Jesteście przyjaciółmi od lat. Jego uwagi często cię raniły nigdy nie był specjalnie delikatny, ale teraz to wszystko staje się bardziej bolesne niż kiedykolwiek i coraz trudniejsze do zaakceptowania. Albo inna sytuacja. Masz współpracownika, który regularnie odrzuca twoje sugestie i pomysły, a wszystkim wokół pokazuje lekceważenie. A może jeszcze inaczej. Twój partner odzywa się do ciebie w sposób niedopuszczalny, a kiedy protestujesz, kwituje słowami: „Jesteś zbyt wrażliwa” lub w ogóle nie chce o tym rozmawiać. Czy któraś z tych sytuacji wydaje ci się znajoma? Potrafisz sobie z nimi poradzić?
Budzisz się rano i już czujesz się zdołowany, nie radzisz sobie z problemami w relacji z kimś bliskim lub ważnym. To może być któreś z rodziców, współpracownik, przyjaciel, małżonek czy kochanek. Nie ma znaczenia, jeśli padasz ofiarą manipulacji, zastraszania. Liczy się to, że nie wiesz, co robić. Możesz nawet zdawać sobie sprawę z tego, że ten związek nie jest ani zdrowy ani dobry, ale to jedynie sprawia, że czujesz się jeszcze gorzej. Utknąłeś. Co robić? Istnieje kilka skutecznych strategii radzenia sobie z toksycznymi ludźmi.
1. Poznaj te swoje cechy, które sprawiają, że jesteś „łatwym celem”
Czy to twoja potrzeba by wszystkich zadowolić, czy może strach przed wywołaniem awantury? Co sprawia, że nie reagujesz, gdy twój przyjaciel wyżywa się na tobie za swój zły nastrój? Na chłodno, bez emocji analizuj interakcje z osobą, która sprawia, że czujesz się kimś gorszym. Niekochane, wychowywane bez poczucia bezpieczeństwa córki często mylą czyjąś potrzebę kontrolowania i zaborczość z siłą i wytrwałością. Ławo padają ofiarami toksycznych partnerów.
2. Obserwuj swoje reakcje
Czasem wina leży w niedostatecznym uświadomieniu drugiej stronie, że nie podoba ci się jej zachowanie. Osoba kontrolująca lub zastraszająca uzna twoją niedostatecznie reakcję za zgodę na utrzymanie takiego stanu rzeczy, który jej odpowiada najbardziej, a dla ciebie jest krzywdzący.
3. Ufaj swoim osądom, bądź pewny swoich opinii
Jednym z powodów, dla którego tkwimy latami przy toksycznych osobach, jest nasz brak wiary w siebie. Jeśli zawsze dążysz do racjonalizowania niepożądanego zachowania i stale je sobie tłumaczysz („On naprawdę nie chciał tego zrobić.” „On tak naprawdę nie myśli”), najwyższa pora by zatrzymać się i zdjąć różowe okulary. Umiesz racjonalnie ocenić swoją sytuację, przestać szukać usprawiedliwienia dla słów i czynów, które bezdyskusyjnie, w ogóle nie powinny mieć miejsca.
4. Pozbywaj się złudzeń dotyczących danej relacji
Co trzyma cię w tym związku? Dobre momenty z przeszłości? Strach przed rozstaniem i samotnością? Nasz umysł ma taki nawyk, że koncentruje się i trwa uparcie przy tym, w co zainwestowaliśmy nasze emocje, czas, wysiłek, a nawet pieniądze, i utrzymuje cię w miejscu, tak aby nie stracić tej „inwestycji”. Zrób osobisty bilans. Strona kosztów zdecydowanie przeważy.
5. Nie przywiązuj się do nic nie znaczących, pojedynczych gestów i chwil
Kiedy toksyczna osoba robi coś miłego, coś czym zaskakuje cię pozytywnie , nabierasz optymizmu i myślisz: Teraz wszystko się zmieni. To takie właśnie blokuje cię w wiecznym oczekiwaniu na prawdziwy przełom. „Od czasu do czasu” nie znaczy na stałe, trzeba o tym pamiętać.
6. Pilnuj przestrzegania twoich granic
Nie musisz być niegrzeczny, agresywny lub oskarżycielski, ale powinieneś być zdecydowany mówiąc: „tego nie akceptuję”.
7. Bądź w stanie przewidzieć odwet
Toksyczni mają swoją własną wizję waszej relacji i nie zrezygnują tak łatwo z władzy nad tobą, z tych wszystkich wpływów i profitów, którymi cieszyli się dokąd byliście blisko. Istnieje duża szansa, że on lub ona będą nadal manipulować, może nawet posuną się do bardziej drastycznych metod, by odzyskać przewagę nad tobą. Bądź tego świadomy.
8. Nie przyjmuj nigdy zachowań, których zaakceptować nie można, za „normalne”
Jest to szczególnie ważne, jeśli pozostajesz w toksycznym związku przez dłuższy czas lub jeśli dorastałeś wśród ludzi, którzy używali słów jak broni. Możesz doświadczać bycia poniżanym, lekceważonym, odrzuconym przez innych członków rodziny, a potem racjonalizować ich zachowanie, mówiąc: „To są tylko słowa”. Dajesz sobie wmówić, że prawdziwym problemem jest twoja wrażliwość. Nigdy nie zapominaj, że emocjonalne i werbalne nadużycia są nie do zaakceptowania.
Źródło – psychologytoday.com