Go to content

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną w życiu i nie załamywać się w trudnych sytuacjach

jak uczynić niemożliwe możliwym
Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Powiecie zaraz, że taki poradnik nie istnieje. Że nie ma złotej, uniwersalnej rady dla wszystkich, na każdą okazję. I oczywiście, będziecie mieli rację. Są jednak pewne, dość oczywiste sprawy, zasady, które nam życie znacznie ułatwiają. I sprawiają, że nie pakujemy się w kłopoty na własne życzenie, co oczywiście znacznie wpływa na komfort psychiczny owego życia. Jeśli myślicie, że dla was jest już za późno, żeby osiągnąć wewnętrzną harmonię i spokój – mylicie się. Niezależnie od sytuacji, w jakiej się właśnie znaleźliście, zacznijcie już dziś stosować te kilka zasad.

1. Mów o swoich problemach

Ukrywanie problemów przed bliskimi i przyjaciółmi to jedno z najczęstszych źródeł  tej całej plątaniny nieszczęść, która nam się przydarza i sprawia, że ciągle jesteśmy w emocjonalnym dołku. Bywa, że jest nam bardzo trudno przyznać się do życiowej porażki, do podjęcia złej decyzji, do błędu. Wstydzimy się i wolimy udawać, że wszystko jest super, że sobie świetnie radzimy, że „damy radę”. Niepotrzebnie. Jesteśmy tylko ludźmi. Ci, którzy nas cenią i kochają nas, zaakceptują nas takimi, jacy jesteśmy. Kiedy się wali i pali, nie udawaj, że wszystko masz pod kontrolą. Zacznij od przyznania przed samym sobą, że masz kłopoty, które trzeba rozwiązać. Krok po kroku.

2. Nie przyjmuj wszystkiego, co otrzymujesz, bez zastanowienia

Nie chcesz przecież być stale wdzięczny za coś, czego wcale nie chciałeś. Zwracaj większą uwagą na ludzi, którzy chcą ci coś podarować i którzy oczekują czegoś w zamian. Bardzo łatwo uwikłać się w życiu w toksyczne relacje z innymi, relacje o niejasnych zasadach, które zabierając ci wszystko, co najcenniejsze – energię i emocjonalny spokój.

3. Pożegnaj przeszłość

Nic już w niej nie zmienisz. Dawne błędy, choćby do dziś odbijały ci się czkawką, do tylko dawne błędy, a ty nie jesteś już tą samą osobą, co kiedyś. Pewnie, teraz zadziałałbyś inaczej, wybrał inaczej, ale przeszłość odeszła. Niezależnie od tego jak bardzo czegoś żałujesz, jak bardzo nad czymś ubolewasz. Dlatego oddychaj głęboko i skupiaj się na tym, co teraz. Bo za chwilę twoje „teraz” również zniknie.

4. Zaakceptuj fakt, że na pewne rzeczy nie masz wpływu

Pewne sytuacje po prostu się zdarzają. Wiele z nich stanowi konsekwencje naszych decyzji z przeszłości, ale tego również nie możesz już kontrolować. Przyjmij lekcję, którą otrzymujesz jako mądrość, która ma ostrzec cię przed błędami i… żyj. Jedno masz życie, a jutro jest zawsze wolne od błędów. Nie masz wpływu na decyzje i uczucia innych, na sprawy losowe, które są często kwestią przypadku. Tłumacz to sobie jak mantrę, praktykuj medytację i dbaj o zdrowie psychiczne.