Go to content

Czy potrafisz się zezłościć? Poznaj 4 typy złośników i sprawdź, którym z nich jesteś

Kto nie zna tego uczucia, gdy mamy problemów po kokardę, a ciśnienie aż uchodzi uszami? Tak, złość, a nawet gniew i wściekłość, to dobrze znane wszystkim uczucia, których nie sposób nie doświadczać. Bo choćbyśmy byli oazą spokoju i równowagi, ktoś zawsze może nadepnąć na ten najbardziej tkliwy odcisk i spowodować prawdziwy wybuch. A czasem te z pozoru najspokojniejsze osoby, potrafią wręcz eksplodować.

Złość, mimo że odbierana jest jako negatywna emocja, jest w życiu potrzebna. Niesie ze sobą niemile uczucia, czasem zawodu, niepewności, rozczarowania, lęku, ale pozwala w sposób dla każdego najlepszy rozładować ich nadmiar. Większą szkodę od złości nieczyniącej komuś krzywdy, jest tłamszenie wszystkich uczuć w środku. Lepiej znaleźć im ujście, dla zdrowia psychicznego.

W zależności od osobowości i charakteru, inaczej radzimy sobie ze złością i gniewem. Jedni rozbrajają ją w sposób łagodny, a inni obwieszczają światu, że mają pewnych rzeczy dość. Jak jest z tym u ciebie?

4 typy złośnika. Którym z nich jesteś?

1. Unikasz awantur, więzisz głęboko emocje

Jesteś spokojna i wyważona, nie rzucasz się na ludzi z zębami, gdy coś nie idzie po twojej myśli. Złościsz się krótko i nie żywisz urazy, niestety inni ludzie wykorzystują to do przekraczania stawianych przez ciebie granic. Ignorujesz własne potrzeby, skupiając się na innych. Jesteś dobrą i troskliwą osobą, ale powinnaś popracować nad asertywnością. Dzięki niej nauczysz się odmawiać, nie krzywdząc nikogo.

2. Masz wiele oczekiwań i często jesteś rozczarowana

Niby nic strasznego się w twoim życiu nie dzieje, ale i tak jesteś stale poirytowana. Denerwują cię drobnostki, które kogoś innego mogłyby wcale nie ruszyć. Psioczysz na pogodę, skarpetkę dziecka na podłodze, szczekające psy, spóźniony autobus, kolor bluzki w sklepie. Masz wiele oczekiwań, ale zapominasz, że im więcej oczekiwań, tym więcej możliwości rozczarowań. Zapamiętaj, że nie na wszystko masz wpływ i gdy coś idzie nie po twojej myśli, zrzuć to z siebie i dalej rób swoje.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/PeopleImages

1/1 4 typy złośnika. Którym z nich jesteś?

3. Wybuchasz i często odczuwasz frustrację

Daleko ci niekiedy do szczęśliwego człowieka. Często masz gorsze dni i nie panujesz nad tym, co się wokół ciebie dzieje. To powoduje rozdrażnienie i tendencję do wybuchania złością, co  może być próbą zwrócenia na siebie uwagi. Potrafisz wyrazić swoje niezadowolenie, ale nie potrafisz wyegzekwować tego, co jest dla ciebie ważne. Widzisz to i odczuwasz przykry dyskomfort, co znów powoduje wzbieranie złości i frustrację. Skupiaj się na tym, co dla ciebie jest istotne i walcz o to, co dla ciebie ważne. Gdy nauczysz się egzekwować pewne rzeczy, będzie ci łatwiej.

4. Masz wrogie nastawienie, które promieniuje na otoczenie

To chyba najtrudniejszy typ złośnika, bo od niego aż czuć niechęć, wrogość. Kumulujesz w sobie złe doświadczenia i myśli, nieświadomie prowokujesz wręcz inne osoby, by w ten sposób ciebie postrzegały, unikały twojego towarzystwa. Być może stale towarzyszy ci poczucie krzywdy i przeświadczenie, że wszystko sprzysięga się przeciwko tobie. A często wystarczy zrobić rachunek sumienia, przyjrzeć się swojej postawie, by zrozumieć, skąd biorą się wszystkie problemy.

źródło: zdrowie.gazeta.pl