Macierzyństwo Psychologia

Dzieci rozwiedzionych rodziców mieszkające z macochą lub ojczymem mogą mieć problemy psychiczne

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2018
Fot. iStock/FatCamera
 

Rozstanie rodziców zawsze jest dla dzieci trudnym doświadczeniem. Sam rozpad rodziny, to jedno. Kolejne, równie trudne chwile czekają dzieci w momencie, gdy matka lub ojciec (w zależności od tego, z kim dziecko przebywa na stałe) wiąże się z nowym partnerem. Najnowsze badania wykazały, że u nastolatków, którzy mieszkają pod jednym dachem z macochą lub ojczymem, wzrasta ryzyko zaburzeń psychicznych. Dzieci te zgłaszają więcej symptomów, świadczących o depresji i częściej odczuwają wrogość ze strony rówieśników.

Norwescy naukowcy przeprowadzili niedawno badania, w których udział wzięło 7700 nastolatków z różnych rodzin – takich, gdzie opiekę sprawował samotny rodzic, rodzic związał się z nowym partnerem, rodzice sprawowali opiekę naprzemienną i rodzice mieszkali razem, tworząc tradycyjną rodzinę. Wyniki badań pokazały, że dzieci żyjące pod jednym dachem z ojczymem lub macochą zdecydowanie częściej cierpią z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, jednak wyniki były nieznacznie gorsze od tych, jakie prezentowały dzieci, wychowywane przez jednego, samotnego rodzica.

Dzieci z rodzin, w których opiekę sprawuje także ojczym lub macocha mają gorsze wyniki w nauce i większe predyspozycje do problemów psychicznych, choć wprowadzenie nowego, dorosłego członka rodziny zwiększa możliwości ekonomiczne i rodzicielskie. Przedstawienie członkom rodziny takich korzyści może zmniejszyć u dzieci stres, związany z nową, rodzinną strukturą.

Poziom lęku jest najwyższy wśród dzieci i nastolatków, ale eksperci ostrzegają, by nie bagatelizować emocji, jakie targają młodszymi dziećmi. Według „Centers for Disease Control and Prevention” (USA) ponad jedna czwarta młodych ludzi w wieku 13-18 lat cierpi z powodu lęku, a „Child Mind Institute” (USA) szacuje, że problem dotyczy prawie 32 procent młodszych dzieci.

Psychoterapeuta z New Hampshire, dr Lynn Lyons, twierdzi, że rodzice muszą namawiać swoje dzieci – i siebie samych – do stawienia czoła wyzwaniom, a nie uciekania od nich. Aby leczyć niepokój członka rodziny, trzeba leczyć całą rodzinę. „Im więcej przerażonych rodziców, tym bardziej przerażone dzieci, więc stres w rodzinie jest dość zaraźliwy, a zmartwienia w społeczeństwie są dość zaraźliwe” – twierdzi dr Lyons.

Norwescy naukowcy przeprowadzili ankiety wśród osób w wieku od 16 do 19 lat. Pytano o to, jak bardzo są zmartwieni, czy często odczuwają przygnębienie, płaczą, odczuwają zniechęcenie i niepokój oraz jak często zdarza im się kłamać lub oszukiwać. Wyniki ankiet zostały porównane z ich warunkami socjalnymi, a także sytuacją rodzinną. Słabe wyniki rodzin, w których opiekę sprawuje także ojczym lub macocha sugerują, że nie zmniejsza negatywnych skutków dorastania z jednym rodzicem.

Różnice w stanie zdrowia psychicznego między dziećmi, które żyją z ojczymami a macochami, można wytłumaczyć tym, że męski styl rodzicielski często opiera się na kontroli.

Niegdyś sądzono też, że chłopcy nie mogą dogadać się z nową macochą, a dziewczęta z ojczymem, ale najnowsze wyniki badań tego nie potwierdzają tej tezy. Udowodniono natomiast, że rodziny, w których jest ojczym lub macocha, lepiej radzą sobie finansowo. Nie zmienia to jednak faktu, że dzieci mieszkające z obojgiem rodziców wykazują mniejsze predyspozycje do problemów ze zdrowiem psychicznym.

Źródło: Daily Mail


Macierzyństwo Psychologia

Najlepsze tatuaże dla każdego znaku zodiaku. Znajdź ten idealny dla ciebie

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2018
Fot. iStock/PeopleImages
Następny

Tatuaże, podobnie jak znaki zodiaku, mają w sobie coś tajemniczego, pociągającego. Ci, dla których wymiar duchowy jest ważny, zwracają uwagę na podpowiedzi, jakie można wyczytać z gwiazd. A wg znawców tematu, dostrzec można tam wiele, od wskazówek dotyczących przyszłości, po dopasowanie partnera względem znaku zodiaku.

Także tatuaże można dobrać pod kątem indywidualnego znaku. Cechy charakteru, mocne strony dają podpowiedź, jakiego rodzaju rysunek na skórze przysłuży się nam najlepiej. Bo dla wielu tatuaż to nie tylko modna ozdoba, ale przede wszystkim symbol, wyrażenie pragnień, przypomnienie najważniejszych cech. Czasem rzut oka na ukochany tatuaż sprawia, że od razu wracają nam siły do działania.

Jeśli dla ciebie gwiazdy i tatuaże są równie ważne, koniecznie zobacz, jaki tatuaż będzie najlepszy dla twojego znaku zodiaku.

źródło: www.totalbeauty.com, www.hercampus.com

Macierzyństwo Psychologia

5 zmian stylu życia, które pomogą ci obniżyć ciśnienie krwi

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2018
Fot. iStock/6okean

Nadciśnienie tętnicze jest problemem, który dotyka nie tylko starsze czy otyłe osoby. Prawidłowe ciśnienie skurczowe powinno być mniejsze niż 140 mm Hg, a rozkurczowe nie powinno przekraczać 90 mm Hg. Podwyższone odczyty stanowią sygnał alarmowy do zadbania o swoje zdrowie.

Powodów problemu może być wiele, ale u ponad 90% chorych nie udaje się wykryć jednej, konkretnej przyczyny choroby. Może ono wynikać z chorób lub też zaniedbań — spożywania diety bogatej w sól, zbyt małej aktywności fizycznej i otyłości. Na podłoże genetyczne, powodujące problemy z nadciśnieniem nie mamy wpływu. Natomiast wpływ czynników środowiskowych możemy modyfikować. Warto wykorzystać wskazówki do zmiany trybu życia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Te zmiany stanowią również podstawę niefarmakologicznej terapii nadciśnienia tętniczego.

5 zmian stylu życia, które pomogą ci obniżyć ciśnienie krwi

1. Obniżenie ilości sodu w diecie

Udowodniono, że ograniczenie spożywania soli kuchennej prowadzi do zmniejszenia ciśnienia tętniczego. Maksymalne spożycie soli kuchennej nie powinno przekraczać 5 g na dobę (około 1 łyżeczki). Najlepiej nie dosalać pokarmów i unikać tych produktów spożywczych, które są wyjątkowo bogate w sól.

2. Zwiększenie ilości potasu w diecie

Potas pozwala regulować ciśnienie krwi, więc dieta powinna być bogata w produkty zawierające ten pierwiastek: banany, suszone morele i granaty, owoce cytrusowe, brukselka, buraki, pomidory, ziemniaki, woda kokosowa.

3. Wprowadzenie diety DASH

Dieta DASH (od ang. dietary approaches to stop hypertension, czyli dietetyczne podejście do powstrzymania nadciśnienia) to dieta, która rzeczywiście obniżyła ciśnienie tętnicze u dużej grupy pacjentów. Zasady diety oraz jadłospis znajdziecie tutaj: https://ohme.pl/zdrowie/dieta-dash-nowatorski-program-zywieniowy-jedna-z-trzech-najzdrowszych-diet/ 

4. Wprowadzenie stałej aktywności fizycznej

Regularne ćwiczenia fizyczne powodują obniżenie ciśnienia tętniczego oraz minimalizują ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Należy wykonywać ćwiczenia fizyczne przez 30-45 minut dziennie, najlepiej by była to aktywność w typie chodzenia, biegania czy pływania. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą powodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego.

5. Utrzymanie stałej masy ciała

Ciśnienie krwi wzrasta wraz ze wzrostem masy ciała, należy więc kontrolować wagę. Zbilansowane posiłki i aktywność fizyczna pozwalają na utrzymanie stałej wagi, a co za tym idzie redukcji ryzyka udaru mózgu, zawału serca, insulinooporności, cukrzycy oraz zmienia niekorzystny profil gospodarki tłuszczowej organizmu.

Nadciśnienie tętnicze wymaga kontroli i leczenia. Powikłania niezdiagnozowanego lub bagatelizowanego nadciśnienia tętniczego dotyczą różnych narządów. Ignorowanie problemu może skutkować uszkodzeniem serca i tętnic czy nerek, zawału mięśnia serca oraz udaru mózgu.


 

źródło: www.everydayhealth.comnadcisnienie.mp.pl, www.kardiolo.pl


Zobacz także

isofix

Zbliża się czas wakacji i dalszych wyjazdów. Zadbaj o to, by twoje dziecko podróżowało bezpiecznie i komfortowo

Czego dowiedziałam się o lojalności, sypiając z żonatymi mężczyznami

Toksyczne matki. Uczą nienawiści do mężczyzn, świata, do siebie. Są naszym piekłem