Psychologia

Aleksytymia. Czym jest „analfabetyzm emocjonalny”?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
aleksytymia
Fot. iStock/gremlin
 

Regułą jest, że szukamy towarzystwa osób, z którymi mamy dobry kontakt. Lubimy czuć się „na swoim miejscu” i tylko w sytuacji, gdy rozmawiamy, otrzymujemy zrozumienie i zainteresowanie, czujemy się komfortowo. Znacznie trudniej jest nam porozumieć się z kimś, kto nie wyłapuje pewnych przekazów oraz ignoruje sygnały pochodzące od drugiej osoby. 

Zazwyczaj mówimy tu o niskiej inteligencji emocjonalnej, ale jest jeszcze jedno zaburzenie, które mocno utrudnia utrzymywanie relacji z otoczeniem.

Czym jest aleksytymia?

Tak zwana aleksytymia (analfabetyzm emocjonalny) powoduje, że dotknięta nią osoba jest niezdolna do rozpoznawania emocji oraz nie potrafi nazwać własnych stanów emocjonalnych. Z powodu tego zaburzenia częściej cierpią mężczyźni. Jego przyczyny zakorzenione są w dzieciństwie i sposobie wychowania przez rodziców. Zarówno chód emocjonalny, jak i nadmierne skupienie nad dziecku może powodować konsekwencje w jego zachowaniu w przyszłości. Aleksytymicy najczęściej pochodzą z rodzin chłodnych emocjonalnie, w których stosowano kary, jeśli tylko zachowanie dziecka wychodziło poza normy uznane w danej rodzinie. Z drugiej strony, nadmierne skupianie się na dziecku i rozwiązywanie za niego problemów mogło sprawić, że jako dorosła osoba, nie potrafi zrozumieć swoich emocji, nazwać oraz oswoić się z tym, co ją w życiu spotyka. Przyczyn upatruje się również w niepoprawnym funkcjonowaniu układu limbicznego, a dokładniej, w jądrze migdałowatym oraz w części kresomózgowia.

Charakter aleksytymika

Wycofanie emocjonalne oraz brak umiejętności proszenia o wsparcie jest wyraźną cechą, która łączy aleksytymików. Nie potrafią oni nazywać ani zrozumieć emocji, nie są w stanie określić tego, jak się czują w danej chwili. Tacy ludzie nie fantazjują, nie mają marzeń i bardzo obawiają się tego, że ich myśli umkną spod kontroli. Myślenie aleksytymika przede wszystkim zyskuje charakter operacyjny i wyłącznie racjonalny. Bardzo często osoby dotknięte analfabetyzem emocjonalnym, jeśli już, to najczęściej odczuwają negatywne emocje, które dominują ich życie. Wynika to właśnie ze strachu, niepewności i braku umiejętności poruszania się w materii emocji. Przyjemne doznania są odczuwane przez nich o wiele rzadziej i mniej intensywnie. Bardzo często odreagowują napięcie psychicznego poprzez zachowania nawykowe, takie jak sięganie po używki czy jedzenie.

Aleksytymię można leczyć

Aleksytymia wpływa na obniżenie komfortu życia i utrudnia relacje międzyludzkie. Istnieje możliwość leczenia tego zaburzenia. Dobrze dobrana psychoterapia oraz praca z wykwalifikowanym terapeutą może trwać nawet kilka lat. Trzeba zaznaczyć, że przy zaangażowaniu pacjenta oraz wsparciu jego bliskich, możliwe jest osiągnięcie dobrych rezultatów.

źródło:  www.psychologia.edu.pl , zdrowie.tvn.pl


Psychologia

Ból mięśni. 5 przypadków, które mogą świadczyć o chorobie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
ból mięśni
Fot. iStock
 

Ból mięśni każdy z nas zna doskonale. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny, kontuzje, ale i całodzienne zmęczenie, są najczęstszymi powodami problemów. Kobiety, częściej od mężczyzn, cierpią na ból szyi, barków oraz pleców. Dyskomfort dotyka nas także wówczas, gdy pojawia się grypa — gorączka, fatalne samopoczucie, ból mięśni to jej charakterystyczne objawy. 

Ale ból mięśni może być też spowodowany innymi, bardziej poważnymi czynnikami. Różnego typu choroby i schorzenia, spowodowane przez procesy zapalne, zwyrodnieniowe i neuroimmunologiczne, wpływają na pojawienie się bólu.

5 przypadków bólu mięśni, które mogą świadczyć o chorobie

1. Zapalenie wielomięśniowe (PM)

To dość rzadka choroba, która najczęściej dotyka kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Charakterystycznym objawem jest ból i osłabienie mięśni (zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego). Choroba może powodować także zapalenie skóry, zmiany w sercu, gardle, krtani, przełyku i płucach. U co czwartego chorego stwierdza się także chorobę nowotworową.

2. Infekcje bakteryjne

W przypadku stanu zapalnego skóry, infekcja może przenieść się głębiej, do mięśni. Pojawia się ból mięśni  ograniczony do jednej grupy mięśniowej, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ciepłota tej okolicy, częściej następuje wzrost temperatury ciała.

3. Niedoczynność tarczycy

Aż 80% chorych na niedoczynność tarczycy skarży się na dolegliwości bólowe ze strony mięśni. Najczęściej rejestrują u siebie osłabienie, sztywność i bóle mięśni, oraz ich skurcze. Te dolegliwości powodują problemy z chodzeniem po schodach, wstawaniem z pozycji siedzącej, wykonywaniem czynności higienicznych.

4. Borelioza i inne choroby pasożytnicze

Borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa), jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszonych na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Zarówno we wczesnej, jak i późnej postaci choroby mogą towarzyszyć bóle kolan, barków i stawów. Rzadziej zajęte są ścięgna oraz mięśnie. Objawy ze strony układu ruchu utrzymują się przez kilka miesięcy i wielokrotnie nawracają. Inną przyczyną bólu mięśni może być choroba pasożytnicza, na przykład włośnica lub krętkowica.

5. Fibromialgia

Na to tajemnicze schorzenie kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Objawy wskazujące na fibromialgię pojawiają się w 30.— 50. rż. i nie zawsze są jednoznaczne. Najczęściej pojawia się przewlekły, uogólniony ból mięśni, stawów i kręgosłupa oraz miejsca na ciele, nadwrażliwe na ucisk. Chorzy odczuwają kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano i trwają przynajmniej 3 miesiące.

Kiedy do lekarza?

Ból mięśni powinien zaniepokoić, gdy jest silny, pulsujący, piekący i rwący, bez wyraźnej przyczyny. Jeśli nasila się z czasem i promieniuje w inne części ciała, warto skonsultować go z lekarzem.

źródło: www.mp.pl  wylecz.to www.swiat-zdrowia.pl 


Psychologia

Cztery fundamenty dobrego związku. To na nich wyrasta miłość

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
Cztery fundamenty dobrego związku. To na nich wyrasta miłość
Fot. iStock/PeopleImages

W życiu najczęściej marzymy o tym, by mieć zdrowie. Na resztę pracujemy przez cały czas, choć nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ. Podobnie się dzieje w związkach, które przechodzą różne etapy i zmagają się z różnymi przeciwnościami. Zarówno „zwykli ludzie”, jak i naukowcy zgadzają się z jednym — najważniejszym czynnikiem decydującym o szczęściu jest nie bogactwo, ale dobre relacje z ukochaną osobą.  Znasz cztery fundamenty dobrego związku? To na nich wyrasta miłość

Zbudowanie satysfakcjonującego związku doskonale wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i stan organizmu. W takim przypadku my dbamy o kogoś bliskiego i ktoś dba o to, byśmy my byli zdrowi i szczęśliwi. Ważne jest, by wiedzieć, czego się wymaga i od siebie i od innych, oraz co robić, aby osiągnąć swój cel. Fundamenty dobrego związku to podstawy, każdej wartościowej relacji.

4 fundamenty dobrego związku

Żadnej długotrwałej i dobrej relacji nie da się budować bez mocnych fundamentów. Podobnie, jak trudno cokolwiek naprawiać w chwili kryzysu, jeśli nie ma na czym się oprzeć. Oto cztery podstawy, bez których nie ma szans zbudować szczęśliwej relacji.

1. Zrozumienie

Zrozumienie potrzeb, pragnień, ale i gorszych dni, wątpliwości. Gotowość otwarcia się na bliską osobę sprawia, że łatwiej jest na bieżąco wyjaśniać wszelkie niesnaski. Do lepszego zrozumienia potrzebne są dwa nieodzowne elementy — empatia i chęć wysłuchania bliskiej osoby. Dzięki temu łatwiej jest w gorszych chwilach zajrzeć w głąb drugiego człowieka i zrozumieć, dlaczego robi to, co robi, jakie ma marzenia, co sprawia ból, a co przynosi radość.

2. Wybaczenie

Puszczenie win w niepamięć daje spokój i przestrzeń, aby zrozumieć postawę drugiej osoby. Bez wybaczenia tkwimy w jednym miejscu, nie pozwalając się rozwijać relacji. Aby umieć świadomie wybaczać, trzeba pamiętać, że zazwyczaj konflikt nie wynika z chęci zrobienia krzywdy, ale z faktu, że przekonania, wartości i potrzeby rozchodzą się w tej konkretnej sytuacji. Przebaczenie jest darem, który warto ofiarować bliskiej osobie.

3. Życzliwość

Życzliwość jest niezwykle cenna w codziennym życiu. Drobne gesty, proste słowa, zwykły uśmiech stają się kluczami do poprawy relacji. Tym bardziej budując związek oparty na miłości, okazywanie życzliwości pozwoli na to, by podczas trudnych chwil, pozostać zespołem. Nawet podczas kłótni, życzliwość pozwala wspólnie szukać rozwiązania problemu.

4. Umiejętność zatrzymania się

Czasem przydarza się, że partnerzy wchodzą ze sobą w rywalizację o władzę w związku. Zaczyna się wyścig o to, kto ma rację czy lepsze plany, które przecież odnoszą się do obojga osób. I co najgorsze, trudno jest przegapić moment, gdy z pozoru nieszkodliwa rywalizacja zamienia się w ślepy pęd po władzę. Umiejętność zatrzymania się w pół kroku pozwoli przyjrzeć się sytuacji i gdy tego potrzeba, odpowiedniej reakcji.

źródło:  themindsjournal.com 

 


Zobacz także

Nie potrzebujesz niczyjej zgody, by być tym, kim chcesz i spełniać swoje marzenia

Jak dać sobie nowe życie i „wypuścić” tego, kto cię krzywdzi?

Zdrada przestała dyskryminować, a większość społeczeństwa - choć do tego się nie przyzna - daje na nią zgodę... Czy naprawdę wszyscy zdradzają?

Czy naprawdę wszyscy zdradzają? Mity i fakty na temat zdrady