Narcyz to ktoś, kto uwielbia być podziwiany, zawsze chce być w centrum uwagi, kocha wzbudzać zainteresowanie innych. Jest przekonany o swojej wyjątkowości, niepowtarzalności i swoją niezdrową pewność siebie wykorzystuje do manipulacji innymi dążąc w ten sposób do realizacjo swoich pragnień.
Kto chciałby go spotkać? Pewnie nikt, bo co to za przyjemność być z kimś, kto szybko się nam znudzi, kto używa nas do podkreślenia swojej własnej osobowości, traktuje jak ozdobę do własnego kożucha. Narcyz to typ, który tak długo interesuje się nami, jak długo jest przez nas podziwiany. On nie lubi innych ludzi, zajmuje się tylko sobą, dla siebie jest najważniejszy. Znasz kogoś takiego? Jak przeciwstawić się jego manipulacji?
Zacznij mówić NIE
Ty jesteś panem własnego życia, nie ktoś inny. Jeśli nie czujesz się komfortowo, jeśli robisz coś wbrew sobie, masz prawo się temu sprzeciwić, odmówić. Nie musisz zgadzać się na traktowanie, które tobie nie odpowiada.
Trzymaj się głównego tematu w dyskusji
Narcyz tak manipuluje rozmową, żeby się wybielić, żeby pokazać siebie w jak najlepszym świetle często zmieniając temat. Jeśli dążysz do konfrontacji tego, co robi, co mówi, to nie daj się wodzić za nos. „Nie o tym rozmawiamy” – przywołuj główny temat rozmowy. „Pytałam o coś innego” – mów i nie pozwól, by ten narcystyczny rozmówca kierował po swojemu waszą dyskusją.
Nie oczekuj dotrzymania obietnicy
Narcyzm ma to do siebie, że wiele obiecuje, ale rzadko kiedy dotrzymuje słowa. To dla niego charakterystyczne, bo składane obietnice często przerastają jego możliwości, czy umiejętności. Jeśli na czymś ci zależy, sprawa dotyczy jakiś materialnych kwestii zażądaj zapewnienia na piśmie. Inna sprawa, gdy obiecując manipuluje twoimi emocjami. Lepiej nastaw się, że obietnice narcystycznej osobowości, jakie by nie były, raczej są bez pokrycia.
Nie daj sobie wmówić, jaka jesteś
W waszej relacji narcyz próbuje cię określić, powiedzieć, jaka jesteś – za słaba, za silna, zbyt emocjonalna, skryta. Ubierze cię w takie cechy, dzięki którym łatwo mu będzie tobą manipulować. Podważy twoją pewność siebie, zachwieje poczucie wartości. Jeśli czujesz, że głowa ci paruje i nie możesz pozbierać myśli – odejdź na chwilę, powiedz: „Potrzebuję pozbierać myśli, poczekaj” i daj sobie złapać oddech, nabrać dystansu.
Nie bój się
Strach jest głównym narzędziem manipulacji narcyza. Będzie cię zastraszał, szantażował, robił wszystko, żeby strach cię sparaliżował, by determinował twoje myśli i działania. Nie pozwól sobą manipulować w ten sposób. Postaw się, powiedz, że nie chcesz, by w ten sposób z tobą rozmawiano, czy postępowano.
Nie ulegaj naciskom
Narcyz wymusza na tobie szybkie decyzje. Tu i teraz masz coś postanowić, dokonać wyboru, zadecydować. Robi tak, by wyciągnąć z tej sytuacji jak najwięcej korzyści. Masz wrażenie, że stawia cię pod ścianą? Powiedz, że musisz pomyśleć, zastanowić się, że nie chcesz podejmować decyzji pod wpływem impulsu, bo musisz pomyśleć, co jest dla ciebie najlepsze.
Nie jesteś niczemu winna
Słyszysz, że to twoja wina, że to ty jesteś przyczyną całego zła, które spotkało narcyza? Że to przez twoje błędy, twoje decyzje, on poniósł porażkę, nie zrealizował jakiegoś celu, planu. Nie pozwól na to. Ty nie jesteś niczemu winna. Jeśli ktoś coś zawala, musi ponieść tego konsekwencje, musi naprawić błąd, który popełnił. Nie bierz na siebie winy za niego.
Świat nie kręci się wokół niego
To TY jesteś ważna, to twoje potrzeby powinny być dla ciebie najważniejsze, nie jego. Relacje z drugim człowiekiem to dawanie i branie. Jeśli jedna osoba potrafi tylko brać i nie ma zamiaru tego zmienić, to warto rozważyć przerwanie tego związku, który nic dobrego ci nie daje, a wręcz przeciwnie – wysysa z ciebie energię. Żyj własnym życiem, życiem, jakim chcesz.