Niezależnie od tego, czy podróżujesz w pojedynkę, czy z całą rodziną, wybierając się na biwak, zawsze znajdziesz coś dla siebie. Nocowanie w namiocie to popularny i bezpieczny sposób na spędzenie wolnego czasu pod warunkiem, że znajdziesz odpowiednie schronienie i dowiesz się, jak rozbić namiot.
Namiot – skąd pochodzi i jaka jest historia namiotu?
Namiot to nic innego, jak schronienie wykonane ze specjalnego materiału rozciągniętego przez linki napinające i zawieszonego na słupkach. Całość przymocowywana jest do podłoża za pomocą szpilek lub śledzi. Obecnie namioty wykorzystywane są nie tylko jako miejsce do nocowania w terenie, ale regularnie używane są do zasłonięcia sprzętu przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi, do schronień wystawowych i handlowych lub jako zastępcze magazyny.
Historia namiotu jest długa i sięga aż do czasów prehistorycznych. Pierwotne namioty były budowane przy użyciu kości i skóry zwierząt oraz gałęzi drzew. Zarówno neandertalczycy, jak i ludzie w epoce lodowcowej używali m.in. kości mamutów, jako materiałów pomocniczych do budowy schronień. Kości poza elementem budowlanym były wykorzystywane również jako meble, dekoracje czy narzędzia.
W epoce żelaza namioty zaczęły przypominać te, których używamy współcześnie. Chociaż nadal były wykonane ze skóry zwierząt, podporę dla nich stanowiły drewniane słupki. Różne style i rozmiary namiotów stosowała armia rzymska. Do przewożenia cięższych i większych namiotów, mogących pomieścić około 8 żołnierzy wykorzystywano muły. Namioty przydawały również podczas wędrówki za zwierzętami. Tradycja ta jest kontynuowana przez plemiona.
Podstawowe elementy namiotu
Niezależnie od rodzaju i sposobu wykorzystania namiotu każdy z nich posiada podstawowe elementy składowe. Zalicza się do nich:
- szpilki – czyli cienkie pręty, służące do mocowania namiotu do podłoża,
- śledzie – większe od szpilek, służą do mocowania odciągów i trzymają pewnie naciąg,
- odciągi – sznurki, służące do stabilizacji namiotu,
- stelaż – rurki, zapewniające stabilność i odpowiadające za utrzymanie czaszy w pozycji stojącej,
- tropik – warstwa materiału zakładana na namiot i chroniąca przed deszczem.
Namiot turystyczny – charakterystyka
Namiot turystyczny zwany jest również namiotem przenośnym. Może być wykorzystywany na obozach, jak i do rozłożenia na dachu samochodu. Namiot turystyczny może pomieścić jednorazowo od jednej do kilku osób, w zależności od rozmiaru. Szukając odpowiedniego namiotu, warto zwrócić uwagę na namioty wyposażone w sypialnie oddzielone od siebie przedsionkiem.
Takie rozwiązanie sprawi, że każdy użytkownik będzie miał prywatną przestrzeń, a część wspólna namiotu może posłużyć jako miejsce do przygotowywania posiłków lub jako ochrona przed wiatrem. Cena namiotu turystycznego waha się od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Uzależniona jest przede wszystkim od wielkości, materiału i dodatkowych udogodnień zastosowanych przy projektowaniu, takich jak samo-rozkładanie.
Namiot kempingowy – charakterystyka
Namiot kempingowy przeznaczony jest do biwaku. Namioty kempingowe najczęściej są większe od namiotów turystycznych, ze względu na dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać do spania lub przebywania w ciągu dnia. Namiot kempingowy różni się od turystycznego również wysokością.
W tego typu namiotach można swobodnie stać lub siedzieć. Namiot kempingowy może swobodnie pomieścić nawet osiem osób. Z tego powodu dobrze wykonane namioty kempingowe będą znacznie droższe niż namioty turystyczne. Cena tego typu namiotu waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.
Namiot wyprawowy – charakterystyka
Namiot wyprawowy zaprojektowany jest z myślą o wymagających wyprawach chociażby w góry, podczas których podróżnik musi zmierzyć się nie tylko z trudnym do pokonania terenem, ale też niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Szukając odpowiedniego namiotu wyprawowego, warto zwrócić uwagę na ultralekkie namioty, ze względu na ich ciągły transport.
Tego typu namiot powinien być stworzony z wytrzymałego materiału, aby skutecznie chronić przed wiatrem czy śniegiem. Dodatkowym atrybutem w namiotach może być wentylacja w wejściach. Cena namiotu wyprawowego to koszt kilku tysięcy złotych.
Podobny do namiotu wyprawowego jest namiot ekspedycyjny. Tego typu schron używany jest w najcięższych warunkach, często wręcz ekstremalnych. Namiot ekspedycyjny posiada aerodynamiczny kształt i dodatkowo kołnierz śnieżny, który zapobiega dostawaniu się śniegu do środka.
Inne rodzaje namiotów i ich charakterystyka
Poza najbardziej popularnymi rodzajami namiotów, wyróżnia się jeszcze namiot handlowy, używany w formie stoiska handlowego. Namioty handlowe są jedną z tańszych, lecz zarazem solidnych konstrukcji, które wykorzystuje się w handlu. Dość powszechny jest także namiot wojskowy, używany m.in. na poligonach i do ćwiczeń. Coraz większą popularność zdobywa namiot bankietowy, wynajmowany szczególnie często na wesela czy przyjęcia plenerowe. Innym rodzajem namiotu jest namiot cyrkowy, zwany też namiotem widowiskowym, do środka którego można przetransportować arenę, lożę, ogrodzenia czy kotary.
Wskazówki dotyczące noclegu w namiocie
Zanim kupisz namiot, zastanów się, gdzie i kiedy będziesz go używać. Jeżeli planujesz wakacje z rodziną pod namiotem wybierz namiot kempingowy lub namiot turystyczny. Jeżeli marzy Ci się biwak pod gwiazdami w połowie najwyższej góry świata, kup namiot ekspedycyjny. Poza rodzajem pomyśl jeszcze o dodatkach: kołnierzu, dodatkowym wejściu, przedsionku, liczbie sypialni, a nawet kolorze. Pamiętaj, że jasne kolory doświetlają wnętrze namiotu. Jeżeli natomiast wybierasz się na biwak wśród niedźwiedzi czy innych drapieżników, pomyśl o ciemnych kolorach namiotu.
Akcesoria i gadżety do namiotu
Jeżeli decydujesz się na zakup określonego rodzaju namiotu, równie istotny będzie dobór gadżetów i akcesoriów, które mogą zapewnić nie tylko maksimum komfortu, ale również podniosą poziom bezpieczeństwa. Szukając odpowiednich akcesoriów do namiotu, zwróć uwagę na odblaskowe linki, dzięki którym zlokalizowanie namiotu nawet w nocy nie będzie wyzwaniem. Tego typu linki pozwolą nam również uniknąć potknięcia czy zniszczenia konstrukcji, kiedy wieczorem trzeba wyjść z namiotu.
Podczas biwakowania przydatne mogą okazać się elastyczne linki do odciągów, które wzmocnią konstrukcję. Dzięki temu niezależnie od rodzaju namiotu silniejszy wiatr lub skoki temperatury nie wpłyną tak łatwo na jego stabilność. Ci, którzy dość często biwakują, mogą zaopatrzyć się także w przyrząd do wyciągania takich elementów, jak szpilki czy śledzie. Urządzenie wyposażone w specjalny hak raz na zawsze pozbawi problemu skaleczeń czy zadrapań występujących podczas wyjmowania z ziemi metalowych akcesoriów.
Bardzo ważnym elementem, który warto dokupić do namiotu, jest dodatkowy materiał wodoodporny, który można założyć na namiot. Niezależnie od tego, czy namiot wytrzyma ulewę, czy przemoknie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomagać go dodatkowym materiałem. Do środka namiotu warto nabyć m.in. organizery i pojemniczki, do których można włożyć niezbędne przedmioty do codziennego użytku, w tym młotek, dodatkowe śledzie czy szpilki.
Co zabrać na biwakowanie w lesie?
Biwak to nic innego, jak obóz, związany ze spaniem na wolnym powietrzu pod przykryciem. Poza namiotem i dodatkowymi akcesoriami do namiotu warto zadbać o dodatkowe wyposażenie używane w turystyce. Zalicza się do niego:
- kuchenkę gazową z jednym palnikiem,
- lodówkę turystyczną,
- menażki, czyli wielofunkcyjne urządzenia do gotowania i spożywania posiłków,
- sztućce,
- termos/kubek termiczny,
- leżak,
- karimatę,
- śpiwór,
- dodatkowy koc.
Biwakowanie na polu namiotowym – na czym polega?
Pole namiotowe to jedno z bezpieczniejszych miejsc, gdzie możemy rozbić namiot. Obecnie wiele pól namiotowych zlokalizowanych jest w malowniczych okolicach. Tego typu miejsca przeznaczone są nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale też dla osób młodych, ceniących sobie granie na gitarze i śpiewy przy ognisku.
Normą jest, że na polu namiotowym powinna znajdować się łazienka. Coraz częściej pola namiotowe wyposażone są dodatkowo w takie atrakcje, jak boisko do siatkówki, plac zabaw, trampoliny, wypożyczalnie rowerów czy kajaków. W zależności od naszych preferencji powinniśmy poszukać takiego pola namiotowego, które spełni nasze wymagania.
Wiele miejsc przeznaczonych do biwakowania oferuje dodatkowe akcesoria, namioty, przyczepy kempingowe, czy domki letniskowe, które można wypożyczyć. Cena za noc na polu biwakowym różni się od regionu, do którego podróżujemy oraz dodatkowych, często już bezpłatnych atrakcji. Warto pamiętać, że na tego typu teren za dodatkową opłatą można wprowadzić samochód lub motocykl.
Biwakowanie na dziko
Biwakowanie na dziko polega na rozbiciu obozu w miejscach odosobnionych. I chociaż jest to dość popularny sposób, w Polsce biwakowanie na dziko w wielu miejscach jest po prostu zabronione. Miejscem, gdzie nie powinniśmy rozbijać namiotu, są rezerwaty przyrody, z wyjątkiem zakątków, które wyznaczył dyrektor parku narodowego lub regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Ponadto, zakaz biwakowania dotyczy również lasów, poza miejscami wyznaczonymi przez nadleśniczego oraz terenów prywatnych, o ile właściciel nie wyraził zgody. Podobnie jest na północy Polski. Wiele urzędów morskich zabrania biwakowania na wydmach i klifach. Niedostosowanie się do przepisów może skończyć się mandatem w wysokości nawet kilkuset złotych.
Jak rozkładać namiot?
Niezależnie od rodzaju namiotu przed pierwszą podróżą warto dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Rozłożenie namiotu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie wtedy, jeśli warunki atmosferyczne nie sprzyjają, a podłoże nie należy do najrówniejszych. Przed rozłożeniem namiotu na podłożu trzeba usunąć wszelkie ostre rzeczy, w tym kawałki szkła czy kamienie, aby nie zniszczyć materiału i nie zrobić sobie krzywdy.
Szukając dobrego miejsca do rozłożenia namiotu, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie robić tego pod starymi, spróchniałymi drzewami oraz w miejscach, gdzie są dołki. Podczas deszczu gromadząca się w dołkach woda może wpłynąć do namiotu.
Jeżeli chcesz dobrze rozłożyć namiot, trzeba będzie go rozciągnąć na ziemi, wykorzystując do tego dolne zaczepy. Kolejnym krokiem jest montaż rurek, które najczęściej mają ten sam kolor co tunele. Zaraz po zamontowaniu należy wsunąć rurki do tuneli. Pamiętaj również o tym, aby nadmiernie nie naciągać linek. Jeżeli chcesz, aby spełniły swoją podstawową funkcję, powinny pozostać elastyczne. Ostatnim krokiem w rozkładaniu namiotu jest wbicie śledzi lub szpilek pod kątem 45° w kierunku przeciwnym do namiotu.
Nocleg w namiocie może być dobrą alternatywą dla kilkugwiazdkowych hoteli. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i kontakt z przyrodą to coś, z czego można korzystać do woli, nocując w namiocie. Jeżeli wiesz już, jaki rodzaj namiotu kupić, w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć oraz gdzie biwakować, ruszaj śmiało i odkrywaj nowe miejsca!
Materiał prasowy Travelduck