Smutek, lęk, poczucie winy, drażliwość, lekkomyślność lub bezwartościowość… Tym, którzy żyją z depresją, niezwykle trudno jest wyjaśnić, czego doświadczają. Co więcej – depresja, jako choroba psychiczna przez wiele lat była stygmatyzowana. Przecież o wiele łatwiej jest zadzwonić do szefa z prośbą o dzień wolnego z powodu grypy żołądkowej niż przyznać, że jesteś w słabszej formie i potrzebujesz czasu, żeby uporać się ze swoim zdrowiem psychicznym…
Ostatnio dobra znajoma mojej przyjaciółki popełniła samobójstwo – wygrała depresja, z którą walczyła przez wiele lat. Zostawiła najbliższych z poczuciem winy, straty, którzy tak bardzo chcieli zrozumieć, jaki wpływa ta choroba może mieć na zwykłą codzienność. I chociaż istnieje lista wspólnych symptomów, to jednak depresji nie da się zamknąć pod jednym mianownikiem. Specjaliści podają ogólną definicję: depresja wywołuje uczucie smutku i/lub utraty zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały radość; może to prowadzić do problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu.
Gdyby to było takie proste, prawda? Tymczasem depresja ma wiele twarzy. Gregg Henriques dyrektor badań klinicznych, psycholog wyróżnia wiele zachowań depresyjnych. I chociaż niektóre z nich nie są uważane za oficjalne, to jednak pomagają nam – na co dzień obcującym z cierpiącymi na depresje, lepiej zrozumieć tę chorobę.
16 zachowań depresyjnych, które pomogą ci lepiej zrozumieć tę chorobę
Problem z dostosowaniem się
To chyba jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przyczyn depresji, którą wywołuje zmiana w życiu, do której ciężko się przystosować. Może to być przeprowadzka do innego miasta, zdrada, rozwód. Ci, którzy doświadczają depresji nie mogą pogodzić się z obecnym stanem rzeczy, chcą, by wróciło to, co było kiedyś.
Dwubiegunowość
I nie chodzi tu o chorobę dwubiegunową. W ten sposób najłatwiej określić doświadczenie chorującego – doświadcza on bowiem dwóch bardzo różnych skrajności w emocjach – od ekstremalnego szczęścia po kompletną beznadziejność. To intensywna huśtawka nastrojów, która w jednym momencie pozwala się czuć, jakbyśmy stali na szczucie świata, by zaraz w kolejnej spaść głową w dół.
Żałoba/strata
Kiedy cierpimy z powodu straty kogoś w swoim życiu, powoduje to zrozumiałe uczucie smutku i przygnębienia. Jeśli jednak osobą, która odeszła była jedną z najważniejszych w naszym życiu, poczucie straty może być zdecydowanie silniejsze, co sprawia, że proces żałoby, przejście przez nią i jej zakończenie wydaje się niemożliwe do zrealizowania.
Zubożenie
Aby czuć się szczęśliwym potrzebujemy nieustannie nowych doświadczeń, które dostarczają nam poczucie spełnienia i zaangażowania. Ich brak może spowodować wyrwę w naszym życiu, sprawić, że nie mamy namacalnego dowodu, by poczuć radość i szczęście.
Choroba
Czasami depresja może być wynikiem choroby lub jej objawów, zmianami w gospodrace hormonalnej organizmu. Specjaliści zajmujący się depresją odkryli jej związek z niedoczynnością tarczycy sugerując, że ci, którzy dzisiaj biorą leki przeciwdepresyjne, tak naprawdę powinni wyleczyć tarczycę.