Go to content

11 rzeczy, których NIE WOLNO robić przy narcyzie

narcyz
Fot. iStock/GCShutter

Kiedy spotykasz narcyza, musisz zrozumieć, że właśnie zmieniły się zasady gry. Bo w kontakcie z narcyzem, prawie żadne zasady nie obowiązują – przynajmniej jego. A ty? No cóż, jeśli chcesz wyjść z tego cało weź sobie do serca jedenaście zakazów, które uratują ci skórę.

11 rzeczy, których NIE WOLNO robić przy narcyzie

Nie ulegaj ich iluzji 

Ich wykreowany obraz jest wszystkim dla narcyzów. Ciężko pracują, aby zaprezentować się najlepiej, sprawiają wrażenie wyższości i pewności absolutnej. Chcą, aby inni ulegli tej iluzji, stracili przy nich swoją pewność siebie.

Ale prawda jest zupełnie inna. Najważniejszy, by pamiętać, że narcyzom brak pewności siebie. Ta krzykliwa fasada ma na celu ukryć ich wewnętrzną pustkę. Możemy współczuć im z powodu bólu. Nie wszystko złoto, co się świeci.

Nie nadużywaj swojej otwartości

Im więcej informacji osobistych podasz narcyzowi, tym więcej amunicji będzie na ciebie miał.

Możesz być pewien, że wykorzysta każdą informację, którą zdobędzie, aby cię upokarzać lub manipulować tobą, szczególnie wtedy, gdy jesteś najbardziej podatny na zranienie lub gdy będziesz w potrzebie. Bądź rozsądny, pomyśl, zanim coś mu powiesz.

Nie usprawiedliwiaj swoich myśli, uczuć lub działań

Wielu narcyzów próbuje przekonać innych do siebie. Mogą to zrobić, zadając spontaniczne lub wprowadzające pytania, zachowując się tak, aby rozmówca czuł potrzebę wytłumaczenia się ze swoich słów czy działań. To znacznie utrudnia odmawianie i zwiększa szanse narcyza na sukces.

Na każdym kroku próbują podważyć twoja pewność siebie.  Nie musisz wyjaśniać ani usprawiedliwiać swoich uczuć i myśli. Co więcej, kłótnie lub bronienie się przed narcyzem są zazwyczaj bezproduktywne. Narcyz jest zainteresowany wygraną, a nie słuchaniem; konkurować, nie komunikować się – to jego dewiza.

Nie lekceważ ich dysfunkcjonalnego zachowania

Głód uwagi narcyza wysysa energię z otoczenia. Z biegiem czasu ludzie wokół narcyzów mogą się zmęczyć lub przywyknąć do jego zachowań, przestać zdawać sobie sprawę z tego, jak niezdrowe może być narcystyczne zachowanie. Nie popełnijcie błędu, nie dajcie się w to wciągnąć dla świętego spokoju: zwodzenie, manipulowanie i upokarzanie innych jest niezdrowe i złe. Czasami najlepiej jest pozwolić, aby dziecinne lub prowokacyjne zachowanie narcyza przeminęło bez komentarza, ale to nie znaczy, że nie powinieneś zanotować w głowie, co się zdarzyło i jak bardzo jest niezdrowe.

Nie oczekuj od nich odpowiedzialności

Narcyzi biorą kredyty, których nie zamierzają spłacać, przede wszystkim kredyty zaufania. Za niepowodzenie nie ponoszą odpowiedzialności, są za to mistrzami „spychologii”. Jeśli coś poszło nie tak, obwiniają, rzadko przepraszają lub przyznają się do winy. Narcyzi uważają, że mają specjalny status, wyższą rangę i więcej praw niż inni. Nie mają interesu w równości. Im się należy.

Dążenie do tego, aby narcyz wziął odpowiedzialność za negatywne działania, może być stratą czasu. Jeśli chcesz, podkreślić jego winę, w porządku – nie oczekuj, że to cokolwiek zmieni.

Nie zakładaj, że podzielają twoje wartości i światopogląd

Jeśli oczekujesz od narcyzów współczucia, mówienia prawdy lub dzielenia się światłem reflektorów, możesz być wielokrotnie rozczarowany, pozbądź się złudzeń zanim rzeczywistość zmiażdży cię jak muchę. Ludzie z narcyzmem postrzegają innych, jako chodzące źródła gratyfikacji, a nie jako partnerów.

Używają słów, jako narzędzi lub broni. Mają bezdenny głód uwagi. Wszystko to wynika z chwiejnego poczucia własnej wartości. Znajomość tego faktu, pomoże uwolnić cię od fałszywych oczekiwań i odpowiednio ustawić granice.

Nie próbuj ich pokonać w ich własnej grze

Możesz tylko przegrać. Nie myśl, że dasz radę, wiem, że to może być kuszące. Zapamiętaj jedno: większość narcyzów poświęciło swoje życie na doskonalenie swoich technik manipulacji.

Możesz śmiało założyć, że jeden narcyz manipuluje w ciągu tygodnia tyle razy, ile ty w ciągu roku czy dwóch. Nadal myślisz, że tę grę da się wygrać?

Narcyzi histerycznie boją się utraty władzy, pozycji i narażenia się na upokorzenie – są gotowi na wszystko, by tego uniknąć.

Zamiast walczyć z wiatrakami, bądź wierny swoim wartościom.

Nie podejmuj swoich działań zbyt osobiście

Narcyzy wykorzystują każdego, kogo mogą. Mogą traktować tych, którzy są im najbliżsi, szczególnie źle, ale niewiele jest osób odpornych na manipulacje narcyzów. Jeśli weźmiesz to, co robisz osobiście, zapewnisz im dodatkową przestrzeń  swoim umyśle – a tego pragną najbardziej narcyzi. Złe traktowanie przez narcyzów jest bolesne, niestety narcyz nie oszczędza nikogo, celuje w każdego, kto stanie mu na drodze. To nie jest osobiste. Po prostu to robią. I nie przestaną.

Nie oczekuj empatii ani uczciwości

Narcyzy są generalnie niezdolni do empatii. Empatia opiera się na założeniu, że inni są godni, równi sobie i zasługują na uwagę i współczucie. Czy to brzmi jak coś, w co wierzy narcyz, które już poznaliście? Właśnie…

Ich poczucie wyższości nie pozostawia im zbyt wiele okazji do ludzkiej uczciwości lub odwzajemnienia dobra, które ich spotyka (jak to coś oddawać, skoro się komuś należy, hę…?). Ich „wielkoduszność” prowadzi do postrzegania innych osób,  jako gorszych i niegodnych współczucia. Zamiast oczekiwać od osoby narcystycznej równości lub wzajemności, skup się na szacunku dla siebie samego.

Nie oczekuj, że się zmienią

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości lub silnym stylem narcystycznym rzadko się zmieniają. Mogą z czasem zmienić pewne zachowania, ale dynamika, która je napędza, jest ich integralną częścią, na całe życie.

Narcyzm postrzega innych w dwóch kategoriach, jako zagrożeni lub potencjalne ofiary. Są uwięzieni w niekończącej się walce o uwagę i aprobatę.

Raczej zaakceptujcie kim jest narcyz i skup się na tym, jak zadbać o siebie, gdy jest blisko.

Nie lekceważ potęgi narcyzmu

Narcyzm jest głębokim zniekształceniem poczucia własnej wartości. Życie narcyzów polega na niekończącym się zdobywaniu „narcystycznej podaży”: uwagi, sukcesu, bogactwa, władzy, kontroli, podboju seksualnego i innych gratyfikacji. Chcą być nakarmieni; nic nie jest ważniejsze.

To paliwo jest tak potężne, że narcyzi zdradzą dla niego każdego. Bez mrugnięcia jednym okiem.

Możemy mieć współczucie dla głębokich ran, które noszą i ich ograniczeń, jednak współczucie nie oznacza, że powinieneś im pozwalać się krzywdzić. Twoim obowiązkiem i prawem jest skupienie się na tym, jak najlepiej zadbać o siebie. To nie jest narcyzm, to jest zdrowe życie!


źródło: psychcentral.com