoby może sprawić, że uwierzy ona, że umiera na atak serca, kiedy tak naprawdę ma „tylko” atak paniki.

4. Zastanów się nad swoimi myślami

Kiedy ludzie są niespokojni, w głowie pojawiają się różne dziwne myśli, wysoce nierealistyczne i mało prawdopodobne. Wzmagają one tylko stan niepokoju.

Zadaj sobie te pytania:

  • Czy to zmartwienie jest realistyczne?
  • Czy to naprawdę może się zdarzyć?
  • Czy mogę sobie z tym poradzić?
  • Co mogę zrobić?
  • Jeśli dzieje się coś złego, co może to oznaczać dla mnie?
  • Co mogę zrobić, aby przygotować się na wszystko, co może się zdarzyć?

5. Użyj uspokajającej wizualizacji

Przenieś się mentalnie do miejsca, które cię uspokaja. Zamknij na chwilę oczy, wyrównaj oddech i skup się na wytworzeniu relaksujących obrazów. Zostań w tym swoim świecie kilka chwil.

Pamiętaj, jesteś w stanie zapanować nad swoją reakcją. Powinieneś się tego nauczyć, by żyć bardziej komfortowo.


Na podstawie: psychcentral.com