Psychologia

Dopiero kiedy stajesz się „zimną suką”, wszyscy wokół orientują się, że wcześniej taka nie byłaś…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 czerwca 2018
Fot. iStock / caracterdesign
 

W końcu, choć nie wiesz dokładnie, w jaki sposób i kiedy, nadejdzie dzień, w którym staniesz się „chłodniejsza” w relacjach z innymi, bardziej ostrożna. Kiedy przypomnisz sobie o poczuciu własnej wartości. Ale ludzie wokół ciebie nie widzą tej wewnętrznej zmiany. Wiedzą jednak, że coś jest inaczej i zaczynają cenić osobę, którą byłaś wcześniej.

Kto twierdzi, że ludzie się nie zmieniają, myli się. Proces zmian jest czymś bardzo intymnym, czymś co osiągamy poprzez pełne uświadomienie sobie naszych ograniczeń i naszych możliwości. Nawet najbardziej kochające kobiece serce zmęczy się w końcu ciągłym „obrywaniem” i stanie się choć odrobinę zimne. To prosty mechanizm obronny.

Jeffrey Kottler, psycholog, twierdzi, że po około 30 latach wszelkiego rodzaju doświadczeń w dziedzinie relacji społecznych, ​​zmieniamy się z konieczności, z powodu lęku o własne przetrwanie. Troski życia codziennego, małe rozczarowania, słowa wypowiedziane (lub nie), jego nieobecność, ciągłe wyrzeczenia i dawanie z siebie wszystkiego bez otrzymania czegokolwiek w zamian – dokładnie tyle wystarczy, byś poczuła podstawową potrzebę: zacząć stawiać siebie na pierwszym miejscu, aby przeżyć. Dosłownie.

„Zimne” serce to trochę umysł zmęczony czekaniem. Nasza samoocena uruchamia alarm i poczucie własnej wartości. „Ochłodzenie” jest odpowiedzią na dysonanse życia, na rozczarowania. Teraz miłość własna może znów zaistnieć.

Najprawdopodobniej najbliżsi nam ludzie dostrzegają tę zmianę i zastanawiają się, co się dzieje i dlaczego nie jesteśmy już takimi troskliwymi i uroczymi kobietkami, jak poprzednio.

Możliwe też, że nie rozumiejąc tej zmiany, czują się zirytowani, ponieważ nie znajdują już tej samej drogi do naszego serca. Ale ty jesteś w końcu spokojna, w końcu w równowadze. Rozumiesz teraz, że pewne rzeczy trzeba zaakceptować takie, jakimi są. Że życie nie jest sprawiedliwe, a ludzie nie zawsze są lojalni i pełni szacunku. Stąd fakt, że nie możemy skupiać naszego istnienia wokół tego, co robią lub czego nie robią innymi. Odkrywasz, że musisz zostawić sobie miejsce na uczucia, własne.

Nieco chłodniejsze i ostrożniejsze serce patrzy na sprawy z większym dystansem. Potrafi zdecydować, kto ma zostać, a kto odejść z jego życia. I nie ma w tym nic złego.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia

Jest ci nieustannie zimno? Przyczyn może być kilka, warto je sprawdzić

Redakcja
Redakcja
19 czerwca 2018
Fot. iStock/hoozone
Następny

Należysz do tych osób, które chowają się pod kocem podczas gdy wszyscy wokół siedzą w krótkich rękawkach? Masz nieustannie zimne dłonie i stopy? Mówią, że jesteś zmarzluchem, ale poczucia chłodu nie należy lekceważyć. Warto poznać jego przyczyny.

Zbyt mało ćwiczysz

Kiedy jest ci zimno – aktywność fizyczna z pewnością jest ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę. Jednak w badaniu przeprowadzonym wśród osób, które prowadzą siedzący tryb życia, a którym nieustannie jest zimno, wykazano, że lekki wysiłek fizyczny trzy razy w tygodniu przez 20 minut, po sześciu tygodniach zdecydowanie zmniejszył poczucie zimna i zmęczenia.

Rada: następnym razem, gdy kusi cię wizja poleżenia na kanapie pod ciepłym kocem, zmuś się na energiczny 10-minutowy spacer – z pewnością poczujesz się lepiej.

Jesteś zbyt szczupła

Niska waga ciała może sprawić, że jest nam zimno. Osoby z niedowagę, mogą nie mieć odpowiedniej ilości tłuszczu, który odizolowałby ich od zimna. Jeśli nie jesz zbyt dużo jedzenia, twój metabolizm może zmagać się z wytworzeniem wystarczającej ilości ciepła.

Rada: rozważ wprowadzenie zróżnicowanej i zdrowej diety zawierającej pełne, zdrowe pokarmy zawierające białko, tłuszcz i węglowodany.

Nie śpisz tak dobrze, jak myślisz

Ostatnie badania pokazują, że wielu z nas zmaga się z tak zwanym „śmieciowym snem” – takim, w którym często budzimy się przez całą noc. Taki sen nie uzupełnia naszych poziomów energetycznych i może wywoływać uczucie zimna, ponieważ nasze ciało jest zmęczone.

Rada: wypracuj odpowiednią higienę snu – kładź się o ustalonej porze po rutynowych czynnościach przygotowujących cię do snu – ciepłej kąpieli, herbacie, kilku stronach książki.

Cierpisz na niedobór żelaza

Uczucie ciągłego chłodu może być spowodowane niedoborem żelaza. Dane pokazują, że około jedna trzecia kobiet ma niskie stężenie żelaza, często ze względu na trudne miesiączki. Wiesz, jak najlepiej sprawdzić swój poziom żelaza – spójrz na swoje powieki, jeśli wewnętrzne obrzeże będzie bledsze niż pozostała część powieki, powinnaś zrobić badania.

Rada: zrób badania krwi, które wykażą czy masz problem z niedoborem żelaza.

Tracisz ważne witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są szczególnie ważne, ponieważ są wspomagają przekształcania jedzenia w energię.

Rada: witamina B znajduje się w ziarnach, takich jak brązowy ryż, jęczmień i owies, a także chudym białka, tłustych rybach i indyku, zadbaj, by tych produktów nie zbrakło w twojej diecie.

czytaj dalej
na następnej stronie

Psychologia

Psychopaci są wśród nas, bliżej niż myślisz…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 czerwca 2018
Fot. iStock/yngsa

Niektórzy popełniają zabójstwa, inni planują seryjne morderstwa Jeszcze inni są naszymi sąsiadami, przyjaciółmi lub partnerami i być może nigdy nie popełnili i nie popełnią żadnej zbrodni, a jednak życie z nimi to udręka. Są przebiegli, lekceważący, nie mają w sobie empatii, nie biorą odpowiedzialności i odczuwają pogardę dla sukcesów innych. Tacy są psychopaci i choć trudno nam uwierzyć, możesz ich spotkać w najbliższym otoczeniu.

Psychopaci bywają niezauważeni w społeczeństwie takim jak nasze, w którym agresja, indywidualizm, egocentryzm, fałsz lub obojętność w obliczu nieszczęścia innych są czymś powszechnym.

Kim jest psychopata?

Najnowsze badania mówią, że istnieje coś takiego jak predyspozycja do bycia psychopatą. Osobowości psychopatycznej sprzyja pełna dysfunkcja układu nerwowego związana z emocjami oraz uwarunkowania środowiskowe, tworzące antyspołeczne przekonania i nawyki.

Jest więc możliwe, że dana osoba ma owe organiczne predyspozycje, ale jeśli jest wychowana w społeczeństwie o dobrych wartościach i gdzie sukces nie opiera się na wyglądzie, przemocy, manipulacji i fałszywej moralności, prawdopodobnie nie rozwinie ich, a nawet je odrzuci.

Są też psychopaci, którzy „dostają”. Nie mają genetycznych predyspozycji, ale żyją w skrajnie uciążliwym środowisku i ostatecznie rozwijają osobowość psychopatyczną.

Charakterystyka psychopaty

Ocenia się, że psychopaci stanowią 1 – 2% populacji i można ich spotkać wśród polityków, duchownych, biznesmenów, czy w jakiejkolwiek innej grupie społecznej. Psychopaci mają tendencję do wywierania wpływu na innych, a czasami mocno przewyższają ich inteligencją.

Cleckley zwraca uwagę na następujące kryteria wykrywania psychopatii:

 • Powierzchowne zaangażowanie i niezwykła inteligencja
 • Brak halucynacji i innych oznak irracjonalnych myśli
 • Brak objawów psychoneurotycznych
 • Osoba, która nie wzbudza zaufania
 • Fałsz lub brak szczerości
 • Niemożność odczuwania skruchy lub nieposkromiona chęć zemsty
 • Zachowania aspołeczne bez wyraźnego uzasadnienia
 • Brak osądu i trudności w uczeniu się z własnego doświadczenia
 • Patologiczny egocentryzm i niezdolność do miłości
 • Niedobór podstawowych związków afektywnych
 • Specyficzny deficyt intuicji
 • Nieczułość w zwykłych relacjach interpersonalnych
 • Przesadne i nieprzyjemne zachowanie pod wpływem alkoholu
 • Zagrożenia samobójcze
 • Bezosobowe, niepoważne i niestabilne życie seksualne
 • Niemożność realizacji życiowych planów

Jak się chronić się przed psychopatą? Najważniejsze to zdać sobie sprawę z tego, że masz z nim do czynienia. Jeśli to bardzo bliska osoba, która zagraża nam w bezpośredni sposób, zdecydowanie powinniśmy prosić o pomoc rodzinę i przyjaciół, by się od niej odciąć. Kluczem jest wykrycie subtelnej manipulacji i zrozumienie, że on czy ona są niezdolni do odczuwania pewnych emocji, w tym – miłości


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

Rycz, mała rycz! W końcu płacz ma wiele korzyści

Awantura na całego? Uważaj! Lista zdań, których możesz pożałować

Ojcowie, którzy nie potrafią kochać. Co im jesteśmy winni?

Ojcowie, którzy nie potrafią kochać. Co im jesteśmy winni?