Psychologia

Fałszywe twarze depresji. Nie daj się jej zwieść, oszukać, wciągnąć w czarną otchłań

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 października 2018
Fot. iStock/Mixmike
 

Depresja jest nieproszonym gościem, który nie dzwoni informując, że przyjdzie, nie puka do drzwi. Wślizguje się prosto w nasze życie, długo pozostając niewidocznym. Często nie jesteśmy nawet świadomi jej istnienia, ponieważ z ogromną łatwością przybiera różne role, doskonale się maskuje, nęci nas, byśmy obok niej przysiadli i dali się jej skusić.

Depresja jest jak twój przyjaciel

Depresja jest z nami zawsze, jak najlepszy przyjaciel. Możemy się jej zwierzyć ze wszystkiego. Ona zawsze wie, jak mija nam dzień, zawsze wie, co sądzimy o konkretnej osobie, jak czujemy się w danej sytuacji. Wyznajemy jej najgłębsze obawy, zna wszystkie nasze tajemnice. Wie wszystko, o czym wiedziałby nasz prawdziwy przyjaciel. Więc często słuchamy jej podszeptów, bo kto nie chciałby słychać przyjaciela. Mówi: „nie angażuj się”, „nie dzwoń do niej, masz mnie”, a nam się wydaje, że chce dla nas jak najlepiej. Nasza depresja zna nas lepiej niż my sami.

Depresja jest jak twój lekarz

Lekarze mówią, jak powinniśmy prowadzić nasze życie, by było ono pełne zdrowych nawyków. Depresja każe nam pozostać w łóżku, czasami cały dzień. Czasami przez tydzień. Podpowiada, żeby wypić lampkę wina albo trzy, żeby się lepiej poczuć choć przez chwilę. Mówi, żeby zostać w domu zamiast iść na siłownię. Uważa, że aktywność, wysiłek, dieta są głupie i efekciarskie. Tłumaczy, że wszystko jest w porządku, że to inni powinni się martwić o twoje sprawy. Nalega, by powrócić do złych nawyków, ponieważ dzięki nim czujemy się dobrze. Jednak – co najważniejsze, wmawia, że nie jest depresją – przynajmniej klinicznie – i że nie jesteś typem osoby, która cierpi na depresję. Nakłania cię do „ignorowania znaków”. Przekonuje cię, że wie najlepiej i że jeśli tylko będziesz jej słuchać, poczujesz się lepiej.

Depresja zastępuje ci innych

Depresja sprawia, że nikogo nie potrzebujesz. Mówi ci, że „nie zasługujesz na niego/nią” albo że „możesz zrobić lepiej”. Jest zazdrosna o ważne dla ciebie relacje i sprawia, że stajesz się zła, zazdrosna, obrażona. Przestajesz mówić to, co naprawdę myślisz, zamykasz się, odcinasz. Ignorujesz ludzi i uwagę, jaką chcą ci dać. Zaczynasz czuć się samotna, nawet jeśli wokół masz przyjazne i kochające się osoby. Relacje – te najbardziej dla nas wartościowe – opierają się na zaufaniu, tymczasem depresja czyni nas sceptycznymi wobec wszystkich, dlatego to ona staje się naszym numer jeden.

Depresja jest jak twoje szczęście

Jest przebiegła tak bardzo, że potrafi udawać szczęście. Przyjaciele i rodzina będą mówić: „Jak ty to robisz, że zawsze jesteś taka szczęśliwa?”, będą się dziwić, że tak często się uśmiechasz, ale to tylko oszustwa i sztuczki depresji. Czasami, kiedy jesteś sama czujesz ogromny, głęboki smutek, jednak wśród ludzi, depresja nałoży ci na twarz uśmiech, stworzy pozory szczęśliwości w obawie przed ujawnieniem. Depresja zamieni twoje media społecznościowe. Będzie na Instagramie, publikować i ćwierkać o tych wszystkich rzeczach, które sprawiają, że wydajesz się być szczęśliwa. Depresja kłamie.. Nie może znieść pokazania prawdy, więc tworzy własną, w której satysfakcję można znaleźć w liczbie „lajków”.

Problem z depresją polega na tym, że jest jak nasz toksyczny przyjaciel, któremu trudno się oprzeć. Nie daj się jej zwieść, oszukać. Nie zamykaj się, mów głośno to, co czujesz, nie ukrywaj emocji, informuj najbliższych, że zapadasz się w otchłań, w którą ona cię wciąga.


Psychologia

Siedem rzeczy, które ci się przytrafią, jeśli będziesz jeść nie jedno, a trzy jajka dziennie

Redakcja
Redakcja
24 października 2018
Fot. iStock/FatCamera
 

Jajka przez wiele lat miały zły PR, na szczęście zaczyna się to zmieniać i bardzo dobrze! Bo jajka są zdrowe, a jedzenie nawet kilku dziennie pozwala ci czerpać niesamowite korzyści. 

Czy wiesz, że  jedno duże jajo na twardo zawiera między innymi: witaminę A, B5, B12, B2, kwas foliowy, fosofor, selen, wapń i cynk. Poza tym to 77 kalorii, 6 gramów białka i 5 gramów zdrowych tłuszczów.

Zachęcamy do jedzenia jajek. Jeśli masz wątpliwości – oto lista fajnych rzeczy, które ci się przytrafią, jeśli będziesz jeść nie jedno, a trzy jajka dziennie.

Wzrośnie twój „dobry” cholesterol HDL

Tyle zostało powiedziane na temat wysokiego cholesterolu, tymczasem jajka mają coś takiego jak dobry cholesterol i mają go dużo. Kilka badań wykazało, że regularne spożywanie jajek powoduje wzrost poziomu HDL (lipoproteiny o dużej gęstości). Ten rodzaj cholesterolu jest potrzebny w organizmie do przenoszenia cholesterolu z innych części ciała z powrotem do wątroby, aby usunąć zły cholesterol z organizmu.

Zmniejszysz ryzyko chorób serca

Posiadanie wysokiego poziomu HDL pomoże uwolnić twoje ciało od „złego” cholesterolu (LDL, czyli lipoproteiny o dużej gęstości), który  jest związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Będziesz mieć silniejsza i twoje mięśnie staną się zdrowsze

Duże jajko zawiera przeciętnie tylko 72 kalorie – większość z nich ma postać białkową. Twoje ciało potrzebuje białka do budowy i naprawy komórek mięśniowych, a jajka są idealnym paliwem dla twoich mięśni.

Będziesz miał zdrowsze kości

Stara szkoła mówiła,  że ​​spożywanie białka zwierzęcego ma negatywny wpływ na zdrowie kości. Jednak ostatnie odkrycia obaliły tę myśl, stwierdzając, że istnieje istotna pozytywna zależność między spożyciem białka a masą lub gęstością kości. Okazuje się, że białko zwierzęce w rzeczywistości pomaga zatrzymać i wchłonąć wapń – co poprawia gęstość i wytrzymałość kości.

Poprawisz zdrowie swoich oczu

Jajka zawierają luteinę i zeaksantynę, które są przeciwutleniaczami, korzystnie wpływającymi na zdrowie twoich oczu. Te silne antyoksydanty gromadzą się w siatkówce oka, pomagając przeciwdziałać niektórym procesom zwyrodnieniowym, które mogą wpływać na nasz wzrok.

Będziesz jeść mniej

Jedzenie jest nie lada przyjemnością, ale czasami z braku czasu wrzucamy w siebie śmieci. Na przyszłość pomyśl o jajku. Jego białko pomaga czuć się pełnym, redukując stałe uczucie głodu, które skłania cię do podjadania przez cały dzień.

Będziesz miał więcej czasu i energii

Czy kiedykolwiek poświęciłeś czas na przygotowanie jajek? Jeśli tak, to wiesz, jak mało czasu na to potrzeba. Wbić kilka na patelnię, wymieszać z solą i pieprzem i w ciągu trzech minut masz pyszną jajecznicę. Podobnie z gotowaniem jajek. Możesz je wrzucić do wody, w międzyczasie przygotować się do pracy. To pożywny, niskokaloryczny posiłek który zawsze można mieć pod ręką.

To jak? Zaopatrujcie się w większą ilość jajek na co dzień?


źródło: foodprevent


Psychologia

Pięć rzeczy, które powinnaś wiedzieć o oszustach (potwierdzone naukowo)

Redakcja
Redakcja
24 października 2018
Fot. iStock/martin-dm

Gdybyśmy wiedzieli, że się przewrócimy, to byśmy nie wychodzili z domu – brzmi powiedzenie. Podobnie – gdybyśmy wiedziały, że facet jest oszustem, który nas zdradzi, nigdy byśmy się z nim nie wiązały. Tylko jak go poznać, jak nie przegapić sygnałów? Trudno o kliniczną definicję oszusta, ale jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć na temat mężczyzn (a także o kobiet) z tendencją do zdrady.

Oszuści częściej są fanami rocka

Ponieważ muzyka i seks naprawdę idą ręka w rękę, naukowcy odkryli, że 41 procent zdradzających facetów lubi muzykę rockową najbardziej ze wszystkich innych gatunków. Kolejną kategorią jest muzyka pop (16 procent), muzyka country (11 procent), muzyka klasyczna (7 procent), rap/hip-hop (2 procent).

Oszuści są naprawdę szczęśliwi w swoich związkach

Zdrada nie musi oznaczać, że wasz związek jest nieudany. Większość tych, którzy zdradzają, jest szczęśliwa w swoim życiu i w związku.

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rutgers, 56 procent mężczyzn, którzy zdradzili swoje partnerki, było zadowolonych ze swojego związku.

Kobiety częściej zdradzają podczas owulacji

Brzmi to jak z podręcznika „Jak być dobrą żoną” z 1957 roku, ale to prawda. Kobiety czują się bardziej seksowne, gdy ich ciało znajduje się w najlepszym momencie do tego, by zajść w ciążę. To instynkt naszego organizmu, szukamy mężczyzny, który zaspokoiłby nasze pragnienia.

Mężczyźni zdradzają, żeby „naprawić” swoje małżeństwo

To może brzmieć jak najbardziej absurdalna rzecz na świecie, ale według terapeuty rodzinnego dr Susan Mandel, mężczyźni, którzy kochają swoich żony, uważają, że skok w bok, może uratować ich małżeństwo. Wydaje im się, że mogą mieć wszystko i że romans zmniejszy tęsknotę za czymś trudnym do określenia.

Oszuści zazwyczaj zdradzają z kimś, kogo znają

Najczęstszym miejsce do rozkwitu romansu jest praca. Badania wykazały, że 85 procent zdrad zaczyna się w pracy. Co więcej, poznanie kogoś nie jest raczej powodem zdrady, romansujemy z tymi, których znamy, nie tylko z kolegami i koleżankami z pracy, ale także z przyjaciółmi czy sąsiadami.


źródło: Yourtango


Zobacz także

5 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na dziecko

5 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujesz się na dziecko

Kim jest dziś prawdziwy mężczyzna?

Co sprawia, że mężczyźni są szczęśliwi? Czy naprawdę tak bardzo się od siebie różnimy?

baba sama w podróży

Zostaw przeszłość i rusz do przodu. Wystarczy, że zrobisz pięć pierwszych kroków