Psychologia

Dlaczego nie należy tłumić uczuć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 lutego 2019
Fot. iStock/GeorgeRudy
 

Tłumionych emocji nie sposób zbagatelizować, nie zauważyć. Nigdy nie uda ci się ich odepchnąć od siebie skutecznie, zapomnieć. Możesz się do nich nie przyznawać, możesz udawać, że ich nie ma, ale one zawsze wrócą, o wiele bardziej intensywne, czasem niebezpieczne. Zamiast uciekać, powinieneś stanąć z nimi twarzą w twarz. Z pełną szczerością przed sobą samym, przed swoimi uczuciami.

Dlaczego nie należy tłumić emocji? Psychologia ma na to pytanie wiele odpowiedzi. Zapewne sami jesteście w stanie bez trudu zaobserwować co się dzieje gdy nie mówicie wprost o tym, co was boli i drażni, gdy chowacie głęboko swój gniew, lęk czy niezadowolenie. Zaczynają się problemy ze zdrowiem fizycznym, bezsenność, przyspieszone tętno i bliżej nieokreślony niepokój. Trudno odczuwać radość, trudno być dobrym dla innych, nawet najbliższych. Łatwo się denerwujemy i nie potrafimy powstrzymać łez, które pojawiają się „nie wiadomo skąd” w najmniej oczekiwanym momencie.

Tłumione emocje są jak iskra, która potrafi wywołać pożar. Sygnalizują, że pora przestać odwracać głowę i zasłaniać się brakiem czasu. Powinniśmy nauczyć się wyrażać to, co czujemy, bo tłumione emocje wracają ze zdwojoną siłą, przetworzone przez podświadomość, na przykład podczas snu. Skrywanie uczuć powoduje także silne zmęczenie psychiczne, poczucie wyczerpania i ciągłego „stanu gotowości”, co może doprowadzić do nerwicy. Nie sposób wówczas myśleć i zachowywać się racjonalnie. Cierpią na tym również twoje relacje z bliskimi, nieświadomie projektujesz negatywne emocje na osoby z twojego otoczenia – partnera, rodzinę. „Małe rzeczy” zaczynają ci przeszkadzać, nic nie znaczące szczegóły drażnić prowadząc do konfliktów. Łatwo zepsuć coś, na czym nam zależy.

Zdarzyło ci się poczuć przyspieszone tętno i szybciej łapać oddech bez wyraźnego powodu? Kiedy tłumisz emocje, twoje ciało absorbuje stres jak gąbka. Nie oszukasz organizmu. Uderzenia gorąca, duszność w klatce piersiowej…  To wszystko wina braku szczerości wobec samego siebie. Tłumienie emocji jest jak kłamstwo, które raz wypowiedziane, zostaje w tobie tak długo, dopóki się do niego nie przyznasz. Pamiętaj o tym. Ćwicz medytację, nowe metody oddychania, stań się panem swoich uczuć i zaprzyjaźnij się nawet z tymi nieprzyjemnymi. To najlepszy sposób na na odzyskanie harmonii.


Na podstawie: powerofpsychology.com


Psychologia

Spod jakiego znaku zodiaku jest twój partner? Czy wiesz, co ten znak mówi o twojej osobowości?

Redakcja
Redakcja
21 lutego 2019
Fot. iStock/Geber86
 

Tak, to kogo kochamy, kogo wybieramy na życiowego partnera nie jest przypadkiem. To wypadkowa uczuć i naszych podświadomych skłonności, a także cech naszego charakteru. Nic tu nie dzieje się bez przyczyny, nawet jeśli chcemy wierzyć w magiczne moce, które popchnęły nas w czyjeś ramiona. Sprawdź poniżej, dlaczego wybrałaś partnera, który urodził się po takim, a nie innym znakiem zodiaku.

Jeśli kochasz osobę spod znaku

Barana (21.03-19.04)

Nie interesują cię “przewidywalne” związki. Chcesz relacji pełnej ognia, namiętności. Chcesz spontaniczności, kogoś, kto zwykły weekendowy wypad uczyni zaskakującą przygodą, kto będzie motywował cię do próbowania nowych rzeczy, przekraczania strefy komfortu.

Byka (20.04-20.05)

Szukasz stabilizacji. Chcesz być z kimś godnym zaufania, “sprawdzonym”. Masz dość ludzi, którzy cię okłamują i rozczarowują na każdym kroku. Pragniesz kogoś, kto będzie z tobą szczery, jednocześnie szanując cię. Kogoś, kto jest gotowy by się mocno zaangażować.

Bliźniąt (21.05 – 20.06)

Wybrałaś tego partnera ponieważ pragniesz spędzić życie u boku kogoś kto potrafi się dostosowywać, iść z duchem czasu. Kogoś, kto odczuwa podniecenie na myśl o tworzeniu wspólnej przyszłości. Kogoś, kogo nie przeraża nieznane, kto jest otwarty. Bo nieważne, gdzie zaprowadzi was raz obrana droga, tak długo jak kroczycie nią ramię w ramię.

Raka (21.06-22.07)

Nie chcesz już dłużej być tym, komu zależy bardziej na relacji z partnerem. Chcesz się ustatkować z kimś, kto wkłada w związek tyle samo wysiłku i zaangażowania co ty. Z kimś, kto jest gotowy do poświęceń, kto potrafi dla ciebie zrezygnować ze swoich planów. Z kimś, kto sprawi, że poczujesz się doceniona. Z kimś, dla kogo będziesz priorytetem.

Lwa (23.07-22.08)

Przyciągają cię ambitni ludzie. Partnerzy, którzy wiedzą czego chcą w życiu I którzy nie spoczną póki tego nie osiągną. Chcesz związku, który będzie dla ciebie wyzwaniem, który motywuje do stawania się lepszą wersją siebie. Chcesz być z kimś, kto widzi twój potencjał i pragnie byś się rozwijała.

Panny: (23.08-22.09 )

Doceniasz ludzi, którzy zwracają uwagę na szczegóły. W swoim partnerze doceniasz to, że na zewnątrz jest silny, ale wewnątrz wrażliwy. Do perfekcji opanował równowagę między byciem czułym towarzyszem życia, a twardym graczem. On potrafi cię pocieszyć, ale także „postawić do pionu”, gdy postępujesz źle.

Wagi: (23.09 -22.10)

Jesteś romantyczką. Lubisz być podziwiana, lubisz spacerować z nim trzymając się za ręce, jeść obiad patrząc mu w oczy. Chcesz związku, w którym będziesz czuła się kochana i odrobinę rozpieszczana. Pragniesz partnera, który poświęca ci całą swoją uwagę.

Skorpiona (23.10-21.11)

Partner to dla ciebie najlepszy przyjaciel. Chcesz kogoś, z kim możesz wspólnie śmiać się z dowcipów i nie lubić tych samych osób. Chcesz związku, w którym przede wszystkim czujesz się rozumiana. Gdzie jesteś częścią „zespołu”.

Strzelca (22.11- 21.12)

Ważna jest dla ciebie psychiczna więź z partnerem. Czujesz motyle w brzuchu, gdy on całuje cię w kark. Seks jest cudowny. Czujesz prawdziwą bliskość, gdy rozumiecie się bez słów. Nie musicie ze sobą rozmawiać, by wiedzieć, o czym myślicie.

Koziorożca (22.12-19.01)

U partnera przyciąga cię inteligencja. Podniecają cię długie rozmowy. Chcesz kogoś, z kim możesz dyskutować oglądając wiadomości, ale też kogoś, kto jest ciekawy twojej opinii. Twój partner przypomina ci, jak wiele masz do zaoferowania temu światu. Motywuje cię do osiągania sukcesu, każdego dnia.

Wodnika (20.01-18.02)

Nie lubisz, gdy ktoś cię “tłamsi” . Chcesz mieć własne życie, spędzać czas z własnymi przyjaciółmi, ale równocześnie pragniesz udanego związku. Pragniesz być z kimś, kto potrafi zaprowadzić harmonię do twojego życia. Mimo, że twój partner jest niezależny, będzie wysyłał ci listy miłosne i urocze SMS-y. Da ci przestrzeń, ale nie opuści w potrzebie.

Ryb (19.02-20.03)  

U partnera cenisz umiejętności życia społecznego. Lubisz patrzeć, z jaką łatwością rozbawia swoich znajomych. Jak komfortowo się czuje w towarzystwie twoich rodziców. On daje ci poczucie pewności siebie i uświadamia ci, jak jesteś ważna i wartościowa. Dobrze wam razem, po prostu.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Psychologia

Kultowa kolekcja Ghost Gervasoni w nowych kolorach!

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2019
Studio Forma 96
Studio Forma 96

Rodzina mebli Ghost, zaprojektowana przez włoską projektantkę Paolę Navone, wprowadza do domów odrobinę nieformalnej i wygodnej nowoczesności. Najnowsza kolekcja sof, puf, łóżek i szezlongów, dostępna w Studio Forma 96, swój prostolinijny, spontaniczny charakter zawdzięcza prostym liniom, głębokim siedziskom i luźnemu potraktowaniu lnu, w który ubrano pełne niewymuszonej elegancji bryły mebli.

Siła spokoju

Paola Navone na włoskiej scenie projektowej może poszczycić się statusem „il meglio del meglio” – najlepszej z najlepszych. Nowa odsłona kolekcji Ghost, sygnowana nazwiskiem projektantki i podparta wieloletnią estymą marki Gervasoni, nie narzuca się otoczeniu wymyślną formą. Stanowi spokojny element przestrzeni, doskonale oddając estetykę bliską projektantce. Na pierwszy rzut oka widać, że nie są to wymagające meble, o które trzeba szczególnie dbać i co chwilę poprawiać poduszki. Decydując się na nie faktycznie można swobodnie cieszyć się beztroskim odpoczynkiem.

Studio Forma 96

Na nową odsłonę linii składają się sofy, krzesła, fotele, pufy i łóżka w tkaninach, przypominających współczesne malarstwo. „Subtelne wzory zaproponowane przez Gervasoni mają być antidotum na klasyczne propozycje w beżowym czy szarym tapicerowaniu i stanowić oryginalną bazę wyjściową do stworzenia całościowych aranżacji. Gervasoni po raz kolejny zaskakuje nas projektem nie do końca oczywistym i nad wyraz ujmującym w swej prostocie. Ghost doskonale wpisuje się we wnętrza o zróżnicowanej stylistyce. Przy każdym projekcie, w którym go wykorzystujemy, dochodzimy do wniosku, że niezależnie od wielu detali różniących nasze realizacje, ta kolekcja wyjątkowo szybko zaprzyjaźnia się z zastaną przestrzenią. Nie inaczej jest z najnowszą edycją, która idealnie komponuje się z eklektycznymi, uciekającymi od pretensjonalności wnętrzami. Co ważne, pokrycie można łatwo zdjąć i wyprać” –  mówi Joanna Pazik, Manager Studio Forma 96.

Studio Forma 96

W zgodzie z naturą

Tym, co wyróżnia produkty Gervasoni, niezmienne pozostaje stosowanie naturalnych i tradycyjnych materiałów, jak chociażby lnu, idealnie sprawdzającego się w roli tkaniny obiciowej. To właśnie z tej „pokrytej prześcieradłem” estetyki wzięła się nazwa kolekcji Ghost. Sofy i fotele ubrane w len są wytrzymałe, wolniej się brudzą i dłużej wyglądają jak nowe. Materiał jest wyjątkowo miły  w dotyku i nie nagrzewa się od słońca. Proces przygotowania tkaniny wymaga bardzo niewielkiej ilości substancji chemicznych, dzięki czemu jej wytwarzanie nie szkodzi środowisku naturalnemu.

Studio Forma 96

„Klienci Studio Forma 96 bardzo cenią sobie naturalną estetykę. Choć wciąż najczęściej wybieranym obiciem z kolekcji Ghost pozostaje naturalny kolor włókien lnu czyli płowy odcień beżu ”lino bianco”, nowe, bardzo miłe dla oka propozycje kolorystyczne mają szansę go zdeklasować” – dodaje Joanna Pazik.

Studio Forma 96

Ghost w nowej odsłonie obiciowej cechuje się szeroką gamą kolorystyczną i dużym wyborem materiałów oraz deseni, dzięki którym stanie się urozmaiceniem każdej, nawet najbardziej awangardowej przestrzeni.  Sofy z kilkoma poduszkami na plecy o wymiarach (60 x 60 cm) i dwoma lub trzema mniejszymi (50 x 50 cm) dostępne są w kilku rozmiarach i konfiguracjach. Dzięki modułowej koncepcji z poszczególnych elementów łatwo stworzymy różne warianty mebla.

Studio Forma 96

Studio Forma 96

Studio Forma 96

Studio Forma 96

Studio Forma 96

Studio Forma 96


Więcej na: www.sf96.pl


Zobacz także

Jak kochać kobietę, która przeżyła emocjonalne piekło

Dlaczego mądry facet jest lepszym partnerem i czy głupszy musi być tym gorszym

Jesteś mądra czy inteligentna? Sprawdź, bo to nie to samo!