Czy masz tendencję do odczuwania rzeczy głębiej niż do inni ludzie? Ufasz swoim odczuciom bardziej niż rozsądkowi? Jakie są twoje przekonania na temat emocji? Czy padłeś ofiarą któregokolwiek z poniższych mitów?
1. Mit: Emocje są irracjonalne / głupie / oznaką słabości.
Prawda : emocje pozwalają nam wyrazić sobie i tym, którzy nas otaczają, to, czego doświadczamy. Ponadto emocje dostarczają ważnych wskazówek na temat tego, co możemy zrobić dalej. Optymalne jest łączenie emocji z rozumem, więc wsłuchaj się w nie następnym razem, gdy poczujesz się wyczerpany psychicznie, gdy czujesz, że „się dusisz” lub masz atak paniki, kiedy znajdujesz się w określonej sytuacji lub spędziłeś czas z określoną osobą.
2. Mit: Próba zarządzania emocjami sprawi, że poczuję się jak robot.
Prawda : Istnieje różnica między tłumieniem uczuć a regulowaniem ich. Celem regulowania jest dążenie do zdrowego i pełnego zakresu emocji i brak zgody na to, by emocje doprowadzały nas do destrukcyjnego zachowania.
3. Mit: Powinienem czuć się inaczej.
Prawda : Masz prawo do swoich emocji. To prawda, że czasami twoje uczucia mogą być oparte na błędnej interpretacji twojej obecnej sytuacji, ale zawsze masz prawo do tego, co czujesz.
4. Mit: „Wyżycie się” sprawi, że poczuję się lepiej.
Prawda : Krzyk, uderzanie w ścianę lub porysowanie czyjegoś samochodu tylko pogłębia twój gniew. Długie dyskusje na temat tego, jak przerażony jesteś przed zbliżającą się podróżą samolotem lub operacją, prawdopodobnie powiększy tylko twój niepokój. Jest różnica między rozmową z kimś o twoich uczuciach, (to może być pomocne), a „nakręcaniem” emocji.
5. Mit: Inni ludzie mnie „denerwują”.
Prawda: Jesteś strażnikiem swoich (i tylko swoich) emocji. Podczas gdy zachowanie innych ludzi może być denerwujące, zagrażające twojemu spokojowi lub wyczerpujące, jesteś odpowiedzialny za to, jak reagujesz. Jeśli po interakcjach z konkretną osobą czujesz się w określony sposób, możesz porozmawiać z nią o waszej relacji lub zdecydować, że będziesz spędzał z nią mniej czasu.