Go to content

Dlaczego nie należy tłumić uczuć

Fot. iStock/GeorgeRudy

Tłumionych emocji nie sposób zbagatelizować, nie zauważyć. Nigdy nie uda ci się ich odepchnąć od siebie skutecznie, zapomnieć. Możesz się do nich nie przyznawać, możesz udawać, że ich nie ma, ale one zawsze wrócą, o wiele bardziej intensywne, czasem niebezpieczne. Zamiast uciekać, powinieneś stanąć z nimi twarzą w twarz. Z pełną szczerością przed sobą samym, przed swoimi uczuciami.

Dlaczego nie należy tłumić emocji? Psychologia ma na to pytanie wiele odpowiedzi. Zapewne sami jesteście w stanie bez trudu zaobserwować co się dzieje gdy nie mówicie wprost o tym, co was boli i drażni, gdy chowacie głęboko swój gniew, lęk czy niezadowolenie. Zaczynają się problemy ze zdrowiem fizycznym, bezsenność, przyspieszone tętno i bliżej nieokreślony niepokój. Trudno odczuwać radość, trudno być dobrym dla innych, nawet najbliższych. Łatwo się denerwujemy i nie potrafimy powstrzymać łez, które pojawiają się „nie wiadomo skąd” w najmniej oczekiwanym momencie.

Tłumione emocje są jak iskra, która potrafi wywołać pożar. Sygnalizują, że pora przestać odwracać głowę i zasłaniać się brakiem czasu. Powinniśmy nauczyć się wyrażać to, co czujemy, bo tłumione emocje wracają ze zdwojoną siłą, przetworzone przez podświadomość, na przykład podczas snu. Skrywanie uczuć powoduje także silne zmęczenie psychiczne, poczucie wyczerpania i ciągłego „stanu gotowości”, co może doprowadzić do nerwicy. Nie sposób wówczas myśleć i zachowywać się racjonalnie. Cierpią na tym również twoje relacje z bliskimi, nieświadomie projektujesz negatywne emocje na osoby z twojego otoczenia – partnera, rodzinę. „Małe rzeczy” zaczynają ci przeszkadzać, nic nie znaczące szczegóły drażnić prowadząc do konfliktów. Łatwo zepsuć coś, na czym nam zależy.

Zdarzyło ci się poczuć przyspieszone tętno i szybciej łapać oddech bez wyraźnego powodu? Kiedy tłumisz emocje, twoje ciało absorbuje stres jak gąbka. Nie oszukasz organizmu. Uderzenia gorąca, duszność w klatce piersiowej…  To wszystko wina braku szczerości wobec samego siebie. Tłumienie emocji jest jak kłamstwo, które raz wypowiedziane, zostaje w tobie tak długo, dopóki się do niego nie przyznasz. Pamiętaj o tym. Ćwicz medytację, nowe metody oddychania, stań się panem swoich uczuć i zaprzyjaźnij się nawet z tymi nieprzyjemnymi. To najlepszy sposób na na odzyskanie harmonii.


Na podstawie: powerofpsychology.com