Macierzyństwo Psychologia

7 rzeczy, które muszą usłyszeć dzieci rozwiedzionych rodziców

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 czerwca 2018
Fot. istock/FatCamera
 

Dom, w którym panuje nieustanna atmosfera napięcia i walki między rodzicami, nie jest dobrym domem. Dzieci, by spokojnie się rozwijać potrzebują dwóch rzeczy: spokoju i poczucia, że są bezwarunkowo kochane, akceptowane. Gdy mama i tata się rozstają, dziecięcy świat się wali, zmienia bezpowrotnie. Ale czasem jest też lepszy, spokojniejszy, jaśniejszy. Jest kilka rzeczy, które powinniśmy powiedzieć córce czy synowi, gdy rozwodzimy się z ich ojcem. Koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Bez względu na wiek, dziecko rozwiedzionych rodziców musi usłyszeć te siedem rzeczy. Co ważniejsze, słowa te powinny być wzmocnione odpowiednim zachowaniem rodziców.

1.”To nie twoja wina.” 

To stwierdzenie powinno być powtarzane często. Większość dzieci obwinia się z powodu rozwodu rodziców. Dzieci są z natury egocentryczne, więc widzą wszystkie wydarzenia, szczególnie traumatyczne, jako coś, co jest z nimi bezpośrednio związane.  W związku z tym przyjmują na siebie nadmierną odpowiedzialność za rozstanie rodziców. Mówienie dziecku „tu nie chodzi o ciebie”  leczy jego niepewność i minimalizuje poczucie winy.

2. „Oboje nadal cię kochamy.”

Ważne jest, aby dziecko regularnie słyszało od obojga rodziców, że nadal jest przez nie kochane, że tu nic się nie zmieniło.  Oznacza to również regularną i spójną komunikację (co najmniej jeden raz dziennie, ale nie więcej niż trzy razy) między dzieckiem a rodzicem, który nie może być z nim fizycznie (o ile oczywiście rodzic nie porzucił rodziny).

3. „Nie stoisz między nami”

Smutne, ile razy rodzic samolubnie stawia dziecko w niezręcznej sytuacji między sobą a byłym małżonkiem. Jest to znacznie bardziej traumatyczne dla dziecka niż sam rozwód. Manipulowanie dzieckiem jest obrzydliwe i zazwyczaj kończy się tym, że odwraca się ono od manipulującego rodzica.

4. „Małżeństwo nie było błędem.”

Zbyt często rodzice starają się podać proste wyjaśnienie rozwodu, mówiąc, że ich małżeństwo było błędem.  Jeśli jednak dziecko jest owocem tego małżeństwa / związku, to odbiera te słowa tak, jakby ono samo było błędem. W konsekwencji tracą pewność siebie, a w dorosłym życiu mają problemy z samooceną. Zamiast tego rodzice powinni wziąć na siebie indywidualną odpowiedzialność mówiąc: „Popełniłem błędy w tym małżeństwie.”

5. „Obiecuję cię, że nie będę krytykować w twojej obecności drugiego rodzica”

Dziecko wciąż jest połową każdego z rodziców. Oboje ich kocha. Dyskredytowanie byłego małżonka na oczach dziecka wzbudza w nim obawy, że ono również jest „gorsze”, „złe”.

6. „Jesteś priorytetem”

Teraz, gdy małżeństwo się kończy, dziecko powinno stać się priorytetem. Nawet gdy rodzic ponownie wychodzi wchodzi w jakiś związek musi sprawić, by dziecko nie poczuło się porzucone. Zaniedbywanie dzieci jest karygodne. Nic nie jest ważniejsze od ich poczucia bezpieceństwa.

7. „Odpowiemy na wszystkie twoje pytania.”

Rodzice błędnie wierzą, że dziecko chce wiedzieć od nich, dlaczego małżeństwo się skończyło. Większość dzieci jest spostrzegawcza i wie, dlaczego stało się tak, a nie inaczej. Ich rodzice ze sobą walczą, jedno z rodziców ciągle znika, nie są dla siebie mili, prawie nie rozmawiają. Lepiej, aby to dziecko inicjowało jakiekolwiek pytania dotyczące przyczyny rozwodu, a nie jedynie rodzic oferował mu gotowe informacje. Odpowiedz powinna być konkretna i nie wychodzić poza ramy pytania.


Na podstawie: pro.psychcentral.com

 


Macierzyństwo Psychologia

Kiedy mężczyzna tobą manipuluje…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 czerwca 2018
Fot. iStock / teksomolika
 

Choć manipulatorzy są wszędzie w twoim otoczeniu, najgorzej jest wtedy, kiedy manipuluje tobą najbliższa osoba. Po pierwsze dlatego, że oznacza to, że ten kogo kochasz próbuje Cię wykorzystać – i to naprawdę nieważne jaki ma powód. Po drugie, bo manipulacja łączy się z brakiem uczciwości. A ta jest w związku dość kluczową sprawą. Kiedy kochasz, nie podejrzewasz, że twój partner tobą „steruje”. Widzisz w nim dobro i to, co najlepsze. Czasem „budzisz się” z tego snu dopiero wtedy, gdy okazuje się, że już zbyt wiele straciłaś…

Wszystko zmienia się, gdy zaczynasz dostrzegać, że on:

1. Zawsze postępuje tak, jakby był ofiarą w twoim związku

Często czujesz się wobec niego winna, choć kiedy wszystko sobie racjonalnie przemyślisz, wyjdzie na to, że nie masz powodu?…  To ona sprawia, że będzie się wydawało, że twoje zachowanie wobec niego jest krzywdzące.

2. Zawsze znajdzie dla siebie wytłumaczenie

I zawsze znajdzie sposób, aby przekonać cię, że jego nieodpowiednie postępowanie jest uzasadnione, nawet jeśli tak nie jest. Ma wytłumaczenie i usprawiedliwienie na wszystko.

3. Nie dba o twoje uczucia ani emocje

Zawsze lekceważy twoje uczucia i emocje, jakby były nieważne. Sprawia, że czujesz się tak, jakbyś nie mógł czuć tych rzeczy, które czujesz; jakoś są nieważne i nieistotne.

4. Zmienia temat, gdy zadajesz mu pytania dotyczące jego życia

Nie chce się otworzyć przed tobą. On nie chce cię wpuścić „bliżej”. Nie chce, żebyś czuła się tak, jakbyś była dla niego ważną osobą.

5. Celowo robi i mówi rzeczy, które sprawiają, że czujesz się źle

Robi to, aby cię zniechęcić. Naprawdę próbuje sprawić, byś poczuła się tak źle, jak to tylko możliwe, abyś nigdy nie była do końca szczęśliwa, do końca pewna. Trzymanie cię w niepewności, to jedna z form manipulacji. Najskuteczniejszy sposób, abyś przylgnęła do niego.

6. Sprawia, że ​​czujesz się winna, że masz innych przyjaciół

Niby przypadkiem daje ci to zrozumienia, że jego zdaniem są dla ciebie ważniejsi niż on.

7. Inaczej traktuje cię, gdy jesteście ” w towarzystwie, a inaczej, gdy jesteście sami

Kiedy jesteście sami, zmienia się nie do poznania. Lekceważy cię, pokazuje ci, że nie masz prawa myśleć i czuć tak, jak myślisz i czujesz. Gdy jesteście wśród innych jest partnerem wymarzonym i nosi cię na rękach. Dlatego właśnie się tak gubisz.

Manipulujący partner to z reguły osoba ciężko zaburzona, z liczymi problemami z sobą samym. Trzeba o tym pamiętać oceniając jego zachowanie i dobrze się zastanowić nad tym, czy naprawdę możesz z nim zostać…


Na podstawie: relrules.com

 


Macierzyństwo Psychologia

Trzy przepisy na szybkie i lekkie sałatki. Idealne!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
3 czerwca 2018
Fot. iStock / Ridofranz

Zastanawiasz się, co zjeść w tym upale albo co przygotować na spotkanie ze znajomymi? Brakuje ci pomysłów na sałatki? Może skorzystasz z naszych sałatkowych podpowiedzi? 

Najprostsza sałatka

SKŁADNIKI
1 ogórek, pokrojony w kostkę
1 puszka czerwonej fasoli (przepłukana)
1 puszka kukurydzy
kilka pomidorków koktajlowych
pęczek świeżej kolendry, posiekanej
1 awokado, pokrojone w kostkę

1 czerwona papryka pokrojona w kostkę
sól i pieprz do smaku

1 limonka

Do miski wrzuć ogórka, czarną fasolę, kukurydzę, czerwoną paprykę, pomidory cherry i posiekaną kolendrę. Wyciśnij świeży sok z limonki na sałatkę i dobrze wymieszaj. Dodaj awokado, dopraw solą i pieprzem.

Sałatka caprese

SKŁADNIKI
2 ogórki
1 szklanka wiśni lub pomidorów winogronowych
1 awokado
2 łyżki posiekanej świeżej bazylii
1 szklanka świeżej mozzarelli (lubię używać małych kulek)
1 łyżka oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
2 łyżki octu balsamicznego
1 łyżeczka czosnku w proszku
Sól i pieprz do smaku

Umyć, osuszyć i pokroić w kostkę ogórki, pomidory przekroić na pół, w kostkę pokroić awokado. Wrzuć ogórki, pomidory i awokado do miski. Dodaj pokrojoną w plasterki bazylię i mozzarellę. Wlej olej, ocet, dodaj czosnek w proszku, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj i gotowe.

Azjatycka sałatka z ogórka

SKŁADNIKI
1 łyżka oleju sezamowego
2 łyżeczki octu winnego z ryżu
2 łyżeczki miodu
1 łyżeczka sosu sojowego
½ łyżeczki  mielonego imbiru
¼ łyżeczki sól morska
1 duży ogórek pokrojony w cieniutkie plastry
½ szklanki pokrojonej czerwonej cebuli
½ szklanki świeżych liści kolendry
½ szklanki cienko pokrojonej rzodkwi (opcjonalnie)
1 łyżka białego sezamu

W dużej misce połącz olej, ocet, miód, sos sojowy, imbir i sól; wymieszaj za pomocą trzepaczki. Dodaj pozostałe składniki. I JUŻ – gotowe.

Smacznego!


źródło: Pop Sugar

 


Zobacz także

Mikołajki w żłobku i przedszkolu. Co zrobić, by kojarzyły się dziecku z zapachem cynamonu czy imbiru, a nie z czekoladowym Mikołajem? [PRZEPISY]

Kamienie milowe w badaniach nad mlekiem mamy

7 zaskakujących oznak inteligencji. Też to robisz?