Lifestyle Zdrowie

10 „supermocy” ludzkiego ciała, które przydają się na co dzień. Sprawdź, czy potrafisz z nich korzystać

Redakcja
Redakcja
27 czerwca 2017
Fot. iStock / lzf
 

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób funkcjonujemy. Przecież w sposób naturalny oddychamy, widzimy, odczuwamy i dopiero, gdy coś zaczyna szwankować, bliżej przyglądamy się organizmowi.

Ludzkie ciało ma jeszcze wiele tajemnic i jednocześnie przedstawia możliwości, których nie wszyscy są świadomi, a z których chyba każdy mógłby skorzystać.

10 „supermocy” ludzkiego ciała

1. Łagodzenie bólu

Jeśli przytrafi ci się uderzenie stopą w próg czy lekki ból zęba, wypróbuj prosty sposób na załagodzenie bólu. Wstrzymywanie oddechu podwyższa ciśnienie krwi, co powoduje pobudzenie baroreceptorów naczyń krwionośnych. To daje sygnał mózgowi, by obniżyć ciśnienie i wyciszyć układ nerwowy, zmniejszając w pewnym stopniu odczuwanie bólu.

2. Widzenie w nocy

Człowiek  może widzieć w ciemności własny ruch. Zdolność widzenia własnych ruchów w ciemności może wynikać z neuronalnych połączeń między zmysłami. Czyli dzięki doświadczeniu i zapamiętywaniu bodźców wizualnych, słuchowych, myślowych i  ruchowych, pozwala je wykorzystywać maksymalnie także w nietypowych sytuacjach. Sprawdzono także mit o piratach i ich widzeniu w ciemności pod pokładem. Mit dotyczył klapki zakrywającej zdrowe oko pirata, który schodząc pod pokład przekładał klapkę z oka zakrytego na naświetlone na pokładzie. Okazuje się, że to prawda, że bez okresu adaptacji do ciemności, widział lepiej w ciemności.

3. Zapobieganie nadwrażliwości podczas jedzenia lodów

Chyba większość ludzi choć raz miała wątpliwą przyjemność skulić się z bólu po ugryzieniu kęsa zmrożonego deseru czy lodów. W jednej chwili zaczyna silnie boleć głowa, szyja i przednia część twarzy, co trwa ok. 20 sekund. Dzieje się tak  z powodu nagłego wychłodzenia podniebienia i gwałtownego skurczu naczyń krwionośnych. Aby oszczędzić sobie przykrych doznań, wystarczy językiem nacisnąć na podniebienie, aby je szybko ogrzać.

4. Zmniejszenie bólu głowy oddechem

Bez sięgania po tabletki możesz skutecznie pozbyć się zwykłego bólu głowy. Gdy nie masz możliwości wyjść na dwór lub stanąć przy otwartym oknie, usiądź, zrób wdech i delikatnie odchyl głowę w tył w kierunku sufitu. Następnie podczas wydechu, opuść głowę jak najniżej. Powtórz ćwiczenie pięć razy.

5. Nocne zdolności do zapamiętywania

Wbrew pozorom, mózg wcale w nocy nie „śpi” a stale pracuje, sterując podstawowymi czynnościami ludzkiego organizmu. Warto wykorzystać jego potencjał i przyswajać wiedzę późnym popołudniem lub wieczorem. Nocą, mózg przetwarza informacje dostarczone w ciągu dnia i tworzy wspomnienia. Sprawdź, co musisz zapamiętać tuż przed snem a masz większe szanse, że lepiej zapadnie ci w pamięć podczas snu.

6. Zróżnicowany słuch

Chcesz dokładniej słyszeć w tłumie prowadzoną obok rozmowę? Obróć w kierunku dźwięku prawe ucho. Gdy chcesz lepiej słyszeć muzykę, wykorzystaj lewe.

7. Placebo na ból

Placebo, czyli „kłamstwo, które leczy” jest dobrym sposobem na oszukanie mózgu, by przestał czuć ból i dyskomfort. Efekt placebo jest zjawiskiem natury psychologicznej, dzięki któremu substancje obojętne, siłą sugestii przynoszą pożądany skutek, jak podczas przyjęcia prawdziwego leku. Pokazuje to badanie z udziałem pacjentów z zespołem jelita drażliwego, którzy przyjmowali placebo, faktycznie miały mniej objawów choroby, nie wiedząc, że tak naprawdę nie przyjmują leku. Wystarczy wypracować w sobie silne przekonanie o skuteczności danego działania.

8. Usuwanie blokady zatok

Zablokowane zatoki mocno dają się we znaki, utrudniając swobodne oddychanie i powodując ból głowy. Zanim sięgniesz po leki, możesz sobie sama pomóc dzięki uciskowi, który pomoże usnąć blokadę. Połóż kciuki na nosie, po obu jego stronach, w połowie długości. Uciskaj ok. 30 sekund i zwolnij uścisk. Powtórz to kilkakrotnie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Innym sposobem jest dociśnięcie językiem do podniebienia górnego i uciśnięcie palcem wskazującym miejsca pomiędzy brwiami, co pomaga usunąć pulsujący ból głowy spowodowany chorobą zatok.

9. Tamowanie krwawienia z nosa

Uniesienie głowy wysoko, by krew z nosa nie wypływała szybkim strumieniem nie jest dobre, ponieważ stosując takie ułożenie, ryzykujesz zakrztuszeniem. Jest inny, bezpieczniejszy sposób na wyhamowanie krwawienia —  naciśnij palcem punkt poniżej nosa, w środku górnej wargi i kontynuuj nacisk. Ucisk punktu powyżej górnego dziąsła i poniżej nosa, pomaga zatrzymać krwawienie z nosa.

10. Zatrzymanie zawrotów głowy

Zawroty głowy są zazwyczaj przemijająca i niegroźną dolegliwością, która może wynikać z wielu przyczyn. Ok 13% zawrotów głowy ma podłoże błędnikowe, natomiast 56% wynika z istnienia różnych chorób ogólnoustrojowych. Na chwilowe zawirowania wynikające z nieprawidłowej pracy błędnika jest prosta rada. Poczucie kontroli można odzyskać kładąc dłoń płasko np. na stole, aby podsunąć ciału punkt odniesienia dla czegoś, co jest nieruchome i stabilne. Problem powinien szybko ustąpić.


 

źródło: www.powerofpositivity.com, kopalniawiedzy.pl


Lifestyle Zdrowie

10 „złodziei”, którzy zdaniem Dalajlamy kradną twoją energię

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 czerwca 2017
Fot. iStock/lechatnoir
 

Każdego dnia tracimy energię i cierpliwość na sprawy, na które nie mamy wpływu albo które okazują się zbyt kosztowne dla naszego zdrowia i równowagi psychicznej. Zadbajmy o nasze emocje, pozbądźmy się ze swojego życia największych złodziei naszej siły i wewnętrznej mocy. Zdaniem Dalajlamy, najczęściej zmagamy się aż z dziesięcioma z nich.

1. Niech otaczaj się ludźmi, którzy potrzebują cię tylko do tego, by się poskarżyć, dzielić problemami, tragicznymi historiami, lękiem i osądzają przy tobie innych. Nie bądź czyimś koszem na śmieci.

2. Płać rachunki na czas. Długi to olbrzymie obciążenie psychiczne.

3. Dotrzymuj obietnic. Jeśli nie dotrzymujesz obietnicy, pamiętaj, że zawsze możesz przeprosić, zmienić zdanie, zaproponować alternatywne rozwiązanie, albo powiedzieć „nie” jeszcze na samym początku.

4. Wyeliminuj, jeśli to możliwe, obowiązki, których nie lubisz, poświęcaj czas na to, co przynosi ci satysfakcję, co kochasz.

5. Pozwól sobie na odpoczynek, jeśli czujesz, że w tej chwili go potrzebujesz. Pozwól sobie działać, gdy przyjdzie na to czas.

6. Pozbądź się tego, co związane z przeszłością, zwłaszcza smutną i złą.

7. Traktuj swoje zdrowie jako priorytet. Twoje ciało to maszyna, wiele nie zdziałasz, gdy funkcjonuje nieprawidłowo.

8. Staw czoło toksycznym sytuacjom, w które jesteś zamieszany, począwszy od ciągłego „ratowania” znajomego czy członka rodziny z opresji, po tolerowanie negatywnych zachowań innych osób wobec ciebie.

9. Akceptuj to, że są sprawy, których zmienić nie możesz.

10. Wybaczaj. Odpuszczaj w sytuacjach, które sprawiają ci ból.


Na podstawie: positivemagnetergy.wordpress.com

 


Lifestyle Zdrowie

6 rzeczy, które warto wiedzieć o ADHD

Redakcja
Redakcja
27 czerwca 2017
Fot. iStock / SIphotography

ADHD (ang. attention deficit hyperactivity disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to zaburzenie, które często przywoływane jest w codziennych rozmowach. Często traktujemy to z przymrużeniem oka, lekko rzucając, że ktoś ma ADHD, bo nie może usiedzieć w miejscu. A jest to problem złożony i wiedza o nim powinna być powszechna, by łatwiej rozumieć osoby dotknięte tym zaburzeniem.

ADHD pojawia się we wczesnym dzieciństwie i obejmuje trzy główne grupy objawów: nadmierną ruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierną impulsywność.

Obecnie wyróżnia się trzy schematy zachowania wskazujące na obecność ADHD – typ nadaktywny-impulsywny (bez wyraźnych kłopotów z koncentracją), typ nieuważny (bez wyraźnych kłopotów z nadaktywnością), czasem określany skrótem ADD, oraz typ łączony (przejawiający oba rodzaje objawów). Objawy występujące przy ADHD utrudniają zwyczajne funkcjonowanie na różnych płaszczyznach zarówno u dzieci, jak i dorosłych, którzy mają trudności z koncentracją i kontrolowaniem swoich zachowań.

6 rzeczy, których nie wiedziałaś o ADHD

1. ADHD bywa mylone z niedojrzałością

W wielu przypadkach niedojrzałość dziecka do podjęcia edukacji przedszkolnej czy szkolnej, mylona jest z ADHD. Badania pokazują, że najmłodsze dzieci w klasie są dwukrotnie częściej, niż ich koledzy starsi o kilka miesięcy, diagnozowani z powodu podejrzenia ADHD i częściej zalecane są im leki psychotropowe.

2. Nie ma jednej przyczyny ADHD

O jego wystąpienie obarcza się czynniki środowiskowe, biologiczne czy genetyczne. Najczęściej przyczyną są nieprawidłowości w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Stwierdzono, że u dzieci cierpiących na to zaburzenie poszczególne struktury mózgu rozwijają się w nierównomiernym tempie. Najnowsze badania wykazują, że wymienione zmiany mogą być dziedziczne.

3. Leki nie są najlepszym rozwiązaniem 

Długie badania Treatment of Attention Deficit Disorder, nie wykazują długoterminowych korzyści z leczenia psychiatrycznego ADHD. Wręcz przeciwnie, poddane takiemu leczeniu dzieci miały jeszcze gorsze rezultaty, niż dzieci, które poddane były indywidualnej psychoterapii. Leki zmniejszają objawy, ale nie usuwają przyczyny zaburzenia. Natomiast dobre efekty przynoszą treningi umiejętności społecznych, treningi radzenia sobie ze złością i agresją, ćwiczenia i treningi skierowane na specyficzne trudności z opanowywaniem umiejętności szkolnych; zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia koncentracji, terapia rodzinna.

4. Diagnoza ADHD może szkodzić dziecku

Dzieci z „łatką ADHD” mają trudniej na starcie edukacji szkolnej. Wynika to z faktu, że niskie oczekiwania nauczycieli i rodziców stają się samospełniającymi się proroctwami, powodują utratę poczucia własnej wartości orz rezygnację dziecka z prób pokonywania trudności. Dziecko rezygnuje na starcie, bo uważa, że przez ADHD i tak niewiele osiągnie.

5. ADHD towarzyszą inne zaburzenia

Blisko 70% dzieci z ADHD można cierpi z powodu przynajmniej jednego dodatkowego rozpoznania zaburzenia psychicznego. Najczęściej są to: zaburzenia opozycyjno-buntownicze, zaburzenia zachowania, dysleksja i dysgrafia, zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, stosowanie substancji psychoaktywnych, tiki.

6. Nieleczenie ADHD niesie ryzyko pogłębienia trudności

Dziecko, młodzież czy dorosły z ADHD wymaga wsparcia specjalisty. Im wcześniej otrzyma je na różnych frontach, tym łatwiej sobie poradzi w późniejszych latach. Leczenie w sytuacji dziecka wymaga współpracy rodziców, opiekunów, psychologa, lekarza, nauczycieli i pedagoga szkolnego. W przypadku braku odpowiedniej diagnozy lub zaniechania leczenia mogą pojawić się komplikacje zdrowotne, problemy emocjonalne, trudności w funkcjonowaniu społecznym. Gdy powyższe zaczną narastać, pogorszą jakość życia chorego dziecka, jak i dorosłego.

U około 70% cierpiących na ADHD dzieci objawy utrzymują się w okresie dojrzewania, a u 5–10% również w okresie dorosłości (jeśli ADHD towarzyszą inne zaburzenia psychiczne, to odsetek ten jest większy).


 

źródło: www.psychologytoday.com, pediatria.mp.pl


Zobacz także

Najważniejsze w kłótni jest to, by… się pogodzić! Oto kilka sposobów na szybkie osiągnięcie zgody

Najważniejsze w kłótni jest to, by… się pogodzić! Oto kilka sposobów na szybkie osiągnięcie zgody

Rozciąganie do szpagatu

Rozciąganie do szpagatu

Tyran, przywódca, słoń w składzie porcelany. 6 znaków zodiaku o najsilniejszej osobowości