Psychologia

Dają nadzieję, ale nigdy nie spełnią obietnic. Kim są „fałszywi iluzjoniści?”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 grudnia 2018
Fot. istock/gilaxia
 

Ludzie, którzy często łamią obietnice, są „fałszywymi iluzjonistami”. Są to osoby, które stopniowo podważają nasze zaufanie, aby karmić nas jedynie rozczarowaniami, fałszywymi radościami, słowami, które pozostają na zawsze jedynie pustymi frazesami. Tymczasem, im mniej obiecujemy, tym lepiej.

Człowiek potrzebuje bezpieczeństwa, a obietnice są deklaracjami intencji, które zapewniają nam czyjeś zaufanie. Na poziomie relacji zobowiązania dają nam pewność bycia kochanym i szanowanym. Złamanie obietnicy jest zatem najszybszym sposobem na zniszczenie związku. Zwłaszcza, jeśli zdarza się kolejny raz, a fałszywym iluzjonista, przyzwyczaja nas do poczucia wiecznego rozczarowania.

Ludzie, którzy łamią obietnice: dlaczego to robią?

Niektórzy ludzie otwarcie łamią obietnice, w taki sposób, że nie mamy wątpliwości do ich złych intencji. Jednak są i tacy, którzy karmią nas złudzeniami nieświadomie. Jest to czasami wynikiem braku bezpieczeństwa. Nie wiemy, jak powiedzieć „nie”, gdy nasze dziecko prosi nas o dotrzymanie jakiegoś przyrzeczenia. Innym razem dajemy się ponieść tym momentom intymności, szczęścia i iluzji, podczas których obietnice pojawiają się same.

Dlatego powinniśmy pamiętać, że kiedy łamiemy obietnice, nie tylko rozczarowujemy tych, których kochamy, ale też sprawiamy, że nasza samoocena również spada. Wyrządzone szkody mają bezpośrednie, ale także uboczne efekty. Powstają konflikty emocjonalne. Tracimy naszą uczciwość. Zasiewamy niepewność.

Kto najczęściej łamie obietnice

Ludzie o osobowości bierno-agresywnej bywają rozważne, życzliwe i zgadzają się ze wszystkimi naszymi opiniami i prośbami. Nawet jeśli nie są w stanie ich spełnić. Po wszystkim będą udawać, że nic nie obiecywały.

Fałszywi iluzjoniści nie są jednak tacy sami. Czasem są to po prostu zagubione osoby, które dały się ponieść ślepej wierze we własne możliwości. W momencie składania obietnicy faktycznie wierzyły, że są w stanie jej dotrzymać.  Ci ludzie są często niedojrzali i nieświadomi swoich ograniczeń. Jednak same obietnice często pochodzą często z ich serca. Ważne, by w porę zidentyfikować problem – zrozumieć, że mamy do czynienia z kimś, kto nie w pełni odpowiada za to, co mówi.


Na postawie: nospensees.fr


Psychologia

W Święta nie musisz tylko wydawać. W prezencie możesz zadbać o swoje finanse z inPZU

Oh!Prezenty
Oh!Prezenty
14 grudnia 2018
Fot. iStock/lisegagne
 

Zrób sobie prezent na święta – zainwestuj w inPZU i spraw, by Twoje pieniądze pracowały dla Ciebie!

inPZU to platforma inwestycyjna, dzięki której szybko zgromadzisz pieniądze na noworoczny cel. Przyjazny interfejs ułatwi Ci znalezienie pakietu funduszy dostosowanego do Twoich potrzeb lub założenie nowego, spersonalizowanego portfela.

Na start wystarczy już 100 zł, a opłata za zarządzanie wynosi jedynie 0,5% w skali roku.

Zacznij już teraz!

🎁Obejrzyj prezent🎁

Inwestycje w fundusze inwestycyjne są obarczone ryzykiem inwestycyjnym. Informacje o funduszu oraz o jego ryzyku inwestycyjnym zawarte są w prospekcie informacyjnym dostępnych na stronie inpzu.pl. Organem nadzoru dla TFI PZU jest Komisja Nadzoru Finansowego.

 

Wesołych Świąt życzy


Psychologia

Kto nie kocha znajdować skarpetek pod choinką?! Ich zakup to już świąteczna dyscyplina sportowa! Zobaczcie, te najfajniejsze! Prezentownik Oh!me 2018

Oh!Prezenty
Oh!Prezenty
14 grudnia 2018

Święta to niezwykły czas, chcąc go spędzić uroczyście, z dużym wyprzedzeniem poszukujemy prezentów dla naszych najbliższych. Mają być oryginalne, wybrane z myślą o osobie, którą chcemy obdarować, praktyczne i najlepiej w przystępnej cenie. Świetnie dobrane skarpetki – nie tylko rozmiarowo, ale i pasujące do przyszłego właściciela mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Bardzo męskie (i jeszcze bardziej świąteczne) skarpety – 3 pak :

Cena: 28 zł

Absolutnie cudowne  – i dla każdego – świąteczne skarpety i rajstopy, dla dużych i dla małych

Cena: około 10 zł

 

🎁Obejrzyj prezent – kolekcja świąteczna WOLA🎁

Odwiedź nas na: www.wola.pl

FB/wolapl

Instagram/wola.pl

 

Wesołych Świąt życzy


Zobacz także

3 wiadomości, które otrzymuje emocjonalnie zaniedbane dziecko i jak sobie z nimi poradzić w dorosłym życiu

Jak odzyskać pewność siebie w związkach współzależnych?

Jak rozpoznać niestabilną emocjonalnie osobę