Go to content

Jak nie dać się wampirom energetycznym? Proste i skuteczne sposoby

Fot. iStock/gradyreese

Toksycznie ludzie towarzyszą nam na każdym kroku. Spotykamy ich w pracy, na siłowni, są wśród naszych najbliższych znajomych, czasem mieszkamy z kimś takim pod jednym dachem. Niektóre kontakty trzeba zerwać, żeby móc normalnie funkcjonować, z innymi nic nie możemy zrobić. Są też takie relacje, z których zrezygnować po prostu nie chcemy. Jak przestać absorbować negatywną energię, którą wokół siebie roztaczają? Jest kilka sposobów.

Przestań się przymilać

Może wydaje ci się, że jeśli będziesz super miła, ktoś obierze taką samą taktykę w stosunku do ciebie. Jesteś w błędzie. Toksyczni ludzie na ogół mają swój, określony sposób zachowywania i kiedy trafią na kogoś, kto wiecznie się przymila, będą to wykorzystywać.

Trzymaj na dystans

Może masz gdzieś obok siebie wampira energetycznego, który wysysa z ciebie życie? Odzywa się wtedy, kiedy czegoś potrzebuje, zamęcza cię swoimi problemami, ciągle czegoś oczekuje? Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialna za czyjeś troski. Nie możesz zdjąć z nich ciężaru. Ba! Często nawet nie powinnaś. Nie czuj się w obowiązku, by zawsze pomagać i przede wszystkim nie daj sobie wejść na głowę.

Naucz się mówić „Nie”

Musisz wiedzieć, gdzie są twoje granice i reagować, gdy ktoś je przekracza. Bądź asertywna i naucz się odmawiać. Jeśli czujesz, że ktoś cię nie szanuje, stań w swojej obronie.

Znajdź czas dla siebie

Żeby odświeżyć umysł i nabrać dystansu do niektórych spraw i ludzi, musisz mieć czas tylko dla siebie. Zadbaj o swoją głowę i ciało. Nie pozwól, żeby natrętny myśli zjadały cię od środka.

Weź odpowiedzialność za swoje emocje

To, że ktoś negatywnie na ciebie oddziaływuje, to jedno. Inną kwestią jest to, czy ty pozwolisz, żeby te emocje wzięły górę. Otaczanie się złymi ludźmi niekorzystnie wpływa na twoją psychikę i samoocenę. Ich nastawienie do świata i ludzi szybko ci się udzieli. Jedyne, co możesz zrobić to być ponad tym i brać odpowiedzialność za to, w jakim stopniu ingerują oni w twoje życie.

Jeśli wiesz, że ktoś cię krzywdzi, nie bój się od niego odsunąć.

Źródło: Daily Health Post