Psychologia

3 wiadomości, które otrzymuje emocjonalnie zaniedbane dziecko i jak sobie z nimi poradzić w dorosłym życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 marca 2018
Fot. istock/
Następny

Dorośli, którzy byli zaniedbywani emocjonalnie w dzieciństwie, mogą być szkodliwymi dla innych i dla samych siebie perfekcjonistami. Generalnie, bywają „trudni” i mają problemy z okazywaniem zaufania, a także z wiarą we własne umiejętności. Brak doświadczenia bycia kochanym w dzieciństwie zostaje z nimi całe życie. Najgorsze jest związane z dzieciństwem poczucie winy i wstydu.

Trzy wiadomości „winy lub wstydu”, które zostają z zaniedbanymi emocjonalnie dziećmi przez całe życie

Pierwsza wiadomość: Nikogo nie obchodzą twoje uczucia

Rodzice, którzy nie wykazują emocjonalnego zainteresowania swoim dzieckiem, przekazują mu wiadomość, że jego uczucia są dla nich ciężarem, że „przesadza” lub po prostu przeszkadza im swoją próbą zdobycia uwagi.  Dzieci nie chcą przeszkadzać, dlatego odpychają swoje emocje, spychają je gdzieś wgłębi siebie, byle nie czuć. I ta genialna strategia zwykle działa całkiem dobrze, do czasu.  Jako dziecko powoli stajesz się kimś nieszczęśliwym, niezadowolonym, niepotrzebnym i pozbawionym emocji, a twoi rodzice mają „spokój”.  Życie rodzinne staje się na pozór łatwiejsze, ale twoje wewnętrzne życie to prawdziwa katastrofa.

Druga wiadomość: Twoje uczucia to coś, czego powinieneś się wstydzić

Jako dziecko czułeś, że jesteś ciężarem lub że „coś jest z tobą nie tak”.  Syndrom emocjonalnego zaniedbania znacznie wpływa na twój związek z własnymi uczuciami, sprawiając, że ​​czujesz się winny i wstyd ci za wszelkie bardzo osobiste, nieuniknione ludzkie doświadczanie trudnych uczuć.

Czujesz się źle konfrontując się z własnymi emocjami, uważasz, że nie powinieneś ich nikomu pokazać. Chcesz je jak najlepiej ukryć.  Możesz nawet spróbować nie mieć żadnych uczuć. Jednak twoje uczucia są najbardziej osobistym, biologicznym wyrazem twego prawdziwego ja. Nie uda ci się ich do końca odrzucić. Próba zaprzeczania uczuciom działa tymczasowo, ale nadchodzi moment, w którym emocje wybuchną. Wtedy brak możliwości opanowania ich lub całkowitego powstrzymania spowoduje, że poczujesz się słaby i niekompetentny. Będzie ci wstyd.

Trzecia wiadomość: Coś jest z tobą nie tak, jak trzeba

Ponieważ wielu zaniedbanych emocjonalnie dorosłych nie było źle traktowanych w dzieciństwie, mogą oni pamiętać ten okres jako dość szczęśliwy i beztroski. Kiedy spoglądają wstecz na swoje dzieciństwo, aby spróbować zrozumieć swoje problemy i zmagania w dorosłym życiu, nie mogą wskazać żadnych incydentów ani czynników, które mogłyby stanowić ich źródło. Naturalnym wnioskiem jest założenie, że to jednak ty masz jakiś „defekt”.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

7 sposobów, by przestać zachowywać się jak zazdrosna wariatka. Nikt tego nie wytrzyma na dłuższą metę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
3 marca 2018
Następny

Powiedz całkiem szczerze: czujesz się niepewna w swoim związku? Często wątpisz w uczucie swojego partnera i nie ufasz nawet samej sobie? Zjada cię zazdrość i lęk przed tym, że on cię zdradzi albo zakocha się w kimś innym? Czy chciałbyś nauczyć się, jak nie być zazdrosną w związku?

Niepewność może sprawić, że zazdrość stanie się twoim najlepszym przyjacielem i wrogiem jednocześnie. Przyjacielem dlatego, że cię nie opuszcza. Wrogiem, bo wyrządza ci krzywdę. Ale przede wszystkim na zawsze zrujnuje więzy między tobą a twoim partnerem. Jeśli nie wierzysz w głębi serca, że on naprawdę cię kocha, wasze życie będzie przypominało dramatyczną przepychankę, niekończący się cykl twojego gniewu, depresji i chaosu, które nie tylko powodują problemy w twojej głowie, ale poważnie zagrażają twojemu związkowi.

Jeśli masz już naprawdę dość tych dramatów i jesteś zmęczona niekontrolowanymi wybuchami zazdrości, powinnaś postarać się wcielić w życie 7 kroków, które pomogą ci pokonać niepewność i uratować tę miłość. Przestań wariować i weź się do pracy nad sobą.

Bądź świadoma reakcji swojego ciała

Kiedy widzisz swojego chłopaka lub męża patrzącego w kierunku innej kobiety, co dzieje się z twoim ciałem? Czy twoje serce zaczyna bić szybko? Czy spinasz się, pocisz lub zaciskasz zęby?

Zapisz sobie to wszystko w zeszycie. Możesz użyć reakcji swojego ciała na sytuacje, które wyzwalają poczucie niepewności jako wskaźnik fizyczny, podobny do czerwonego światła, które każe ci się zatrzymać przed przejściem na drugą stronę ulicy. Zatrzymaj się, zanim zrobisz lub powiesz coś, czego pożałujesz.

Załóż sobie gumową opaskę na nadgarstku i „wyrwij się” zazdrości

Zanim wpadniesz w gniew, pociągnij za gumową bransoletkę tak mocno, żeby nieco oprzytomnieć. Taki gest zakłóci wewnętrzny zazdrosny dialog toczący się w twojej głowie.

Zastąp negatywny głos głosem realistycznym

Staraj się to robić za każdym razem, gdy wyzwala się w tobie twoja niepewność i zaczynasz myśleć, „spojrzał na nią” „wiem, że on uważa, że ​​jest ładniejsza ode mnie” „założę się, że on chce być z nią”. Zamiast tego powiedz sobie – „po prostu spojrzał w jej stronę, ale wiem, że to mnie kocha. ”

Kontroluj rzeczywistość 

Zadaj sobie to pytanie w każdej sytuacji, gdy poczujesz się zazdrosny: Czy były jakieś realistyczne powody, bym mogła poczuć się zazdrosna? Jeśli poświęcisz na taką analizę trochę czasu, prawdopodobnie zdasz sobie sprawę z tego, że twoje poczucie niepewności było spowodowane twoimi osobistymi, nierozwiązanymi problemami z przeszłości.

Dlaczego on miałby płacić za błędy twoich dawnych partnerów? Kiedy czujesz się niepewnie, pamiętaj, że nie ma się czym martwić. Pracuj nad rozwiązywaniem przeszłych rozczarowań z terapeutą.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Zwykły komplement, a tak wiele może zmienić. 9 sposobów, by docenić swojego partnera

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
3 marca 2018
Fot. iStock/filadendron
Następny

Najdziwniejszy komplement, jaki usłyszałam? „Masz krowie oczy”. Musiałam zrobić wyjątkowo dziwną minę, ponieważ ów pan, który uraczył mnie tym komplementem, natychmiast zaczął tłumaczyć, że krowy mają piękne, duże oczy i bardzo długie rzęsy. No dobra, wybrnął chłopaczyna. Skąd mógł wiedzieć, że nigdy w życiu nie stałam oko w oko z krową? Co jak co, ale kreatywność doceniłam. Lepsze to przecież niż: „Ładnie wyglądasz”. Choć i tym nie gardzę, bo szczery komplement jest na wagę złota. 

Wiadomo – na początku związku spijamy sobie z dzióbków. Zapewniamy o swoim uczuciu, robimy niespodzianki, prawimy sobie komplementy. Jednym słowem – doceniamy drugiego człowieka. Chcemy, żeby wiedział, ile dla nas znaczy i jak bardzo cieszymy się, że jest w naszym życiu. Potem tych komplementów jakby mniej… I nagle dociera do ciebie, że od kilku miesięcy nie usłyszałaś nawet, że ładnie wyglądasz. A kiedy ostatni raz sama powiedziałaś coś miłego swojemu partnerowi?

Myśląc o komplementach, najczęściej przychodzą nam do głowy wyświechtane teksty odnośnie wyglądu. Że komuś w czymś do twarzy, że dobrze się prezentuje, że wyraźnie schudł… A przecież komplementować można także charakter, zachowanie…

Dlatego właśnie, dla poprawy waszych relacji, podrzucamy krótki poradnik, jak komplementować, by wzmocnić swój związek i zakochać się w sobie na nowo.

Specjalne komplementy

Chodzi o to, żeby nie powielać utartych schematów i nie komplementować w banalny sposób. Jeśli chcesz, żeby twój partner poczuł się wyjątkowo, słowa nie mogą być uniwersalne. Pomyśl o jakimś zachowaniu albo konkretnej cesze charakteru, którą w nim cenisz.

Emocjonalne komplementy

To takie, w których znajduje się ładunek emocjonalny. Na przykład możesz powiedzieć swojemu ukochanemu, że doceniasz jego ciężką pracę w firmie, ponieważ dzięki temu zapewnia ci spokój i bezpieczeństwo.

Komplementy-motywatory

Ten rodzaj komplementu zachęca twojego partnera do kontynuowania pracy i wypróbowywania nowych rzeczy lub zachęcania ich poprawiania swoich umiejętności w sprawach, w których nie są najlepsi. Jeśli twój partner nie jest zbyt dobry w gotowaniu, ale mimo to stara się zrobić posiłek, ważne jest, aby docenić jego wysiłki.

Komplementy dotyczące wyglądu

Jeżeli podoba ci się to, w jaki sposób się ubrał lub ogolił, powiedz mu o tym. Nie czekaj aż zapyta cię, jak wygląda. Sama wiesz, jak to działa – kiedy prosisz o ocenę swojego wyglądu, bliska osoba najczęściej powie ci to, co chcesz usłyszeć. Spontaniczne komplementy pełne zachwytu są po prostu szczere.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Odkryj w sobie Superwoman. Czy twój język ciała sprawi, że będziesz silniejsza?

Codzienne nawyki, które kradną twoją energię. Uwolnij się od nich i żyj spokojniejsza

Silna wola – wszyscy o niej słyszeli, mało kto widział. 8 kroków do jej wzmocnienia