Go to content

15 prostych rzeczy, które są ważne dla twojego dziecka, tato

Fot. iStock/AleksandarNakic

Może twój tata pracował ciężko na utrzymanie całej rodziny. Może wyjeżdżał, żeby zapewnić ci wszystko, o czym marzyłeś. A może odszedł od twojej mamy, kiedy byłeś jeszcze bardzo mały. Jeśli w twoich wspomnieniach z dzieciństwa, najczęściej jest nieobecny, to znaczy, że nie dzielił z tobą wielu ważnych momentów, nie nauczył wielu istotnych rzeczy, takich, jak jazda na rowerze albo radzenie sobie w trudnych momentach. Pewnie nie wiedział, że wielkie gesty nie są tym, co zapada nam w pamięci najbardziej. 

Wyjazd całą rodziną na drogie wakacje, zakup zabawki marzeń, większego domu – to nie są rzeczy, które tak naprawdę liczą się dla dzieci. Najważniejsze jest to, co najprostsze, ale na co często brakuje nam czasu.

15 prostych rzeczy, które są ważne dla twojego dziecka, tato

1. Spędzaj czas z dzieckiem na majsterkowaniu

To może być coś całkiem prostego. Zróbcie razem budkę dla ptaków, albo prosty domek dla lalek. Albo nawet, jeśli tylko idziesz do garażu, zabierz ze sobą swoje dziecko, zaangażuj je w jakąś pomoc. Wyjaśnij, co robisz, co będzie ci potrzebne. To niesamowicie buduje więź.

2. Zatańcz czasem ze swoimi dziećmi

Nie czuj się głupio i niezręcznie. Dla nich jesteś najwspanialszym tancerzem. To tylko zabawa, która zostaje jednym z drogich, pozytywnych wspomnień o tym, jakim byłeś ojcem.   

3. Dbaj o rutynę

Znajdź coś, co możecie robić razem każdego dnia, albo w każdą sobotę. Na przykład przygotowanie wspólnego śniadania albo spacer do parku. Najważniejsza jest twoja konsekwencja.

4. Pytaj, bądź ciekawy

 Zapytaj twoje dziecko o szkołę, o jego przyjaciół, o zmartwienia i problemy. Słuchaj, gdy mówi.

5. Ucz zasad

Nie tylko zasad dotyczących różnych, życiowych sytuacji, ale też reguł gry w Chińczyka :). Objaśniaj, bądź „kimś ważnym”. Bądź w centrum zainteresowania.

6. Zostawiaj małe wiadomości

Napisz coś czasem na kartce. Coś osobistego, niech to będą słowa skierowane tylko do twojego dziecka tak, by ono o tym wiedziało. Sprawisz, że poczuje się wyjątkowe i kochane.

7. Czytaj na głos

Twoje dziecko nigdy nie jest za duże na to, żeby mu czytać. Maluchowi czytaj „na dobranoc”, ze starszym dzieckiem możesz czytać książkę wspólnie, z podziałem na rolę. To świetna zabawa.

8. Zaskocz czasem swoje dzieci

Wcale nie drogim prezentem. Po prostu wróć pewnego dnia do domu wcześniej niż zwykle. Zorganizuj jakąś niespodziankę.

9. Zabierz swoje dzieci do pracy.

Pokaż im swoje biuro, miejsce, gdzie można napić się kawy, miejsce, gdzie odbywasz swoje bardzo ważne spotkania. Powiedz im, co robisz przez cały dzień, kiedy jesteś z dala od nich.

10. Opowiadaj historyjki

 Twoje dzieci uwielbiają słuchać prostych historyjek o tym jak to było, kiedy byłeś mały. I wymyślają swoje, o sobie.

11. Wyjdź z nimi na dwór

Na pewno jesteś zmęczony po powrocie do domu z pracy, ale czasem wystarczy kilka minut. Nie wiesz, co miałbyś z nimi robić? One zdecydują za ciebie. Dla nich wszystko może być ciekawe, z tobą.

12. Zrób obiad

Na przykład w weekend. Włącz dzieci w podejmowanie decyzji o tym, co będziecie jeść i w drobne prace, te pomocnicze.

13.Oglądaj z dziećmi zdjęcia

Nieważne, czy masz je ułożone w albumie, czy w folderach na komputerze. Wspólne oglądanie zdjęć to wspaniała zabawa. Przeżyjcie jeszcze raz rodzinne wakacje, pierwsze kroki i przyjęcia urodzinowe.

14. Staraj się mieć swój udział w ich zainteresowaniach

Podwieź na koncert ukochanej grup starsze dziecko, młodsze zawieź na trening. Niezależnie od tego, co je interesuje, bądź obecny.

15. Przytulaj

Dużo. To prawie niemożliwe, żeby przytulać się zbyt często.


Na podstawie: idealistmom.com