Go to content

Dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na depresję

Fot. iStock / javitrapero

Nasze myśli i postawy to czynniki, które sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na depresję niż inni. Istnieją badania, które potwierdzają, że pewne fałszywe przekonania, które mamy na swój temat przyczyniają się do tego, że zaczynamy odczuwać „wielki smutek”. Zatem poprawa błędnego myślenia może pomóc nam zapobiegać depresyjnemu nastrojowi.

Kilka czynników, które predysponują nas do depresji

Wyuczona bezradność

Ten schemat myślenia sprawia, że zaczynamy wierzyć, że nie mamy wpływu na wydarzenie w naszym własnym życiu. Jesteśmy bierni i wierzymy, że nie możemy zrobić nic, aby ulżyć sobie w cierpieniu.

Utknięcie w pułapce negatywnych myśli

Osoby z depresją mają skłonność do wzmacniania negatywnego myślenia . Na przykład myśli osoby cierpiącej na depresję po rozwodzie mogą przybrać formę żalu („powinienem być lepszym współmałżonkiem”) i niepokoju o przyszłość („w jaki sposób dzieci sobie z tym poradzą?”).

Poczucie szczęścia

Dziwne? Nie, bo antidotum na depresję nie jest szczęście, ale witalność i odporność. Osoby z depresją nie mają umiejętności odwracania uwagi od negatywnych informacji.

Brak motywacji

Osoby z depresją mogą czuć, że ich życie jest bezcelowe, a prawie każda czynność / zadanie staje się niemożliwym wręcz wyzwaniem.

Negatywne wspomnienia

Depresja wiąże się z przywołaniem negatywnych zdarzeń – dzieje się to automatycznie. Te wspomnienia dawnych niepowodzeń i wizualizacja osobistych klęsk zdecydowanie pogorszają nam nastrój.

Schemat

Schematy osób cierpiących na depresję często obejmują motywy utraty, separacji, niepowodzenia, bezwartościowości lub nieadekwatności („odstawania”). Te negatywne schematy są ukrytą siłą (czynnikami ryzyka), która kształtują nasze przekonania i ewoluuje w silniejszy nawykowy schemat myślowy w taki sposób, że stresujące wydarzenia życiowe są dla nas coraz trudniejsze.

Dążenie do nieosiągalnych celów

Ludzie, którzy rezygnują z pozornie niemożliwych celów, są zdrowsi psychicznie niż ci, którzy pozostają w pułapce myślenia „na pewno mi się uda”. Zrezygnowanie z nieosiągalnych celów otwiera przed nami nowe możliwości.

Słaba umiejętność rozwiązywania problemów

Osoba podatna na depresję ma skłonność do działania pod wpływem impulsu w trudnej sytuacji, co dodatkowo zwiększa jej problem.


Na podstawie: psychologytoday.com