Go to content

O czym musisz pamiętać, kiedy spotykasz się z rozwodnikiem. 9 porad dla zakochanych

Fot. iStock/izusek

„Rozwiedziony facet? Nigdy w życiu!” – powiedziała kiedyś moja znajoma. Niespełna dwa lata później była już żoną pewnego przystojnego bruneta i macochą dla jego córki z pierwszego związku. Brzmi pięknie, ale łatwo nie było, zanim wszystko się jakoś ustabilizowało. Bo wątpliwości i niepewność, czy ten związek przetrwa, pojawiały się prawie na każdym kroku.

Jasne, piękna, dobra miłość, warta jest ryzyka. Ale nie zapominajmy, że powinniśmy przede wszystkim zadbać w tej miłości o siebie. Jest kilka rzeczy, które trzeba sobie wyjaśnić, zanim zaangażujemy się na tyle poważnie, że coraz trudniej będzie nam się wycofać.

O czym powinnaś pamiętać, kiedy spotykasz się z rozwodnikiem

 1. Musisz wiedzieć, na jakim etapie jest sprawa rozwodowa

Zaskoczenia w tej kwestii należą do szczególnie nieprzyjemnych. Czy on na pewno jest już po rozwodzie? Czy małżeństwo zakończyło się całkiem niedawno (związek w takim wypadku, może być prawdziwym wyzwaniem), czy już jakiś czas temu?

 2. Powinnaś mieć świadomość, że była żona istnieje w jego życiu

Niezależnie od tego, w jakich relacjach pozostają byli małżonkowie, przez jakiś czas byli dla siebie bardzo ważni, wiele ich łączy, zwłaszcza jeśli wychowują dzieci. Musisz umieć zaakceptować i obecność byłej żony i fakt, że w ogóle istniała. Inaczej będzie ci bardzo ciężko funkcjonować w tym związku.

3. Nie drąż jednak zbyt mocno przeszłości

Fakt, że twój ukochany był kiedyś wcześniej z kimś mocno związany, może sprawiać, że za bardzo skoncentrujesz się na jego przeszłości, zamiast budować z nim przyszłość. Nie dopytuj, nie analizuj, nie przeglądaj jej zdjęć na Facebooku. Nie ma w tym nic, co przyniosłoby ci jakąś korzyść.

4. Zrozum sytuację dzieci

Jeśli twój partner ma z poprzedniego związku, musisz poważnie zastanowić się, czy na pewno będziesz w stanie unieść tę sytuację psychicznie i emocjonalnie. Rozstanie rodziców, to dla nich cios. Pojawienie się nowej partnerki w życiu taty, nie zawsze wzbudzi ich entuzjazm. To sytuacja trudna i bardzo delikatna, wymagająca ogromnej cierpliwości i zrozumienia z twojej strony, ale także taktu i poświęcenia się w wielu sytuacjach, dla ich dobra.

5. Musisz uzbroić się w cierpliwość

Rozwiedziony partner może być bardziej zachowawczy, ostrożny, mniej spontaniczny i odważny w okazywaniu uczuć. Trudno mu się dziwić. Rozwód to traumatyczne przeżycie, rozczarowanie i porażka, która zostaje w nas, w jakiś sposób, na całe życie. Lęk, że i tym razem może się nie udać, jest czymś naturalnym, należy to zaakceptować i dać ukochanej osobie trochę czasu.

6. Ale też nie godzić się na bycie na „drugim planie”

Tamto małżeństwo już się zakończyło. Można wspierać byłą małżonkę, ale nigdy kosztem obecnego związku, o którym mówi się i myśli „na poważnie”. Jeśli tamten etap jest zakończony, to WY macie przed nim pierwszeństwo, wasza przyszłość i wasze szanse są najważniejsze.

7. Powinnaś mieć pewność, że tamten związek jest rzeczywiście zakończony

Czasem, mimo, że rozwiedzeni, byli małżonkowie (lub jedno z nich) nadal „coś” do siebie czują. Stale porównują aktualnych partnerów eks-małżonków, nie potrafią do końca zaangażować się uczuciowo, bo ich serce jest ciągle jeszcze zajęte. Szkoda energii i czasu na bycie „tą drugą”.

8. Powinnaś mieć świadomość, czego on tak naprawdę chce

Seksu, przyjaźni, wsparcia, flirtu czy miłości i poważnego związku? Ktoś, kto ma za sobą nieudany, poważny związek, niekoniecznie chce na nowo szybko odnaleźć „drugą połówkę jabłka”, wziąć ślub i mieć dzieci.

9. Powinnaś mieć się na baczności, jeśli on bardzo negatywnie wypowiada się o swojej byłej żonie

W każdym związku są i dobre i złe strony. Jeśli on, nie potrafi mówić o byłej partnerce inaczej niż w silnych emocjach, to może oznaczać, że ciągle darzy ją jakimś uczuciem, nie pogodził się do końca z rozstaniem, nie potrafi zapomnieć i wybaczyć, a więc, zdecydowanie nie jest gotowy na nowy związek.

Miłość wiele trudności pokona. Ale zawsze lepiej zaczynać coś nowego, wiedząc czego możemy od tej naszej miłości oczekiwać, a czego nie dostaniemy na pewno.

.