Go to content

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy ktoś złamie ci serce? 9 ważnych zmian

fot. imagedepotpro/iStock

O ile nie kończymy, czegoś, co było dla nas ciężarem i źródłem cierpienia, rozpad związku, w który byliśmy zaangażowani emocjonalnie i uczuciowo to cios i stres zarówno dla naszego umysłu, jak i ciała. Tak, ciało cierpi jak emocje. Odczuwamy głęboki ból i wydaje nam się, że już nigdy więcej nie będzie w stanie nikogo pokochać. To emocjonalny objaw złamanego serca. Ale są te cielesne. Zerwanie czy rozwód mają bardzo negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. 

Oto 10 rzeczy, które dzieją się w Twoim ciele po tym, jak ktoś złamie Ci serce.

1. Doświadczasz bólu podobnego do ataku serca

Kardiomiopatia wysiłkowa to rodzaj bólu w klatce piersiowej, który jest związany ze złamanym sercem. W badaniach odnotowuje się wtedy nieprawidłowe skurcze serca w środkowej i górnej jego części. Przypomina to stan osób poddanych niezwykle silnemu stresowi.

2. Wzrasta poziom hormonu stresu

Po rozstaniu stres emocjonalny kumuluje się w twoim ciele i znajduje odzwierciedlenie w wyższych poziomach hormonu stresu – kortyzolu. Kortyzol powoduje przyspieszenie tętna, szybszy oddech i wyższe ciśnienie krwi. Są to bardzo negatywne skutki zdrowotne, na przykład większe ryzyko zawału serca i mogą prowadzić do skrócenia życia, jeśli występują w dłuższej perspektywie.

3. Nie wiesz kim jesteś

Kiedy doświadczasz rozstania, twój umysł musi poradzić sobie ze zmianami w twojej samoświadomości. Utożsamiając się ze swoim partnerem i dzieląc z nim życie, opierając się na nim w trudnych chwilach, teraz – już bez możliwości odniesienia się do niego, zastanawiasz się, kim naprawdę jesteś.

4. Stan twojej psychiki może zagrażać twojemu życiu

Smutek i żałoba po rozstaniu są normalne, ale długotrwały nastrój depresyjny może być oznaką depresji klinicznej. A ci, którzy cierpią na depresję, mogą mieć myśli samobójcze, czy skłonności do samookaleczeń. Traktuj poważnie swoje zdrowie psychiczne i w razie potrzeby zasięgnij porady specjalisty.

5. Masz problemy ze snem

Bezsenność to bardzo częsta przypadłość po zerwaniu. Twoje myśli skupiają się na przyczynie rozstania, powracają do minionych szczęśliwych chwil w związku i rozważają, czy to możliwe i jak odzyskać partnera. Nic dziwnego, że nie możesz spać.

6. Wahania wagi

Reakcja organizmu na odrzucenie jest podobna do przeżywania choroby, która sprawia, że chcesz pozostać w łóżku przez cały dzień. Przybieranie na wadze lub utrata wagi to zjawiska powszechne u osób przechodzących przez rozstanie. Napadowe objadanie się uwalnia dopaminę, co może sprawić, że poczujesz się lepiej. Kiedy natomiast przestajesz się objadać, poziom dopaminy spada, powodując, że chcesz uzyskać więcej, jedząc więcej. Możesz też zareagować dokładnie odwrotnie, czyli całkowicie stracić apetyt.

7. Zmienia się wyraz twojej twarzy

Naukowcy twierdzą, że gdy jesteś nieszczęśliwa, można to wyczytać z nawet jeśli twierdzisz inaczej. Badania mięśni twarzy osób, którym właśnie rozpadł się związek, wykazały, że można wykryć negatywne emocje za pomocą urządzenia, które jest w stanie zmierzyć nawet najdrobniejszą aktywność mięśni, niewykrywalną dla ludzkiego oka (chodzi o mięśnie twarzy wokół oczu i brwi). Ich aktywność zwiększała się, gdy pacjenci myśleli o swoich byłych partnerach.

8. Obniża się twoje libido

Można by pomyśleć, że seks z kimś nowym może być lekarstwem na złamane serce. Tymczasem ból emocjonalny, jaki odczuwasz z powodu złamanego serca jest tak silny, że popęd seksualny zostaje wyhamowany. Nie masz ochoty szukać kolejnej miłości. To oczywiście dobrze, najpierw trzeba wyleczyć się po poprzedniej.

9. Silniej odczuwasz ból fizyczny, zmniejsza się odporność na ból

Przechodzisz właśnie swego rodzaju odstawienie neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za odczuwanie szczęścia. Poziom dopaminy, oksytocyny i serotoniny jest wyższy, gdy jesteś zakochana. Kiedy przechodzisz przez rozstanie, twoje ciało odczuwa większy ból fizyczny niż wcześniej właśnie z powodu obniżonego poziomu oksytocyny.