Go to content

7 typowych zwrotów, które usłyszysz od narcyza i co one naprawdę znaczą

Fot. iStock/svetikd

Każdy, kto kiedykolwiek był w związku z narcyzem lub osobą w inny sposób manipulującą, toksyczną, dobrze wie, że używa ona słów w określony sposób. Każda jej wypowiedz jest przemyślana i odpowiednio zaakcentowana, ponieważ ma za zadanie wywołać określoną reakcję. Poniżej znajdziecie listę kilku typowych zwrotów, które usłyszycie od narcyza i dowiecie się, co one naprawdę znaczą…

Kiedy masz do czynienia z osobą pozbawioną empatii, z dużymi roszczeniami i sadystyczną potrzebą niszczenia innych, rozmowy z nią stają się nieustającą walką. Rozszyfrowanie języka narcyza wymaga bardziej obserwowania jego działań niż słuchania słów.

7 typowych zwrotów, które usłyszysz od narcyza i co one naprawdę znaczą

1. Kocham cię

Tłumaczenie: Uwielbiam cię posiadać. Uwielbiam cię kontrolować. Uwielbiam Cię wykorzystywać. To takie miłe uczucie bombardować cię miłością, rozmawiać z tobą, przyciągać cię i odsuwać, kiedy tylko zechcę. Kiedy ci schlebiam, mogę mieć wszystko, czego zapragnę. Ufasz mi. Tak łatwo się otwierasz, nawet jeśli już raz zostałaś źle potraktowana.

2. Przykro mi, że tak się czujesz

Tłumaczenie: Przepraszam, ale nie przepraszam. Skończmy już tę kłótnię, abym mógł spokojnie kontynuować swoją grę. Nie jest mi przykro, że zrobiłem to, co zrobiłem, jest mi przykro, że zostałem na tym przyłapany. Przykro mi, że ponoszę za to odpowiedzialność. Przykro mi, że okazujesz takie emocje. Ale uważam, że mam prawo mieć wszystko, czego zechcę – niezależnie od tego, co o tym myślisz.

3. Jesteś przewrażliwiona / przesadzasz

Tłumaczenie: Twoja reakcja jest absolutnie normalna. Ale musisz myśleć, że niej jest. Jeśli w to uwierzysz, będę mógł cię swobodnie kontrolować, będziesz mi posłuszna. Dopóki sobie nie ufasz, będziesz pracować coraz ciężej nad racjonalizowaniem, zminimalizowaniem i zaprzeczaniem moim nadużyciom. Kiedy tak bardzo się starasz mnie zadowolić, czerpię wszystkie korzyści bez żadnych konsekwencji dla swojego zachowania.

4. Zwariowałaś

Tłumaczenie: Jestem mistrzem tworzenia wokół ciebie chaosu, tylko po to, by cię sprowokować. Uwielbiam, kiedy reagujesz w ten sposób, kiedy się denerwujesz, krzyczysz, płaczesz. Nikt nie słuchałby tego, co o mnie mówisz, gdyby wszyscy uwierzyli, że jesteś po prostu zgorzkniała lub niestabilna emocjonalnie. Zapomnij o tym, że ja naprawdę jestem podły i irracjonalny, że reaguje agresją na wszystko, co zagraża mojemu poczuciu wyższości. Pomyśl, że oszalałaś.

5. Moje byłe to wariatki

Tłumaczenie: To ja sprawiłem, że miały  problemy psychiczne. Musiałem tylko prowokować i drażnić, aż zobaczyłem określoną reakcję. Potem wykorzystałem te reakcje przeciwko nim, aby pokazać , jak bardzo są zdenerwowane. Wkrótce też będziesz „szaloną byłą”.

6. Jesteś zazdrosna i niepewna siebie

Tłumaczenie: Uwielbiam sposób, w jaki walczysz o moją uwagę. To sprawia, że ​​czuję się taka pożądany i władczy, kiedy flirtuję z innymi pod twoim nosem. Wkurzam cię. Szczególnie zabawne jest wywoływanie w sobie niepewności poprzez wytykanie ci wad, których inne nie mają, lub rozdrapywanie ran z przeszłości.  Im bardziej czujesz się słaba, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że spróbujesz uciec ode mnie. Prawda jest taka, że ​​wszystko, co podejrzewasz o moich flirtach i romansach, ma swoje uzasadnienie w rzeczywistości. Ale przypomnę ci: mam prawo do wszystkiego.

7. Masz problemy z zaufaniem.

Tłumaczenie: Jestem osobą niegodną zaufania, co wielokrotnie okazywałem, zdradzając cię. Twoje przeczucie są słuszne, ale jeśli kiedykolwiek się do tego przyznam, będzie to moja klęska.  Najlepszą rzeczą, jaką mogłabyś prawdopodobnie zrobić, to zaufać swojej intuicji i odejść – ale oczywiście byłoby to zagrożeniem dla mojego ego.


Na podstawie: thoughtcatalog.com