Psychologia

8 wyborów, których musi dokonać każdy, kto chce dobrze żyć

Redakcja
Redakcja
6 sierpnia 2022
dobrze żyć
fot. Moyo Studio/iStock
 

Życie może być piękną podróżą, szaloną przejażdżką i wielką przygodą. Ale może być również prawdziwym koszmarem, ciągłą walka i twardym nauczycielem. Wszystko zależy od Ciebie. W każdej chwili wybierasz, po której stronie stanąć. Twoje wybory mają wpływ na twój umysł, ciało i duszę, twoją teraźniejszość i twoją przyszłość, osobę, którą się staniesz, a także na ludzi obecnych w twoim życiu. Oto niektóre z wyborów, których musisz dokonać, aby zobaczyć ten świat jako cudowne miejsce, pełne możliwości, życzliwości i miłości. Jak dobrze żyć?

Nauka dobrego życia może być trudna. Jednak, zaczynając od tych ośmiu kroków, możesz odwrócić swoją perspektywę i zacząć żyć coraz lepiej każdego dnia. Zacznij i jak najlepiej wykorzystaj to, co dało ci życie.

1. Przeszłość zostaw za sobą

Nie będziesz w stanie iść naprzód i cieszyć się tym, co przynosi życie, jeśli utkniesz we wspomnieniach z przeszłości i wciąż będziesz roztrząsać to, co wydarzyło się dawno temu. Uwolnij się od ciężaru przeszłości – puść ją wolno, zostaw tam, gdzie jej miejsce, czyli… w przeszłości.

Często tym, co nas trzyma jest np. śmierć kogoś bliskiego, popełniony w związku błąd, coś co powiedzieliśmy w złości lub zrobiliśmy i to była zła decyzja. Jednak każda z tych rzeczy może dać nam lekcję, jak iść do przodu. Teraz, kiedy już wiesz, czego nie robić, żyj dalej.

2. Nie bierz wszystkiego do siebie

Mamy tendencję do rozkładania na czynniki pierwsze każdego najmniejszego szczegółu naszego dnia. Uważamy, że życie jest niesprawiedliwe, gdy tylko dzieje się coś złego. Ciągle pytamy „dlaczego”, gdy ktoś nas opuszcza. Zawodzimy i poddajemy się. Ale większości z tych rzeczy nie należy brać osobiście. Ludzie odchodzą, kłócą się lub są złośliwi, ponieważ mają własne problemy, są niezrozumiani lub po prostu już cię nie potrzebują. To nie twoja wina.

Popełniasz błędy i zawodzisz, tak. A piękno tego polega na tym, że możesz spróbować ponownie, już bardziej doświadczona i pewna siebie. Tak rodzą się liderzy. Nikt nie odnosi sukcesu od razu. Możesz spotykać złych ludzi, znajdować się w niezręcznych sytuacjach lub stracić coś ważnego. Naucz się patrzeć na wyzwania z poczuciem humoru i lekkością w sercu.

3. Bierz mniej zamiast więcej

W dzisiejszym świecie łatwo jest przesadzić, kupić za dużo, za dużo zjeść, wydać za dużo albo za dużo pracować. Pozbądź się niektórych rzeczy zaśmiecających twój dom, mów mniej, więcej słuchaj, jedz mniej lub zdrowiej i prościej się ubierać.

Wyeliminuj w swoim życiu ludzi, którzy tylko obciążają Cię negatywną energią, nie potrzebujesz ich. Skróć swoją listę rzeczy do zrobienia, skupiając się na najważniejszych rzeczach i porzuć wszystko, co tylko niepotrzebnie zajmuje ci czas, nie dając nic w zamian.

Ograniczając obszary, które czujesz, że mogą zostać ograniczone, możesz stworzyć przestrzeń dla swojego hobby, pasji i ważnych osób w twoim życiu. Więcej nie przegapisz tego, co ważne.

4. Żeby dobrze żyć, doceń to, co masz

Wdzięczni ludzie żyją wspaniale. Każdego dnia są wdzięczni za to, co mają i są o wiele szczęśliwsi, ponieważ skupiają się na ludziach, których kochają, możliwościach, które są wszędzie wokół nich, rzeczach, które lubią robić, czasie, który mają, miejscu, w którym żyją i ludziach, którzy ich otaczają.

Bycie wdzięcznym nie oznacza ciągłego bycia szczęśliwym. Oznacza po prostu, że potrafisz rozpoznać, że po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój. Oznacza to, że widzisz dobro tam, gdzie nie widzą go inni. Jeśli nie jesteś mistrzynią wdzięczności, nie martw się! Są proste sposoby na rozpoczęcie pracy. Najłatwiej jest założyć dziennik wdzięczności. Zacznij od napisania każdego dnia tylko trzech rzeczy, za które byłeś wdzięczny. Mogą to być osoby, z którymi rozmawiałeś, pozytywne doświadczenie, które miałeś lub otrzymany prezent.

5. Przestań się martwić o przyszłość

Przez ciągłe myślenie o tym, co może się wydarzyć, tracisz chwilę obecną. Martwimy się o jutro, boimy się, że może się zdarzyć coś złego. Staramy się to przewidzieć, przygotowujemy się na wszystko i starannie planujemy. Pamiętajmy, że większość rzeczy w życiu po prostu się dzieje, a jedyne, co możemy zrobić, to cieszyć się tym w pełni i jak najlepiej.

Życie jest pełne niespodzianek i to dobrze. Oczekując najgorszego, komplikujesz je i utrudniasz. Więc odpuść sobie wszystkie te zmartwienia i potrzebę kontrolowania i przewidywania wszystkiego.

intuicja

fot. Cody Scott/Unsplash

6. Uświadom sobie, że jesteś wystarczająca

Tak naprawdę nie potrzebujesz nikogo, aby poczuć się dobrze i zacząć żyć, więc przestań żyć w oczekiwaniu. To tylko kolejna wymówka, która powstrzymuje cię od radzenia sobie samodzielnie. Może być w tobie pustka, ale inna osoba jej nie wypełni. Najpierw musisz naprawić swój związek z samą sobą, wszystko po to, aby zacząć kochać, doceniać i akceptować siebie.

Wiele osób pozwala, by brak romantycznego związku powstrzymywał je od robienia różnych rzeczy, od wychodzenia z przyjaciółmi po wielkie wakacje, które planowali. A przecież wiele z tych rzeczy można zrobić w pojedynkę. Buduj swoją samoocenę i odwagę oraz zaakceptuj, że samotność i bycie sobą to wspaniały dar.

7. Bądź otwarta na nowe możliwości

Możesz naprawdę żyć życiem pełnym wrażeń, jeśli raz na jakiś czas zdecydujesz się wyjść poza swoją strefę komfortu. Podejmuj ryzyko, próbuj nowych rzeczy, rób to, czego się boisz i stawiaj sobie tyle wyzwań, ile tylko możesz. W ten sposób wzrastasz i czujesz się wolna i pełna życia.

Na początek spróbuj powiedzieć „tak” raz w tygodniu jeden nowej rzeczy. Jeśli twój przyjaciel zaprosi cię do wypróbowania tej nowej restauracji w centrum, powiedz tak. Jeśli twoja siostra chce iść do baru karaoke, idź tam i śpiewaj. Jeśli dostaniesz kupon na darmowe zajęcia taneczne, śmiało daj sobie szansę spróbować. Co masz do stracenia?

8. Żeby dobrze żyć, bądź życzliwa

Bądź miła dla każdego, kogo spotkasz. Bez względu na to, jak cię traktuje, zawsze możesz być uprzejma, uśmiechać się i oferować pomoc. To prawda, że czasem przyczyniamy się do czyjegoś złego nastroju albo ktoś psuje go nam, ale w większości przypadków ta osoba już miała zły dzień. Bardziej niż czegokolwiek potrzebuje miłego słowa lub uśmiechu, a ty możesz jej to łatwo podarować.

Gdy zaczniesz oferować ludziom życzliwość, zdziwisz się, jak szybko wróci ona do ciebie. Nie tylko poprawisz czyjś dzień, ale i sama poczujesz się lepiej.

Postaw sobie za cel mówienie komuś jednej miłej rzeczy każdego dnia. Może to być wysłanie miłego SMS-a do mamy, komplementowanie stroju przyjaciela lub opowiedzenie dowcipu kasjerowi, aby go rozśmieszyć.

 


Psychologia

To, co zobaczysz jako pierwsze na tym obrazku, zdradzi twój najgłębiej ukryty lęk

Redakcja
Redakcja
6 sierpnia 2022
 

Wszyscy się czegoś boimy. Czasem te obawy są bardziej oczywiste, niż nam się wydaje. Powyżej znajdziecie ilustrację, która ma ich w sobie całkiem sporo. Kiedy patrzysz na ten obrazek, co jako pierwsze rzuca ci się w oczy?  Ta konkretna rzecz, którą zauważysz jako pierwszą, mówi nam wiele o tym, czego możesz się bać w tym życiu. 

Co zobaczyłaś jako pierwsze?

Pluszaki

Dwa wypchane zwierzątka, siedzące u podstawy każdego drzewa są czymś, co wskazuje, że możesz mieć głęboko zakorzeniony lęk przed zmianą. Boisz się odpuścić, więc trzymasz się rzeczy, które powinny zostać odrzucone dawno temu. Brzmi znajomo, prawda?

Pająk

Jeśli najpierw zauważyłaś pająka, możesz obawiać się podejmowania ryzyka. Jesteś kimś, kto nie lubi wychodzić ze swojej strefy komfortu i masz tendencję do życia wg starego schematu. Często nie otwierasz drzwi do swojego serca, bez względu na to, co osoba po drugiej ich stronie ma ci do zaoferowania.

Dziewczynka

Jeśli najpierw zauważyłaś małą dziewczynkę, boisz się stracić siebie. Jesteś kimś, kto chce dać z siebie wszystko w życiu, ale także zachować to, kim jesteś. Nie chcesz „dorosnąć” ani zmienić się w kogoś innego. Chcesz być tym, kim naprawdę jesteś. I jesteś w tym bezkompromisowa

Drzewa

Jeśli zauważyłaś drzewa, jesteś kimś, kto boi się, że dogoni go jego przyszłość. Zawsze starasz się naprawić sytuację i bez względu na to, jak bardzo się starasz, wydaje się, że nie starasz się wystarczająco mocno. Przestań się obwiniać za wszystkie nieszczęścia świata.

Gigantyczna truskawka

Jeśli to truskawkę zauważyłaś jako pierwszą, najprawdopodobniej boisz się sprostać oczekiwaniom innych. Zawsze robisz wszystko, co w twojej mocy, aby być doskonała i sprawić, by wszyscy byli dumni. Ostatecznie jednak to nie jest to, co chcesz robić lub kim być. Przestań żyć dla wszystkich innych, żyj życiem, które chcesz mieć dla siebie.

Motyl

Jeśli zauważyłaś go najpierw, boisz się, że coś przegapisz. Nie chcesz stracić niczego w tym życiu. Chodzi ci o życie w najpełniejszym zakresie, ale ostatnio nie do końca to robisz. Wyjdź i rób to, na co masz ochotę.

Autor obrazka: Trevor Brown


Psychologia

Czego powinnaś doświadczyć, żeby poczuć, że naprawdę żyjesz?

Redakcja
Redakcja
5 sierpnia 2022

Nie ma nic piękniejszego dla człowieka, niż doświadczanie życia w całej jego okazałości. Bronnie Ware, australijska pielęgniarka, która wiele lat spędziła przynosząc ulgę w cierpieniu swoim umierającym pacjentom, w ostatnich tygodniach ich życia i notowała ich zwierzenia. Każdego z nich pytała przede wszystkim – czego najbardziej żałują umierając. Okazało się, że często żałowali tych samych rzeczy, a na pierwszym miejscy był fakt, że nie mieli odwagi, by żyć w zgodzie ze sobą. Żałowali równie mocno, że za dużo pracowali…

Czego zatem powinniśmy doświadczyć, żeby naprawdę poczuć, że żyjemy?

Zakochać się bez wzajemności

Podobno nie ma miłości na całe życie, a człowiek nie może mieć wszystkiego i na zawsze. Lekcja trudna, ale dla wielu niezbędna do tego, by docenili sam dar miłości odwzajemnionej.

Spróbować czegoś nieoczywistego, co zmusiłoby nas do wyjścia ze strefy komfortu

Nie musi to być coś wielkiego i ryzykownego. Wystarczy sama świadomość, że „jestem w stanie pójść pod prąd, zmierzyć się z nowym wyzwaniem, dowiedzieć się czegoś więcej o sobie.

Przeżyć stratę bliskiej osoby

By doświadczyć pustki, docenić prostych rzeczy, zrozumieć, jak ważne jest to, ile dajemy drugiemu człowiekowi, kompletnie bezinteresownie.

Nie przestawać marzyć

A jak spełnimy jedno marzenie – wymyślać nowe. Człowiek nigdy nie powinien przestać marzyć. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego. To najpiękniejszy wyraz miłości do siebie samego.

Poznać smak zdrowego sukcesu

Zdrowy sukces, to sukces którego sam jesteś wykładnią, sam ustalasz, co jest jego miarą. Niech to będzie realizacja w życiu zawodowym lub osobistym. Samotne zdobycie szczytu lub założenie rodziny.  Ważne, że w zgodzie z tobą, uczciwe i szczere.

Nie przestawać poznawać ludzi

Tylko w taki sposób można rozwijać swoją empatię, tolerancję, współodczuwanie – przez ciągłe poznawanie nowych ludzi. Niech będą wyzwaniem, powodem, żebyś nie przestawał się rozwijać. I rozumieć innych.

Oswoić samotność, poznać siebie

W samotności słyszy się dużo więcej, słyszy się – siebie. Ile pięknych rzeczy rodzi się w samotności…

Doświadczajmy życia w każdym jego wymiarze. W trudnych momentach, w ich złożoności odnajdujmy piękno i sens. Tylko wtedy naprawdę doświadczymy życia.

 


Zobacz także

Silna kobieta nie powinna nigdy przepraszać za te 7 rzeczy

Wybacz, ale nigdy nie zapomnij, że…

narcyz

Siedem wskazówek, jak radzić sobie z narcyzem, który nie widzi nic więcej oprócz czubka własnego nosa