Związek

Przemoc psychiczna? Uciekaj, gdy rozpoznasz w nim tych kilka cech!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 czerwca 2019
Fot. iStock / stock_colors
 

Przecież nie bije i nie pije – słyszą kobiety, dla których życie w związku jest dramatem, którego źródła nie potrafią nazwać. Czują się bezwartościowe, brzydkie, głupie, tracą swoją tożsamość, zamykają się w sobie, nawet w towarzystwie wycofują się. Czasami ktoś spyta, czy coś się stało, ale co się miało stać… Czy w ogóle jest powód do narzekań, w końcu mają taką ładną rodzinę, jak z obrazka, a jednak coś jest nie tak. Tylko co? Żyjąc w związku, w którym na co dzień gości przemoc psychiczna, trudno jest nam nazwać to, czego doświadczamy, ciężko pokazać emocjonalne siniaki, które nosimy w sobie.

Przemoc psychiczną niestety możemy spotkać wszędzie. W rodzinie, w małżeństwie, szkole, pracy, a nawet wśród naszych przyjaciół. Często nie potrafimy jej dostrzec i brniemy w relację, która z czasem zaczyna nas wyniszczać. Istnieje jednak pięć cech charakterystycznych dla osób stosujących przemoc psychiczną, warto je znać, by w porę zorientować się z kim mamy do czynienia.

Nietolerancja

Ten, kto stosuje przemoc psychiczną nie akceptuje żadnych różnicy, nie przywiązuje wago do tego, co czują inni ludzie. W swoich relacjach zawsze uważa się za lepszego. Toleruje jedynie tych, których poglądy są tożsame z jego. Często jest postrzegany jako ten, który dyskryminuje i nie szanuje innych.

Brak elastyczności

Sprawca myśli i działa tak, jakby posiadł całą prawdę tego świata. Nie dba o poglądy innych. Ma tendencję do narzucania innymi swoich pomysłów niezależnie od kontekstu, w którym się znajduje. Trudno zbudować z nim jakieś porozumienie, wypracować kompromis, bo uważa, że jego poglądy powinny być akceptowane. Ponadto uważa, że jest panem każdej sytuacji i zawsze ma rację, to inni się mylą. Jest negatywnym przywódcą, który zawsze chce się wyróżniać, manipulować i być w centrum uwagi.

Czarno – biały świat

Świat jest dla niego czarno-biały, inne odcienie w ogóle dla niego nie istnieją. Nie potrafi dostrzec niuansów zachowań, przez co nie jest w stanie rozpoznać także własnych błędów. Postrzega życie jako dwie skrajności. Dla niego wszystko jest albo dobre albo złe, istnieje tylko prawda i kłamstwo, albo wygrywasz albo przegrywasz, nie ma nic pomiędzy. Nigdy i nigdzie.

Nadwrażliwość

Tego typu przemocowiec nie ma przede wszystkim dystansu do siebie, nie przyjmuje żadnej krytyki i nie stać go na samokrytykę. Ma trudność w zarządzaniu swoimi emocjami. Wbrew pozorom osoba stosując przemoc psychiczną ma bardzo niską samoocenę, żyje więc w nieustającym lęku, że jego prawdziwe oblicze zostanie rozpoznane.

Urok i manipulacja

Dlaczego wchodzimy w związku z takimi facetami? Bo potrafią być niezwykle uroczy. Ba, przy pierwszym poznaniu zdają się być najmilszymi ludźmi na świecie, przez co trudno nam rozszyfrować i dostrzec jego prawdziwe intencje. I nawet, gdy już usuwają swoją maskę i zaczynają pokazywać, jacy naprawdę są, trudno nam w to uwierzyć. Co więcej, są kobiety, które nigdy nie zaakceptują bolesnej prawdy na temat swojego przemocowego partnera licząc na to, że za chwilę, za moment on będzie znowu tym uroczym facetem jak na początku.


Związek

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 czerwca 2019
A walnij dziecko w tyłek, co będziesz z nim rozmawiać
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Dzieciństwo w towarzystwie rodziców z problemem alkoholowym jest dzieciństwem naznaczonym smutkiem i niemym cierpieniem. Oczywiście, wpływ ten zależy od nasilenia nałogów i jego objawów, od działania drugiego rodzica i reszty rodziny oraz wielu innych czynników. Ale pewne emocjonalne ślady, które odcisną się piętnem na psychice dziecka podlegają uniwersalnym schematom.

Istnieją powszechne wzorce wśród dzieci rodziców alkoholików, różniące się jedynie intensywnością objawów. Dzieci te dorastają prawie zawsze w środowisku, w którym przeważa chaos. Ich sposób bycia i widzenia świata jest nasycony doświadczeniami alkoholizmu ich rodziców i wszystko to pozostawia ślad w ich sposobie pojmowania emocji.

5 śladów emocjonalnych, które noszą w sobie dzieci alkoholików

1. Dzieci alkoholików nie wiedzą, że to nienormalne zachowanie

Rodzic alkoholik jest przede wszystkim rodzicem. Dlatego reprezentuje on dla swoich dzieci model osoby dorosłej. Ale alkoholik jest nieprzewidywalny: pewnego dnia może być kochającym rodzicem, a następnego dnia zamienić się w dziwną istotę, która terroryzuje i przeraża swoje dziecko. Dzieci nigdy nie wiedzą, czego mogą od niego oczekiwać.

W rezultacie dzieci rodziców alkoholików mają trudności ze zrozumieniem, że nie jest to normalne zachowanie, że jest to zachowanie patologiczna. I dlatego mają niewiele narzędzi do zdefiniowania, na co mogą sobie pozwolić i czego nie mogą zrobić. Stale mają wątpliwości.

2 Stale walczą z niepewnością

Dzieci rodziców alkoholików są niepewne siebie. Ich dotychczasowe życie rozwinęło w nich wiele wątpliwości niepewności: nigdy nie wiedzą, jak zachowa się ich rodzic. Nigdy nie wiedzą, czego mogą się nauczyć od rodziny, świata lub od samych siebie. Wszystko może się zmienić w jednej chwili.

Ta niestabilność, niepokój i strach sprawiają, że ​​prawdopodobieństwo stania się osobą niestabilną jest bardzo silne. Dzieci alkoholików ciężko pracują nad realizacją swoich projektów. W rzeczywistości używają dużo swojej psychologicznej energii, aby spróbować zrozumieć i przezwyciężyć skrajną niepewność, która panuje nad ich życiem. Często bezskutecznie.

3. Oceniają się bez litości i mają problemy z odczuwaniem radości

Dziecko alkoholika niesie w sercu uczucie rozproszonego poczucia winy i niemocy, której nie jest w stanie zdefiniować. Poczucie winy wiąże się z tym, że nie wie, do jakiego stopnia jest odpowiedzialne za alkoholizm rodzica. Zastanawia się przez cały czas: czy powinienem coś z tym zrobić?

4. Są lojalne, nawet jeśli nie uważają, że mają jakąkolwiek wartość

Dzieci alkoholików odczuwają patologiczną lojalność. Widziały swego rodzica w strasznym stanie i boli je to, ale także przeraża. Często proszą, by nie mówić o swojej sytuacji rodzinnej.

Dlatego wiele z nich dorasta myśląc, że ślepa lojalność jest wartością, którą muszą praktykować, niezależnie od okoliczności. Czują, że muszą znosić wszystko, gdy są zaangażowane w trudną historię z kimś, kogo kochają.

5. Reagują nadmiernie i impulsywnie

Zmiany są zagrożeniem dla dzieci rodziców alkoholików. Przez całe życie trwały w niepewności. Jeśli więc uda im się osiągnąć niewielką stabilność, będą się obsesyjnie bronić. Czują, że wraz ze zmianami pojawi się chaos, którego tak bardzo się boją. Ponadto wykazują bardzo niewielką kontrolę nad swoimi emocjami.


Na podstawie: nospensees.fr


Związek

Czy jesteś wystarczająco stabilna emocjonalnie, żeby ściąć sobie grzywkę – kwestionariusz

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2019
Fot. iStock/MilosStankovic

Jeśli jesteś na fryzurowym rozstaju dróg i po raz kolejny spędzasz godziny przed lustrem, żeby podjąć decyzję „ściąć grzywkę, czy nie”, nie rób nic pod wpływem chwili.  Skorzystaj z poniższego kwestionariusza i sprawdź, co jest dla ciebie najlepsze.

Czy jesteś wystarczająco stabilna emocjonalnie, żeby ściąć sobie grzywkę – kwestionariusz

 1. Czy chcesz po prostu coś zmienić i wybór padł na włosy?

 2. Czy wpadłaś na ten pomysł, ponieważ zobaczyłaś na Instagramie zdjęcie modelki, która wyglądała świetnie w swojej grzywce i pomyślałaś (zupełnie bezpodstawnie), że ty będziesz wyglądała równie świetnie?

 3. Czy jesteś zmęczona codzienną stylizacją brwi i chcesz je zakryć grzywką?

 4. Czy ostatni raz miałaś grzywkę jako dziecko i nie masz pojęcia jak będziesz wyglądała twoja dorosła twarz w tej fryzurze?

 5. Chcesz mieć grzywkę, bo wydaje ci się, że twoje włosy będą wtedy wyglądały na zadbane i uczesane?

 6. Czy właśnie zerwałaś z facetem?

 7. Czy cierpisz z powodu paraliżującej samotności?

 8. Czy przechodzisz załamanie nerwowe?

 9. Czy czujesz, że grzywka zakryje to, czego nie lubisz w swojej twarzy (na przykład trądzik na czole), i że to przeczucie przeważa nad faktem, że kształt twojej twarzy nie najlepiej pasuje do grzywki?

 10. Zastanawiasz się nad zmianą wyglądu, spakowaniem walizek i przeprowadzką do nowego miejsca, aby otworzyć księgarnię, chociaż wiesz, że to byłby straszny pomysł, ponieważ drobnym przedsiębiorcom nie jest dziś łatwo, ale kogo to obchodzi, właśnie oglądałaś „Masz wiadomość” z Meg Ryan i chcesz być taka jak ona?

 11. Czy próbujesz uciec incognito z kraju, ponieważ posądzono cię o przestępstwo, którego nie popełniłaś, bo na pewno był to wypadek, ale nikt ci nie wierzy, więc musisz zmienić wygląd?

 12. Czy masz nadzieję, że grzywka pomoże ci uniknąć kontaktu wzrokowego z każdym, kogo spotkasz, ponieważ ktoś kiedyś powiedział ci, że oczy są oknami duszy, a ty nie masz ochoty pokazywać nikomu swojej duszy?

Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na którekolwiek z tych pytań… nie powinnaś ścinać grzywki, ale prawdopodobnie i tak to zrobisz. 😜


Na podstawie: newyorker.com


Zobacz także

„Wprowadź się do mnie!”. Zanim zdecydujesz się na następny krok…

Seks oralny. On robi to fatalnie, a ty milczysz, bo nie chcesz go urazić

7 oznak tego, że spotykasz się z emocjonalnym psycholem