Psychologia Związek

Emocjonalny oprawca. Jest tak blisko, że wydaje ci się, że nigdy się od niego nie uwolnisz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 lutego 2018
Fot. iStock/YakobchukOlena
Następny

Jest ich wśród nas naprawdę wielu i nie tak trudno ich rozpoznać, pod warunkiem, że to nie ty jesteś ofiarą. Emocjonalny oprawca sprawia, że tracisz poczucie kontroli nad własnym życiem i przestajesz ufać w swój rozsądek. Emocjonalny terroryzm to narażenie cię na ciągłe upokorzenie, to nękanie, nakładanie na ciebie presji i czerpanie przyjemności z twojego cierpienia. To mówienie ci negatywnych rzeczy i sprawianie, że czujesz się bezwartościowa. I tak, to wszystko spotyka cię ze strony najbliższej osoby. Partner również może być katem.

Całe nieszczęście w tym, że jesteś z nim uczuciowo związana. Uwierzyłaś, zaufałaś i dałaś się wciągnąć w sytuację, która okazała się dla Ciebie zabójcza. On cię powoli zabija, musisz to zrozumieć, żeby się wyzwolić. I choć nie można przestać kochać z dnia na dzień, potrzebujesz mocnego wstrząsu, by zacząć walczyć o siebie.

Charakterystyczne relacje między emocjonalnym oprawcą a jego ofiarą

Niemoc i agresja

Pozostając w związku z kimś, kto czuje potrzebę zrobienia ci krzywdy (fizycznie lub psychicznie), swoją niemocą karmisz jego destrukcyjną postawę wobec ciebie. Trudno wyobrazić sobie, jak wiele osób pozostaje bardzo długo (czasem do końca) w relacji z niebezpiecznym partnerem, ale taka jest rzeczywistość: od emocjonalnego oprawcy bardzo trudno jest odejść. Ten związek to pułapka. Przyjmujesz biernie jego agresję. Jesteście jak sprawnie działający team. Rozumiecie się bez słów.

Poczucie władzy i poczucie niższości

Niemoc ofiary wynika często z przekonania, że ​​nie zasługuje ona na coś lepszego, że nie jest godna prawdziwej miłości. Poznając emocjonalnego kata, który na samym początku związku jest osobą szalenie charyzmatyczną i czarującą, masz wrażenie, że „złapałaś pana Boga za nogi”. Oprawca kocha poczucie kontroli nad swoją ofiarą, ona oddaje się mu bezwiednie, myląc jego dysfunkcyjne zachowanie z dowodami miłości i przywiązania. Brak szacunku do samej siebie powoduje, że nie zastanawia się nad tym, jak wydostać się w tej relacji. Przyjmuje, że tak powinno być.

Przyciąganie i lęk

Ludzie pozbawieni poczucia własnej godności przyciągają, poprzez swoje wibracje, toksyczne osoby, które wchodząc z nimi w związek „potwierdzają” swoim zachowaniem, że ich partnerzy nie zasługują na szacunek. Świat zewnętrzny odzwierciedla to, co dzieje się w tobie. Jeśli masz partnera, który cię bije, to dlatego, że w jakiś sposób sama siebie bijesz się „od środka”. Czy twój partner cię nęka? Czy dręczy cię z negatywnymi uwagami, bez względu na to co i jak zrobisz? Boisz się, ale nic z tym nie zrobisz, wręcz przeciwnie dalej do niego lgniesz.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

6 rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko, żeby dobrze się rozwijać i mieć szczęśliwe dzieciństwo

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
27 lutego 2018
Fot. iStock/Todor Tsvetkov
 

Wychowujesz swoje dziecko tu i teraz. Masz prawo popełniać błędy, nie wiedzieć, jak postępować, szukać odpowiedzi na swoje pytania. Z myślą o świadomych rodzicach powstał blog Akademii 5.10.15. Miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele na temat potrzeb dziecka. Znajdziesz tam teksty i porady dla rodziców, pomysły na spędzanie czasu z dziećmi, a także mnóstwo informacji i inspiracji. Im szybciej zrozumiesz, co jest ważne dla niego, tym lepiej. Pamiętaj, kształtujesz człowieka, więc zrób to najlepiej, jak potrafisz. Oto kilka rzeczy, których potrzebuje twoje dziecko, żeby dobrze się rozwijać i mieć szczęśliwe dzieciństwo:

Przyjazne przewodnictwo

Twoje doświadczenie życiowe czasem zmusza cię do szybkiej reakcji. Nic dziwnego, chciałabyś przecież uchronić swoje dziecko przed całym złem tego świata. Ważne jednak, żeby nie przedobrzyć. Musisz zapewnić mu bezpieczeństwo, ale nie możesz trzymać pod kloszem. Bądź dla niego przewodnikiem, ale nie zmuszaj go, żeby było twoją wierną kopią. Pozwól dziecku wyrażać swoje zdanie i rozmawiaj z nim. A przede wszystkim – nie powielaj utartych schematów, które mogłaś wynieść z domu. Być może twoje dziecko potrzebuje czegoś innego.

Swobodna zabawa

Niektóre dziecięce zabawy mogą wydawać ci się bezsensowne. Tymczasem dla dziecka, są nie tylko rozrywką, ale także nauką. Nie bez powodu mówi się, że bez swobodnej zabawy dziecko nie może się prawidłowo rozwijać. Kusi nas, rodziców, by wypełnić dzieciom dzień po brzegi – zapisujemy je na różne zajęcia dodatkowe, wymyślamy różne atrakcje, wycieczki. Owszem, to wszystko jest ważne i potrzebne. Musimy jednak pozwolić im także na swobodną zabawę, by wedle własnych potrzeb korzystało ze swoich zmysłów i rozwijało poszczególne umiejętności. Niech poznaje też świat na swój sposób.

Przytulanie

Co czujesz, kiedy przytula cię ktoś bliski, jak partner, dziecko lub mama? Ogarnia cię spokój? Radość? Czujesz się bezpiecznie? Dokładnie to samo czuje twoje dziecko, gdy je przytulasz. Kontakt fizyczny z drugim człowiekiem potrafi zdziałać cuda. Dzieci potrzebują go niemalże tak samo, jak powietrza. Dzięki niemu lepiej się rozwijają, są szczęśliwsze i spokojniejsze. Kiedy nie wiesz, co masz zrobić, przytul je. Da mu to więcej, niż reprymenda czy niespodziewany prezent. I nigdy, przenigdy nie odtrącaj dziecka, które chce się przytulić.

Bezwarunkowa akceptacja

Być może trochę inaczej wyobrażałaś sobie macierzyństwo. Chcąc nie chcąc porównujesz swoje dziecko z innymi i masz mieszane uczucia. Pamiętaj, żeby akceptować swoje dziecko bezwarunkowo i na każdym kroku okazywać mu miłość. Pracujcie razem nad zachowaniami, które są niewłaściwe, kształtuj jego charakter i pomagaj odnaleźć się w świecie, ale zawsze podkreślaj, że cokolwiek zrobi, zawsze będziesz je kochać. Powinno wiedzieć, że nie musi „zasłużyć” na twoją miłość i akceptację.

Samodzielność

Ileż to razy wyręczałaś w czymś swoje dziecko, żeby było szybciej lub sprawniej? Każdy, kto choć raz wycierał rozlany jogurt z podłogi, bo „mamo, ja sam otworzę” lub czekał kwadrans w kurtce w przedpokoju, bo „mamo, ja sama się ubiorę”, doskonale wie, że nauka samodzielności wymaga od rodzica sporo cierpliwości. Warto jednak zagryźć zęby i pozwolić dziecku wykonywać różne czynności. Tak, będzie to trwało dłużej. Tak, najprawdopodobniej powstanie bałagan. Tak, jest duża szansa, że kilkanaście/kilkadziesiąt pierwszych prób skończy się porażką. Ale co będzie potem? DUMA. Samodzielność jest w życiu niezwykle ważna. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej i dla ciebie, i dla niego.

Niewidzialny przyjaciel

Masz wrażenie, że twoje dziecko z kimś rozmawia w trakcie zabawy? A może ostrzega cię, żebyś przypadkiem nie nadepnęła lub nie usiadła na Zosi/Tomku lub szykuje dodatkowe miejsce przy stole dla kogoś? Spokojnie, to nie duchy. Twoje dziecko ma po prostu niewidzialnego przyjaciela, którego stworzyło w swojej wyobraźni. Nie obawiaj się, że ze zdrowiem psychicznym twojego dziecka jest coś nie tak – to zupełnie naturalne zjawisko. Niewidzialny przyjaciel jest po to, by było raźniej. Poza tym, za pomocą „Zosi” lub „Tomka” twoje dziecko chce ci pokazać, jakie ma potrzeby emocjonalne, ponieważ bardzo często nasze pociechy identyfikują się z wymyślonym przyjacielem. Nie oznacza to też, że dziecko ma zbyt wybujałą fantazję lub nie potrafi nawiązać relacji z prawdziwymi rówieśnikami. Nie krytykuj dziecka i nie upominaj go, żeby nie rozmawiało z powietrzem. Obserwuj jego zabawę i sama się do niej przyłącz. Zobaczysz, jaki uśmiech wywołasz na jego twarzy, jeśli zaczniesz z powagą traktować jego niewidzialnego przyjaciela.

Chcesz być lepszym rodzicem? Odwiedź Akademię 5.10.15. i dowiedz się więcej:

Z dzieckiem na zakupach

Wyzwanie: Z dzieckiem na zakupach

happy mother and daughter playing at home in tent

Jak rozpoznać, że dziecko cię kocha?

Children's games room.

Czy każde dziecko musi lubić przedszkole?

Mother and daughter reading book

Książki w życiu dziecka

 


Artykuł powstał we współpracy z Akademią 5.10.15


Psychologia Związek

Jak na pierwszej randce stwierdzić, że to właśnie ten facet? Zrób „test barowy” i wszystko będzie jasne!

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
Fot. iStock/Milan_Jovic

Randkowanie wcale nie jest proste, prawda? Wie to każdy, kto na pierwszą randkę się umawia. Tę kwestię utrudnia ostatnio także fakt randkowania online. Możemy przegadać długie wieczory z jakimś facetem w sieci, znaleźć wspólny język, zachwycić się, ale czy spotkanie w realu nie rozczaruje? Skąd wiedzieć, że to jest właśnie ta osoba i że warto tę znajomość kontynuować?

Założycielka jednego z portali randkowych Erika Ettin uważa, że jest jeden bardzo prosty sposób na to, by sprawdzić, czy facet, z którym umówiłaś się na randkę w knajpie może być tym właściwym. Otóż, jej zdaniem, należy zwrócić uwagę na nasze zachowanie. Czy rozglądasz się wokół, by sprawdzić, kto jeszcze jest w restauracji czy kawiarni? W jakim celu to robisz, z obawy, żeby nikt was nie zobaczył, czy może wręcz przeciwnie – chcesz by was razem zobaczono. Jeśli z tego drugiego powodu – test barowy zdany. Można kontynuować znajomość. Pamiętajcie, że działa to też w drugą stronę, wasz partner też może się rozglądać.

Hmm, czy to wiarygodny test? Może przecież być tak, że wodząc wzrokiem po gościach kawiarni szukamy kogoś atrakcyjnego, kto nas zaciekawi, bo znudzone jesteśmy randką?


źródło: The Sun

 

 


Zobacz także

To nie on, to jego sobowtór! Czym jest zespół Capgrasa, który zmusza do życia w cieniu urojeń?

Inteligentny po mamie

Inteligentny po mamie! My wiedziałyśmy to wcześniej

3 składniki miłości. To one sprawiają, że jesteś szczęśliwa w związku