Macierzyństwo

Każdy może mieć dzieci, ale nie każdy może być ojcem

Redakcja
Redakcja
28 stycznia 2020
Fot. iStock/Peopleimages
 

Każdy mężczyzna może być ojcem, ale nie każdy potrafi być prawdziwym tatą, aktywnie uczestniczyć w wychowywaniu i pielęgnowaniu dziecka. Umiejętność utrzymania rodziny, zapewnienia jej materialnego bytu to bardzo dużo, ale to nie wszystko. Wielu panów zapomina o tym, żyjąc jakby „obok” swoich bliskich. Wydaje im się, że zasobne konto bankowe i piękny dom rekompensują brak czasu spędzonego z dzieckiem na zabawie, rozmowie, czy wspólnych spacerach. „Coś za coś” – mówią . Często tak właśnie jest po prostu łatwiej.  Wszystkimi sprawami związanymi z wychowywaniem i codziennymi problemami dziecka zajmuje się matka. Do autorytetu ojca odwołuje się w sytuacjach krytycznych i wtedy okazuje się, że ten autorytet po prostu… nie istnieje.

Jak może być inaczej, jeśli nie ma szans na wytworzenie prawdziwej relacji między dzieckiem a jego tatą?.

Wierzę, że kochasz, bo ciężko pracujesz na to, żeby dać dzieciom wszystko, o czy marzą, żeby zapewnić im najlepsze wykształcenie i drogie kursy językowe. Na to, żeby zapłacić za ich wakacje i obozy letnie. Na to, żeby nauczyły się jeździć na nartach i mogły rozwijać swoje pasje. Ale to wszystko nie starczy, żeby twoje dzieci były naprawdę szczęśliwe, jeśli nie będzie cię obok.

Nie mów, że nie umiesz, że nikt cię tego nie nauczył, że nie ma takiej szkoły, ani takiego kursu. Spójrz na ich matkę – ona częściej kieruje się intuicją, sercem. Nie ucieka.

Prawdziwy tata to ktoś, kto zawsze znajdzie czas dla swojej rodziny, bez względu na to, jak bardzo byłby zajęty. Ilekroć jego partnerka lub jego dzieci są w potrzebie, daje im do zrozumienia, że ​​mogą na nim polegać. Zrobi wszystko, co w jego mocy, aby dać swojej rodzinie siłę i pewność, że dadzą radę stawić czoła problemom. Jest facetem, który nigdy nie porzuci swojej rodziny, gdy pojawi się prawdziwy kryzys. To prawda, że ​​żaden człowiek nie jest doskonały, że nie zawsze wszystko uda się tak, jak byśmy chcieli.  Ale najważniejsze to być obecnym, starać się,  dać swój czas, uczucie. Pokazać „jestem tutaj”, wysłuchać.

Prawdziwy tata pokazuje jak kochać. Jest uważny na potrzeby swojego dziecka – te emocjonalne. Zna jego lęki i podpowiada jak sobie z nimi poradzić. Prawdziwy tata wie, co lubi jego dziecko i czym się interesuje. Akceptuje to, że dziecko jest inne niż on. Wspiera je w dążeniu do celu i pomaga uczyć się na błędach.

Prawdziwy ojciec uczy szacunku. I tego, że sami również zasługujemy na szacunek. Pokazuje jak rozwiązywać konflikty i jak cieszyć się tym, co mamy. Prawdziwy ojciec jest obok, kiedy jego dziecko go potrzebuje. Pewnie nie raz się myli, błądzi. Ale zależy mu, szuka rozwiązań. Jest odpowiedzialny za najbliższych.

Nie jest ważne, ile masz. Ważne, czym tak naprawdę możesz się ze swoim dzieckiem podzielić: twoje doświadczenie, twoja wspomnienia, twój czas. Ważne są wszystkie te wspólne chwile, które twoje dziecko zapamięta i o których będzie mogło myśleć, wspominając dzieciństwo.

Tatą nie wystarczy zostać. Trzeba jeszcze umieć nim być.


Macierzyństwo

Rozciąganie do szpagatu

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
29 stycznia 2020
Rozciąganie do szpagatu
Fot. iStock – Rozciąganie do szpagatu
 

Rozciąganie, zwane w branży „stretchingiem” to bardzo przyjemny i niemeczący fragment pracy nad ciałem. Ta forma aktywności spodoba się każdemu kanapowcowi i poprawi humor, gdy pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. W czasie ćwiczeń możesz obejrzeć ulubiony serial, posłuchać muzyki i naprawdę się zrelaksować. A jeśli marzysz o tym, by znieść się na wyżyny strechingu, pora na rozciąganie do szpagatu.

Zacznijcie powoli, w ramach rozgrzewki, zupełnie jak prężący się kot. Możecie nawet poprzeciągać się na dywanie. Przed rozciąganiem trzeba dać mięśniom czas na rozgrzanie. Wystarczy 10 min klasycznych, dobrze znanych ćwiczeń (chód w miejscu, marsz lub bieg z unoszeniem kolan do klatki piersiowej, krążenia ramion i głowy, skłony, pajacyki, wymachy nóg i rąk etc.) na rozgrzewkę.  Jest jednak kilka kroków do tego, by spełnić (przynajmniej częściowo) marzenie z dzieciństwa o byciu primabaleriną. Zobaczcie, jak ćwiczyć, by zrobić szpagat.

Pamiętajcie, że nie uda się wam zrobić szpagatu po jednym zestawie ćwiczeń, szczególnie, jeśli wcześniej nie ćwiczyłyście. Ale są i dobre wiadomości. Wystarczy kilka tygodni, około miesiąca rozciągania, by udało się to znakomicie!

Rozciąganie do szpagatu

  1. Rozgrzej się – oczywiście aktywnością, a nie herbatą ;), bez rozgrzewki zawsze narażasz ciało na kontuzję. Dobra wiadomość jest taka, że przy rozciąganiu nie potrzebujesz pośpiechu i zadyszki. Pracuj w swoim tempie.
  2. Nic na siłę. Pamiętaj, żeby dać się skusić na szybkie efekty.
  3. Nie masz czuć bólu, tylko „ciągnięcie”.
  4. Rozluźnij się, mięśnie nie powinny być spięte.
  5. Palce u stóp powinny być obciągnięte (nie zadarte).
  6. Pilnuj, by kolana były wyprostowane.
  7. Ćwicz symetrycznie, aby rozciągać równomiernie mięśnie obu nóg.
  8. Płyń lekko – pogłębiaj stopień rozciągnięcia, nie szarp i nie zmuszaj się. Tu ważny jest spokój i płynność.
  9. Pamiętaj, by nie rozciągać się intensywnie przed innym treningiem. Zostaw sobie najlepsze na deser 😉

Rozciąganie do szpagatu – ćwiczenia

Dziś podrzucamy wam fajny film instruktażowy, z pełnym zestawem ćwiczeń od Kasi Bigos dla entuzjastów szpagatów, ale pamiętajcie, nie tylko o szpagat chodzi. Nawet 15-20 minutowe rozciąganie w domu, bez pokonywania nadludzkich barier jest po prostu relaksujące i przyjemne. Więc jeśli tylko macie ochotę na chwileczkę ukojenia – rozciągnijcie się tak, jak lubicie najbardziej!

Druga propozycja na rozciąganie do szpagatu, to zestaw ćwiczeń od Oli Żelazo. Powodzenia!


źródła: youtu.be

Macierzyństwo

NFZ skierowania do specjalistów, szpitala i sanatorium. Ta wiedza się przydaje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 stycznia 2020
NFZ skierowania
Fot. iStock – NFZ skierowania do sanatorium, szpitala, okulisty, dermatologa, psychiatry

Skierowania NFZ do sanatorium, szpitala i lekarzy wydają się być tematem, który pasjonuje głównie starsze osoby. Jednak także młode oraz zdrowe osoby szukają informacji, jak umówić się na konsultację lekarską. Warto więc wiedzieć, jak uzyskać i ile jest ważne skierowanie do sanatorium, szpitala i lekarza specjalisty.

Konsultacje lekarskie i leczenie na NFZ (narodowy Fundusz Zdrowia) co prawda kojarzą się z kolejkami i odległymi terminami przyjęć, ale chętnych na nie nadal nie brakuje. Podpowiadamy, jak załatwić poszczególne skierowania NFZ.

NFZ skierowania do sanatorium – kto może skorzystać?

Skierowania na NFZ do sanatorium wystawia lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub specjalista na podstawie oceny stanu zdrowia, jeśli nie istnieją przeciwwskazania do tego, i pacjent w ciągu ostatniego roku nie korzystał z tego rodzaju leczenia. Skierowania NFZ do sanatorium, jakie wystawia lekarz, nie oznaczają gwarancji dla wyjazdu pacjenta. Dopiero po potwierdzeniu jego słuszności przez oddział wojewódzki NFZ, wniosek można zrealizować. Skierowanie do NFZ przesyła lekarz kierujący lub pacjent w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia – po tym czasie traci ono ważność. Natomiast gdy wniosek z NFZ skierowania do sanatorium zostanie odrzucony, wraca do lekarza, a pacjent dostaje pisemne uzasadnienie decyzji. W takim przypadku nie praktykuje się odwołań od decyzji podjętej przez specjalistów Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto wiedzieć, że skierowanie NFZ do sanatorium po jego zatwierdzeniu podlega weryfikacji po upływie 18 miesięcy od dnia jego wystawienia.

NFZ skierowania do sanatorium – kolejka, ile wynosi średni czas oczekiwania?

Jeśli nie ma wolnych miejsc od razu, pacjent musi poczekać na swoją kolej. Zainteresowany turnusem może być na bieżąco w sprawach postępu kolejki, dzięki informacjom ze strony https://skierowania.nfz.gov.pl . Tam, po wpisaniu numeru skierowania można sprawdzić, jak długo jeszcze trzeba zaczekać na swoją kolej. Obliczono, że średni czas oczekiwania na wyjazd i kolejka ze skierowania NFZ do sanatorium, wynosi średnio 2 lata.

NFZ skierowania do sanatorium – zwroty

Skierowania NFZ do sanatorium to także zwroty, gdy ktoś rezygnuje ze swojego terminu wyjazdu do sanatorium. Oznaczają one, że do sanatorium NFZ może wysłać pacjenta wcześniej, niż wskazuje jego miejsce w kolejce. W takim przypadku zajmuje się miejsce zwolnione przez kogoś, kto zrezygnował. To jednak dotyczy wyłącznie turnusów, które rozpoczynają się w ciągu 14 najbliższych dni.

Jeśli chodzi o NFZ skierowania do sanatorium i zwroty, po takie informacje należy zgłosić się osobiście lub telefonicznie do lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skierowanie do szpitala i szpitala psychiatrycznego – ile jest ważne i jak je uzyskać?

Skierowania na NFZ do szpitala potrzebujemy nie tylko po to, by poddać się leczeniu, ale także by wykonać konieczne badania diagnostyczne. Skierowanie do szpitala wystawia lekarz POZ lub specjalista. Ile jest ważne skierowanie do szpitala? Termin jego ważności nie jest ściśle określony, ale jeśli pacjent zwleka zbyt długi czas ze zgłoszeniem się na wskazany oddział, lekarz może zdecydować o zweryfikowaniu powodu skierowania i zaktualizowaniu informacji o stanie zdrowia pacjenta. Warto zaznaczyć, że oryginał skierowania należy dostarczyć do szpitala w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących. W innym przypadku pacjent może zostać skreślony z tej listy.

Natomiast skierowanie do szpitala psychiatrycznego wydawane jest w dniu badania, a jego ważność kończy się po upływie 14 dni. W nagłych przypadkach pacjent z zaburzeniami psychicznymi może zostać przyjęty do szpitala psychiatrycznego po badaniu przez lekarza izby przyjęć, bez skierowania.

Skierowanie do lekarza medycyny pracy, dermatologa, okulisty – ile jest ważne?

Skierowanie do lekarza medycyny pracy 

Każdy pracownik przez rozpoczęciem pracy i w trakcie jej wykonywania ma obowiązek zgłosić się na określone badania lekarskie. Takie badania są obowiązkowe i mają ma na celu potwierdzenie braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia pracodawca, który także pokrywa ich możliwe koszty.

Ile jest ważne skierowanie skierowanie do lekarza medycyny pracy? Przepisy tego nie określają, a to oznacza, że można je wystawić dowolny czas przed upływem terminu ważności poprzedniego badania. Najczęściej jednak praktykuje się kierowanie pracownika na badania 30 dni przed upływem ważności poprzedniego.

Skierowanie do dermatologa i okulisty

NFZ skierowania do poradni dermatologicznej i okulistycznej ważne są do chwili realizacji, lub tracą ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, skierowanie do dermatologa i okulisty wystawia lekarz rodzinny.

Do jakiego specjalisty dostaniemy się bez skierowania?

Skierowanie nie jest potrzebne do skorzystania ze świadczeń specjalistycznych:


źródło: www.nfz.gov.pl 

Zobacz także

Matka Polka Kombinująca

„Jest mi bardzo przykro, że nie nauczę cię kobiecości, nie przytulę”. List matki do nienarodzonego dziecka

Otwarcie Smart Kids Planet