Go to content

7 oznak, że jesteś toksyczną osobą

czy jestem toksyczna
fot. Mikhail Seleznev/iStock

Kiedy myślimy o toksycznych ludziach, nigdy nie bierzemy pod uwagę siebie. Jako istoty ludzkie mamy tendencję do uprzedzeń wobec innych i bycia łaskawymi dla siebie. Jednak ważne jest, aby być samoświadomym. Bycie toksycznym nie oznacza, że jesteś zepsuta i nie można go naprawić. Możliwość uznania, że masz toksyczne cechy, jest zdrowa, ponieważ naprawdę toksyczni ludzie (ci, których zazwyczaj nie można naprawić) to ci, którzy odmówili nawet uznania, że mogą tacy być. Czy jestem toksyczna – zapytasz? Sprawdź!

Tak więc, jeśli tu jesteś, już zrobiłaś już pierwszy krok. Oto znaki, na które należy zwrócić uwagę.

1. Jesteś niezwykle manipulacyjna

Jeśli jesteś nachalna do tego stopnia, że przekraczasz granice ludzi, aby uzyskać to, czego pragniesz, jest to manipulacja. Każdy może czasami manipulować, ale kiedy jesteś gotowa kłamać lub oszukiwać, aby osiągnąć cel, jest to toksyczne. A jeśli nie słuchasz, kiedy ludzie mówią ci „nie”, a zamiast tego nadal popychasz ich do zrobienia czegoś, z czym wyrazili, że czują się niekomfortowo, to toksyczna manipulacja.

2. Masz mentalność ofiary

Każdy jest czasami ofiarą, jednak kiedy czujesz się ofiarą każdej okoliczności w swoim życiu, jest to problem. Zwłaszcza jeśli siedzisz i rozmyślasz o tym, że wszyscy zawsze działają przeciwko tobie. W życiu możesz obrać dwie drogi: możesz być człowiekiem ocalałym i iść naprzód, uznając złe rzeczy, które się wydarzyły, lub możesz przyjąć sposób myślenia ofiary i uwierzyć, że świat jest przeciwko tobie. Ten ostatni jest ostatecznie toksyczny.

3. Jesteś okropnym rozmówcą

Czy zawsze próbujesz przyciągnąć rozmowę z powrotem do siebie? Czy przerywasz innym, ponieważ to, co masz do powiedzenia, jest ważniejsze? To wszystko o mentalności „ja” nie jest zdrowe i ostatecznie odepchnie innych od ciebie.

4. Wszyscy są dla ciebie konkurencją

Nie powinno tak być. Czasami ważne jest, aby po prostu pozwolić ludziom mówić i dać upust, nie próbując porównywać się z nimi. Rezonowanie z innymi jest w porządku, ale jest to coś zupełnie innego, niż sytuacja, w której dosłownie każda rozmowa jest konkursem.

5. Jesteś bardzo krytyczna wobec innych, ponieważ uważasz, że jesteś od nich lepsza

Wszyscy jesteśmy stronniczy na korzyść samych siebie, to fakt. Jednak ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nikt z nas nie zna wszystkich odpowiedzi i każdy z nas prowadzi inne życie. Uważaj, aby nie osądzać innych, ponieważ nie wiesz, co dzieje się pod powierzchnią.

6. Emanujesz toksyczną pozytywnością

Przykład? Przyjaciółka przyszła do ciebie i powiedziała ci, że nie zdała egzaminu na prawo jazdy, a ty nadal mówisz jej, że musi być bardziej sumienna, nawet jeśli zrobiła wszystko, co mogła. Innym przykładem jest sytuacja, w której coś traumatycznego dzieje się z przyjacielem i mówisz mu, aby szukał w tej sytuacji pozytywów. Pozytywność nie zawsze jest odpowiedzią. Czasami zdarzają się złe rzeczy, a częścią procesu wychodzenia z nich jest odczuwanie złych emocji i dawanie im upustu. Lansując toksyczne pozytywne nastawienie, unieważniasz emocje drugiej osoby.

7. Wciskasz swoją prawdę innym

To, że coś działa dla ciebie, nie oznacza, że będzie działać na wszystkich. Jedną rzeczą jest dzielenie się czymś, co kochasz, w nadziei, że może to pomóc komuś, kogo kochasz. Ale bycie nachalnym w tej sprawie to coś zupełnie innego. Uważaj, aby pamiętać, że wszyscy żyjemy własnym życiem i podążamy naszymi ścieżkami.