Psychologia

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną w życiu i nie załamywać się w trudnych sytuacjach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 czerwca 2019
jak uczynić niemożliwe możliwym
Fot. iStock / Yuri_Arcurs
 

Powiecie zaraz, że taki poradnik nie istnieje. Że nie ma złotej, uniwersalnej rady dla wszystkich, na każdą okazję. I oczywiście, będziecie mieli rację. Są jednak pewne, dość oczywiste sprawy, zasady, które nam życie znacznie ułatwiają. I sprawiają, że nie pakujemy się w kłopoty na własne życzenie, co oczywiście znacznie wpływa na komfort psychiczny owego życia. Jeśli myślicie, że dla was jest już za późno, żeby osiągnąć wewnętrzną harmonię i spokój – mylicie się. Niezależnie od sytuacji, w jakiej się właśnie znaleźliście, zacznijcie już dziś stosować te kilka zasad.

1. Mów o swoich problemach

Ukrywanie problemów przed bliskimi i przyjaciółmi to jedno z najczęstszych źródeł  tej całej plątaniny nieszczęść, która nam się przydarza i sprawia, że ciągle jesteśmy w emocjonalnym dołku. Bywa, że jest nam bardzo trudno przyznać się do życiowej porażki, do podjęcia złej decyzji, do błędu. Wstydzimy się i wolimy udawać, że wszystko jest super, że sobie świetnie radzimy, że „damy radę”. Niepotrzebnie. Jesteśmy tylko ludźmi. Ci, którzy nas cenią i kochają nas, zaakceptują nas takimi, jacy jesteśmy. Kiedy się wali i pali, nie udawaj, że wszystko masz pod kontrolą. Zacznij od przyznania przed samym sobą, że masz kłopoty, które trzeba rozwiązać. Krok po kroku.

2. Nie przyjmuj wszystkiego, co otrzymujesz, bez zastanowienia

Nie chcesz przecież być stale wdzięczny za coś, czego wcale nie chciałeś. Zwracaj większą uwagą na ludzi, którzy chcą ci coś podarować i którzy oczekują czegoś w zamian. Bardzo łatwo uwikłać się w życiu w toksyczne relacje z innymi, relacje o niejasnych zasadach, które zabierając ci wszystko, co najcenniejsze – energię i emocjonalny spokój.

3. Pożegnaj przeszłość

Nic już w niej nie zmienisz. Dawne błędy, choćby do dziś odbijały ci się czkawką, do tylko dawne błędy, a ty nie jesteś już tą samą osobą, co kiedyś. Pewnie, teraz zadziałałbyś inaczej, wybrał inaczej, ale przeszłość odeszła. Niezależnie od tego jak bardzo czegoś żałujesz, jak bardzo nad czymś ubolewasz. Dlatego oddychaj głęboko i skupiaj się na tym, co teraz. Bo za chwilę twoje „teraz” również zniknie.

4. Zaakceptuj fakt, że na pewne rzeczy nie masz wpływu

Pewne sytuacje po prostu się zdarzają. Wiele z nich stanowi konsekwencje naszych decyzji z przeszłości, ale tego również nie możesz już kontrolować. Przyjmij lekcję, którą otrzymujesz jako mądrość, która ma ostrzec cię przed błędami i… żyj. Jedno masz życie, a jutro jest zawsze wolne od błędów. Nie masz wpływu na decyzje i uczucia innych, na sprawy losowe, które są często kwestią przypadku. Tłumacz to sobie jak mantrę, praktykuj medytację i dbaj o zdrowie psychiczne.


Psychologia

7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 czerwca 2019
7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?
Fot. iStock / SolStock – 7 oznak celiakii. Czy naprawdę dotknęła cię nietolerancja glutenu?
 

Nietolerancja glutenu to ostatnio bardzo popularne słowo wytrych. Źle się czujemy, boli nas brzuch, ogólnie spada kondycja zdrowotna naszego organizmu, to myślimy: może to celiakia, może nie toleruję glutenu? Często bez porozumienia z lekarzem odstawiamy gluten, bo to teraz takie modne i wszyscy mówią, że gluten jest be. Tymczasem celiakia to poważna choroba, której nie można ignorować, a co więcej można się jej nabawić właśnie przez bezmyślne odstawienie glutenu. Przerwa w jego spożywaniu może sprawić, że naprawdę nabawimy się nietolerancji glutenu. Więc nim postanowicie go odstawić, zastanówcie się, czy faktycznie gluten jest źródłem waszego gorszego samopoczucia. Wybierzcie się do lekarza, zróbcie badania.

Warto znać objawy celiakii.

Niedobór żelaza

Jeśli podczas rutynowego badania krwi okaże się, że cierpisz na niedobór żelaza, może to wskazywać na celiakię, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej inne objawy.

Masz wysypkę na łokciach lub kolanach

Drapiesz się? Często występującym objawem celiakii jest swędząca i często pęcherzowa wysypka na łokciach lub kolanach. Jest to jeden z objawów, który często prowadzi do diagnozy i może się rozwinąć, jeśli nie celiakia nie będzie leczona.

Problemy z brzuchem

Czy to wzdęcia, luźne stolce, nudności lub skurcze, celiakia może pojawić się w wielu bolesnych objawach w układzie pokarmowym. Spożywanie produktów zawierających gluten powoduje powstawanie dużych fragmentów białek, stymulując reakcję zapalną w ścianie jelita.

Ból pleców

To może wydawać się szczególnie zaskakujące, ale reakcja zapalna spowodowana nietolerancją glutenu pojawia się na wiele sposobów, jednym z nich jest ból pleców. Większość z nas nie wie, że istnieje bezpośrednia korelacja między funkcją trawienia a bólem pleców, dzieje się tak, gdyż obciążony układ pokarmowy może wywoływać bóle mięśniowe.

Gęsia skórka na ramionach

Wśród tych, którzy cierpią na celiakię, gluten jest w stanie wywołać szerokie spektrum chorób zapalnych i autoimmunologicznych. Może wywołać stan zapalny lub reakcje alergiczne w dowolnym miejscu na ciele, które często pojawiają się na skórze. Jeśli masz stale „gęsią skórkę” na ramionach, zwaną również rogowaceniem żylnym, może to być jedna z takich reakcji.

Zmiana nastrojów, stany depresyjne

Nie bez powodu mówi się, że nasz drugi mózg mieści się w jelitach. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych celiakii jest jej wpływ na nasz nastrój. Jelito jest jednym z kluczowych producentów serotoniny, której produkcja się zmniejsza jeśli cierpimy na nietolerancją glutenu.

Problem z zębami

Celiakia może dotknąć nawet zębów. Problemy pojawiają się wskutek złego wchłaniania składników odżywczych spowodowanego uszkodzeniem jelita, co prowadzi do osłabienia uzębienia i ubytków.

Jeśli zauważasz u siebie te objawy, które na siebie się nakładają, powinieneś liczyć się z tym, że możesz cierpieć na celiakię i pożegnać się z pączkami i pysznymi świeżymi bułeczkami.


Psychologia

O tych rzeczach, ludzie, którzy widzą cię pierwszy raz decydują w ciągu kilku sekund

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 czerwca 2019
Fot. iStock/Pekic

Dotychczasowa wiedza jaką dysponujemy, przypisuje ludziom skłonność do wydania opinii o nowym znajomym w ciągu zaledwie kilku sekund od pierwszego spotkania, w aż 13 kwestiach. Dokonujemy zatem bardzo szybko osądów dotyczących takich cech jak sumienność, inteligencja i status materialny w ciągu zaledwie kilku chwil. Okazuje się,  że potrzeba około trzech sekund, aby ustalić, czy odczuwamy sympatię do danej osoby, czy nie.

Co o tym decyduje? Dwa pytania, które zadajemy sobie bezwiednie podczas pierwszego spotkania oraz… nasza otwartość na innych. Pewnie nawet o tym nie wiesz, ale poznając nową osobę natychmiast zaczynasz zastanawiać się:

1. Czy ta osoba zasługuje na twój szacunek

Jeśli (w naszej ocenie) dana osoba wzbudza respekt i szacunek, dostosowujemy do niej nasze zachowanie. Jeśli nie, zazwyczaj zaczynamy budować „mur dystansu”, który służy nam za mechanizm obronny. Jesteśmy ostrożni i mniej skłonni, by odczuwać sympatię.

Wiele jednak zależy od naszego wewnętrznego systemu wartości. Ludzie, którzy starają się każdą napotkaną osobę traktować z szacunkiem będą szukały w rozmówcy cech, które potwierdzą ich odczucia – będą bardziej otwarte na nową znajomość i chętne interpretować zachowanie nowo poznanej osoby na jej korzyść.

2. Czy możesz zaufać tej osobie

Wydaje się niemożliwym, by od razu zaufać nieznajomemu, którego widzimy pierwszy raz w życiu. A jednak to się zdarza. Tu sprawa jest bardzo indywidualna. Ufamy z bardzo różnych powodów: bo rozmówca ma taki kolor włosów jak nasz przyjaciel, bo używa powiedzonek, które znamy z rodzinnego domu. Bo, mówiąc potocznie „dobrze mu z oczu patrzy”.

Dobrą wiadomością jest to, że kiedy już zasłużyłeś na szacunek, generalnie zdobywasz również zaufanie.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Zobacz także

Silne kobiety są tymi, które odchodzą

Dzieci uczą się z tego, co przeżyją. Daj im poczucie wstydu, a staną się chorobliwie nieśmiałe

Jak matki kradną po kryjomu poczucie wartości swoim córkom