Go to content

11 wskazówek, które pozwolą określić, czy jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie

Fot. iStock / CatLane

Wydaje się, że nadwrażliwość emocjonalna niekiedy może utrudniać życie, a osoby nadwrażliwe postrzeganie są najczęściej, jako wycofane, niepewne siebie, czasem wręcz nieśmiałe. Taka charakterystyka może dotyczyć nawet 20% światowej populacji. Nadwrażliwość emocjonalna nie jest więc czymś marginalnym i na dobrą sprawę wcale nie powinna być traktowana, jako problem czy słabość charakteru.

Nawet osoby żywiołowe, wręcz ekstrawertyczne, mogą być nadwrażliwe, co nie znaczy, że nie potrafią odnaleźć się w społeczeństwie. Wykazują również cechy, takie jak wysoki poziom empatii, łatwość w okazywaniu emocji, skłonność do wzruszeń i dzielenia się dobrem. Ale to nie wszystkie wyznaczniki charakterystyczne dla osób szczególnie wrażliwych. Jeśli podejrzewasz, że należysz do tego grona, sprawdź 11 wyznaczników nadwrażliwości, które zostały określone przez ekspertów.

11 wskazówek, które pozwolą określić, czy jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie

1. Twoje emocje są bardziej wyraziste, niż u innych

Twoje emocje są zdecydowanie bardziej wyostrzone, niż u innych osób. Z tego powodu możesz śmiać się bardziej, czy też płakać mocniej na przykład na filmie, który na innych osobach nie zrobi takiego wrażenia.

2. Potrafisz zrozumieć swoje emocje

Nie spychasz ich do podświadomości, jesteś bardzo wrażliwa na to, co odczuwasz. Wysoki poziom samoświadomości sprawia, że łatwo osiągasz sukcesy w kontaktach towarzyskich. Jest tu jednak haczyk — czasem możesz odczuwać brak równowagi emocjonalnej i nadmierne rozmyślanie nad tym, co się dzieje.

3. Uwielbiasz detale

Przetwarzasz wiele informacji w większej liczbie rejonów mózgu, niż osoby mniej czułe emocjonalnie. Zwracasz większą uwagę na szczegóły, które często są pomijane przez inne osoby.

4. Za bardzo poświęcasz się pracy

Poświęcasz pracy wiele czasu i niestety często się przepracowujesz. Bywa, że przyjmujesz na siebie więcej, niż większość osób w twojej pracy, bo jesteś przekonana, że sobie dasz radę lepiej, niż inni. W ten sposób możesz próbować zrekompensować brak uwagi u kogoś, na kim ci w pracy zależy.

5. Bywasz przytłoczona tym, co się wokół ciebie dzieje

Potrzebujesz czasem odetchnąć, stanąć obok, by na spokojnie przyjrzeć się swoim problem. Przytłoczenie emocjami czasem powoduje u ciebie wypalenie, wybuchowość, drażliwość oraz utratę kontroli nad emocjami. Czasem przekłada się to na pojawienie się lęków i depresji.

6. Reagujesz szybciej

Osoby bardzo wrażliwe emocjonalnie szybciej i trafniej wyciągają różne wnioski. Intensywne odbieranie emocji powoduje szybkie reakcje, choć czasem bywają one nadmierne w stosunku do okoliczności. Niekiedy może się to przekładać na pojawienie się u ciebie nadmiernego stresu czy niepokoju.

7. Bez problemu dogadujesz się z innymi

Umiejętność rozumienia swoich emocji i wysoka wrażliwość powoduje, że łatwiej jest tobie nawiązywać nowe kontakty w sposób przemyślany, refleksyjny oraz empatyczny. A to zjednuje ci przyjaciół.

8. Możesz wykazywać agresję

W kryzysowych sytuacjach trudno zachować ci spokój. Zamiast rozwiązać problem gdy jesteś zestresowana, wolisz czasem pierwsza przypuścisz atak. Uwagę kierujesz nie na problem, ale na daną osobę. Możesz powiedzieć coś, czego naprawdę nie uważasz i to w najgorszy możliwy sposób.

9. Myślisz zbyt dużo o jednej rzeczy

Jeśli jakaś sytuacja zaniepokoiła cię, sprawiła ci przykrość, masz w zwyczaju odtwarzać daną scenę w głowie wiele razy. Namiętnie rozgrywasz w swoich myślach scenariusze, które się jeszcze nie wydarzyły i które mogą się nie wydarzyć. Czasem tracisz czas i skupiasz się na tym, co może być dla ciebie mało istotne.

10. Potrzebujesz więcej czasu na podjęcie decyzji

Ludzie nadmiernie wrażliwi są bardziej szczegółowi od innych i z tego powodu potrzebują więcej czasu, aby podjąć decyzję. Dla ciebie  jest to czymś ważnym, więc starasz się rozpatrzyć ją pod każdym kątem.

11. Najlepiej pracujesz samodzielnie

Jesteś indywidualistą, mimo iż potrafisz dobrze zrozumieć intencje i zachowania innych osób. Nie boisz się pracować sama, ponieważ masz kontrolę nad otoczeniem, co pozwala im się lepiej skupić na wykonywanym zadaniu.

Jeśli odkrywasz w sobie cechy, które pasują do osoby nadwrażliwej emocjonalnie, nie postrzegaj tego jako swojej wady. Bycie kimś wyjątkowo wrażliwym, nie jest czymś negatywnym. Gdy dostroisz się do swojej emocjonalności, łatwiej ci będzie zrozumieć siebie i korzystać na tym w kontaktach z innymi.

źródło: www.bustle.com