Lifestyle Psychologia

6 zaskakujących oznak inteligencji. Często to robisz?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 grudnia 2017
6 codziennych trudności, które dobrze znają wysoce inteligentni ludzie
Fot. iStock / Astarot
 

Nie wierzysz w siebie? Kochasz koty, a w młodości byłaś paczkowym komikiem? Będziesz zaskoczona, co może świadczyć o twojej inteligencji.

Choć wydaje się nam, że inteligencję możemy mierzyć jedynie słynnym testem, w rzeczywistości istnieje bardzo wiele cech, które zdradzają to i owo. Ile razy zdarzyło ci się zrobić, którąś z tych rzeczy?

6 zaskakujących oznak inteligencji

Jesteś skromna/y

Nigdy nie upierasz się „bo tak”. Nie ma to nic wspólnego z twoją pewnością siebie, a raczej pokorą i jest to oznaka wyższej inteligencji.

Im więcej wiemy w danej dziedzinie, tym bardziej jesteśmy świadomi swojej niewiedzy i tego wszystkiego, co jeszcze pozostaje wielkim znakiem zapytania.

Im mniej wiemy, tym mniej zdajemy sobie sprawę z tego, czego możemy jeszcze nie wiedzieć. To  tzw. Efekt Krugera-Dunninga. Osoby bardziej inteligentne są świadome swojej niewiedzy.

Lubisz koty

Wydało się. Choć ostatnie badania wykazały, że psy są bardziej inteligentne od kotów – to w przypadku właścicieli wysnuto przeciwne wnioski. Denise Guastello, profesor psychologii na Uniwersytecie Carroll w Brookfield w Wisconsin podjął się udowodnienia tej tezy.

To, co bywa największą przeszkodą w pokochaniu kota, czyli jego charakterek i niezależność, dla osób bardziej inteligentnych, jest największą zaletą. Niejako wybierają „trudniejszą opcję”.

Często się martwisz

Dlaczego to robisz? Bo wiesz więcej… Osoby inteligentne, po prostu rozważają więcej ewentualności i scenariuszy. Jeśli dodasz do tego dodatkowe cechy inteligencji emocjonalnej – rachunek jest prosty.

Mocniej analizujesz, częściej się zastanawiasz i myślisz o wszystkich możliwych konsekwencjach.

Późno kładziesz się do łóżka

Jeśli masz problemy z zasypianiem w nocy i raczej zaliczasz się do nocnych marków, zapewne przyczyną jest twoja inteligencja. Twój mózg ciągle pracuje na wysokich obrotach, zamiast spać. Według badań z 2009 roku, osoby, które pozostają dłużej aktywne w nocy i późno kładą się spać, o poranku wykazują wyższą inteligencję.

Lubisz „błaznować”

Mistrzowie ciętej riposty i osoby z wysokim poczuciem humoru, to zazwyczaj osoby bardziej inteligentne, choć daleko im do znalezienia się w jednej szufladzie ze szkolnymi prymusami.

Bałaganisz

Skoro naukowcy twierdzą, że bałagan sprzyja kreatywności i świadczy o zdolnościach do rozwiązywania problemów, nie będziemy się przecież spierać. Pozostaje nam się tylko cieszyć, że te świąteczne porządki, jakoś (znowu) nam nie wyszły zgodnie z planem 😉 .


Na podstawie: *iheartintelligence.com; Huffington Post, sciencedirect.comdailymail.co.ukncbi.nlm.nih.gov


Lifestyle Psychologia

Jaki jest idealny wiek do zawarcia małżeństwa, jeśli nie chcesz się rozwieść?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 grudnia 2017
Fot. iStock/freemixer
 

Ostatnio usłyszałam, że ślub powinno się brać grubo po 40-tce, bo wtedy wiemy, o co nam w życiu chodzi, czego chcemy. Wybieramy partnera będąc bardziej świadomymi tego, z kim chcemy być, kim my sami jesteśmy. 

Może faktycznie byłoby to dobre rozwiązanie i zdecydowanie zmniejszyłoby liczbę rozwodów? Co na to naukowcy? Nicholas Wolfinger, socjolog z Uniwersytetu Utah zajął się poszukiwaniem optymalnego wieku do zawarcia ślubu, wieku, który dawałby pewność, że związek, w który wchodzimy przetrwa próbę czasu i faktycznie ma szansę pozostać tym jedynym na dobre i złe, a słowa, że nie opuszczę cię aż do śmierci w trakcie przysięgi będą faktycznie prawdziwie.

W jakim wieku powinniśmy brać ślub? Według socjologa najniższe prawdopodobieństwo rozwodu występuje, gdy para decyduje się sformalizować swój związek między 28 a 32 rokiem życia. Wolfinger uważa, że ryzyko rozwodu maleje wraz z wiekiem zawierających małżeństwo, przy czym liczba rozwodów ponownie wzrasta, gdy na ślub decydujemy się w okolicach 40-tki.

Te badania spotkały się z zainteresowaniem, ale też ze sporą dawką sceptycyzmu. Bo czy naprawdę istnieje coś takiego jak „najlepszy” wiek, aby wziąć ślub? Jeden z najbardziej znanych brytyjskich terapeutów małżeńskich, Andrew Marshall, uważa, że ​​takie badania mogą  wpędzić nas w pułapkę udowadniania, że jesteśmy w idealnym związku. Dodaje, że szukanie najlepszego wieku na małżeństwo wspiera także życzeniowe myślenie, kiedy pełni przerażenia, popełniający błędy, chronimy się właśnie takimi przesądami. „To nic, że jest źle, ale wzięłam ślub w wieku 29 lat, więc musi być dobrze”. Podobnie zresztą jest z innymi przesądami na temat ślubu – czegoś starego, nowego i niebieskiego, miesiąca z literą „r” w nazwie, idealnego miejsca i idealnej sukienki. Kiedy spełnimy wszystkie warunki – małżeństwo musi się udać, nie ma innego wyjścia, jakbyśmy my nie mieli na to żadnego wpływu.

Hm, bardzo ciekawa opinia. A wy w jakim wieku braliście ślub?


źródło: independent.uk.co

 

 


Lifestyle Psychologia

21 momentów w związku, kiedy czujecie, że przydarzyła się wam wyjątkowa miłość

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 grudnia 2017
5 języków miłości
Fot. iStock / AleksandarNakic

W każdym związku zdarzają się te spontaniczne, „banalne” chwile, w których zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo kochasz i jak wiele was ze sobą łączy. Mogą być zabawne, zaskakujące, ale mają pewien wspólny mianownik – zawsze mówisz sobie „to musi być przeznaczenie”.  Na pewno zdarzyły się również tobie.

Głupie kłótnie

Te niezupełnie poważne, kiedy sprzeczacie się o to, kto kogo kocha bardziej.

Wspólne „nic nierobienie” , które uszczęśliwia

Kiedy oboje po prostu usiądziecie razem na kanapie, nic nie robiąc i ciesząc się swoją obecnością. To wam wystarcza.

Zupełnie przypadkowe myśli

Kiedy gdzieś idziesz albo wykonujesz jakąś pracę i nagle przypomina ci się jakiś zabawny szczegół dotyczący waszego związku. Śmiejesz się w głos, nie bacząc na to, że inni przyglądają ci się jak niegroźnemu wariatowi.

Dzielenie się

Łapiesz się na tym, że jeśli przytrafi ci się jakaś zabawna, zaskakująca lub smutna sytuacja, chcesz natychmiast podzielić się tym z ukochanym.

Prawdziwa historia

Kiedy jedno z was mówi coś niemożliwie romantycznego, jak: „Nie mogę bez ciebie żyć”, a zdajesz sobie sprawę z tego, że czujesz to samo. Guzik cię obchodzi, że to tekst jak z tandetnego filmu J.

Drobnostki, które poprawiają nastrój

Często się uśmiechasz w ciągu dnia, bo myślisz o tym, że wieczorem się zobaczycie.

„To my”

Kiedy oglądasz film lub program w, którym pojawia się romantyczna scena i intuicyjnie zerkasz na niego, żeby zobaczyć, czy on też na ciebie patrzy.

Rozmowy telefoniczne

Te, które trudno skończyć, bo nikt nie chce pierwszy odłożyć słuchawki.

„Niedoczekanie”

Kilka minut po tym, jak się rozłączasz, dzwonisz znowu, żeby powiedzieć jeszcze raz „dobranoc” albo „kocham cię”. I nie, po prostu nie możecie iść spać bez powiedzenia sobie „dobranoc” i „kocham cię”.

Radość z faktu, że odczuwacie coś wspólnie

Kiedy jeden z was jest w łazience i wysyła do drugiego zabawny obrazek, aby najpierw śmiać się z niego oddzielnie, a potem cieszyć się, że macie takie samo poczucie humoru.

Przepływ informacji

On musi być pierwszą osobą, która wie o tym, co ci się przydarzyło. To znaczy, ze jest najważniejszy.

Ukojenie po ciężkim dniu

Kiedy masz trudny dzień i wszystko, co chcesz teraz zrobić, to przytulić go i leżeć w jego ramionach aż zaśniesz.

Łzy radości

Kiedy wzrusza cię myśl o twoim związku. Po prostu.

Wiara

Zaczynasz wierzyć w to, że wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, że jesteście razem bo tak po prostu musiało być.

Przyszłość

Kiedy zaczynasz uważać, że spotkanie twojego partnera było najlepszą rzeczą, jaka ci się w życiu przytrafiła.

Rozłąka

Kiedy na jakiś czas wyjeżdża, a ty czujesz jak bardzo tęsknisz.

Siła i więź

Kiedy mocno i pewnie trzyma twoją dłoń w swojej ręce, a ty czujesz, że ta siła określa więź między wami.

Spokój i pewność

Dobry, pewny spokój, który odczuwasz, gdy spędzacie razem czas i wewnętrzne przekonanie, że znalazłaś w tym związku swoją bezpieczną przystań.

To, co jest trudniejsze niż możesz sobie wyobrazić

Kiedy nagle coś się zmienia i zdajesz sobie sprawę, że jest to trudniejsze, niż sobie wyobrażałaś.

Lęk

Kiedy nie możesz się z nim skontaktować przez dłuższy czas i tak bardzo się boisz, że coś się stało.

Życie i śmierć

Już nie wydaje ci się banalne powiedzieć komuś „chcę umrzeć razem z tobą”, zaczynasz to rozumieć.


 

Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

31.12.2015

Seks z eks? Ratunkuuuu, pomyślcie dwa razy. Gdzie człowieka obłęd seksualny prowadzi

Regulamin konkursu „Puść sobie oko”