Go to content

7 cech introwertyków, których większość ludzi nie rozumie i nie akceptuje

Fot. iStock / Martin Dimitrov

Introwertycy mają czasem swoje charakterystyczne zachowania, które inni mogą uznać za dziwne i niezrozumiałe. Nie łatwo sprawić, by poczuli się na tyle komfortowo, by mówić o swoich emocjach, by szczerze dzielić się swoimi myślami.

Te zachowania i nawyki, nie zawsze akceptowane przez innych stanowią obronny pancerz introwertyka. Jeśli macie wśród bliskich osoby, które kryją się z emocjami, zaakceptujcie ich naturę i nie starajcie się ich zmieniać na siłę. Pomóżcie waszym introwertykom stawiać czoło ich problemom, wspierajcie ich. I kochajcie bezwarunkowo.

15 cech introwertyków, których większość ludzi nie rozumie i nie akceptuje

1. Wolą obrócić to, co jest dla nich bolesne w żart niż o tym porozmawiać

Lubią swoje pomysły, uwielbiają śnić na jawie, tworzyć, czytać, oglądać filmy, relaksować się i naprawdę czasem się śmieją. Wielu znanych komików jest introwertykami. Mówienie o tym, co bolesne na scenie, wyśmiewanie tego, to forma terapii. Z drugiej jednak strony, brak komunikacji stanowi często źródło problemów w ich relacjach z bliskimi.

2. Potrzebują samotności, żeby „doładować baterie”

W samotności łatwiej im opanować trudną emocjonalnie sytuację, podjąć trudne decyzje. Cenią towarzystwo innych i głębokie rozmowy, ale potrzebują też czasu „dla siebie”. Z niezrozumiałych dla innych powodów „izolują się”, sprawiając wrażenie, że kogoś nie lubią, lub nie pragną jego towarzystwa. To błędna interpretacja.

3. Czasem lubią ludzi. A czasem nie

Lubią poznawać ich prawdziwą stronę. To, co im się nie podoba, to fałszywe osobowości, śledzenie plotek, rozmawianie o pogodzie lub cokolwiek innego, co jest… bezcelowe i bezwartościowe. Z reguł nie tłumaczą się ze swoich sympatii i antypatii.

4. Kochają mocno. Bardzo mocno

Głównie dlatego, że temat uczuć i emocji jest dla nich trudny. Mocno przywiązują się do ludzi i trudno im się z nimi rozstać. Długo cierpią z powodu rozstania, długo rozpamiętują swoje związkowe niepowodzenia.

5. Lojalność jest dla nich kluczowa

Do tego stopnia, że jeśli poświęcą czas, aby cię dobrze poznać, wiele dla niego znaczysz.  „Za​​inwestują” w ciebie dużo czasu, miłości, życzliwości… Chcą, żebyś został i był „prawdziwym” przyjacielem, co oznacza, że jeśli nawet nieświadomie zwrócisz się przeciwko nim, bardzo mocno zranisz. I trudno będzie to naprawić.

6. Nie lubią niespodzianek

Nie lubią niczego nieoczekiwanego, ale szczególnie – nieoczekiwanych gości. Mają dla innych wyznaczony przez siebie czas. Jeśli ich niespodziewanie odwiedzisz, zaburzysz ich rytm. Mogą też nie mieć energii lub nie być gotowi na wizytę. Unikaj nieoczekiwanych wizyt.

7. Łatwo się rozpraszają

Trudno im pracować w biurach o otwartych przestrzeniach, trudno skupić się, gdy ktoś na nich patrzy. Zbyt dużo bodźców szkodzi im i powoduje, że tracą grunt pod nogami. Nie potrafią wówczas szybko podjąć decyzji, zamykają się w sobie jeszcze bardziej. Nie wytrzymują presji.

 

 


Na podstawie: powerofpositivity