Podróże, chociaż sprawiają przyjemność, niekiedy mogą być źródłem problemów, zwłaszcza jeśli mowa o higienie w podróży. W miejscach, gdzie dostęp do bieżącej wody jest utrudniony, ciężko o prawidłową higienę osobistą czy higienę intymną. Jak zachować komfort w trudnych warunkach?
Podróże a higiena intymna
O higienę intymną powinien dbać każdy. Szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy na rajdzie rowerowym, pod namiotami czy w trakcie wspinaczki na najwyższy szczyt świata. Odpowiednia higiena intymna daje nam poczucie świeżości, eliminując uczucie pieczenia i swędzenia, które może doprowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.
Aktywna podróż, szczególnie ekstremalna, nie pozwala na długie kąpiele w wannie z pachnącą pianą i musującymi bąbelkami. Czasem trzeba ratować się kosmetykami, które nie wymagają użycia wody lub zajmują mało miejsca w plecaku.
Jeśli myślisz o podróży i zamierzasz nocować poza hotelem, zaopatrz się w/we:
- Chusteczki do higieny intymnej, pakowane pojedynczo lub po 10-20 sztuk. Takie chusteczki możesz kupić w drogeriach lub aptekach. Zwróć uwagę na te biodegradowalne, które możesz wyrzucić do toalety. Chusteczki do higieny intymnej przydadzą się także wtedy, kiedy w trakcie wyjazdu dostaniesz okresu.
- Żel do higieny intymnej. Jeżeli masz ograniczone miejsce w plecaku, przelej żel do higieny intymnej do małej buteleczki. Dzięki niemu zachowasz odpowiednie pH okolic intymnych.
- Wkładki higieniczne, jeżeli jesteś kobietą. Dzięki temu Twoja bielizna zawsze będzie czysta, niezależnie od sytuacji, a Ty unikniesz brzydkich zapachów. Jedyne o czym musisz pamiętać, to ich regularna wymiana.
- Kubeczek menstruacyjny, kolejny niezbędnik dla świadomych pań. Zapewni Ci on komfort podczas podróży. Jako produkt wielorazowego użytku pozwala zaoszczędzić miejsce w plecaku. Przed użyciem wymaga opróżnienia i dokładnego umycia. I jest bardzo eko!
Higiena rąk i stóp w podróży
Higiena rąk oraz stóp jest równie ważna, jak higiena intymna w podróży. Dlaczego? Ponieważ odpowiednia pielęgnacja stóp pozwoli uniknąć bolesnych otarć, a nawet grzybicy na wyjeździe. Dzięki higienie rąk pozbędziemy się bakterii, szczególnie przed spożywaniem posiłków.
Jeżeli niezależnie od warunków zależy nam na odpowiedniej higienie osobistej, powinniśmy zadbać o to, aby w plecaku znalazły się:
- mała butelka z wodą, dzięki której przemyjemy dowolną część ciała,
- antybakteryjny żel lub pianka do rąk, z dodatkiem alkoholu, który nie wymaga spłukiwania, jest wydajne i zajmuje mało miejsca,
- przybory do paznokci, w tym nożyczki, cążki i pilniczek, które powinni posiadać wszyscy, mający skłonności do łamania się lub wrastania paznokci,
- krem do rąk i do stóp, działający cuda na suchą i popękaną skórę; przed wyjazdem należy przetestować kilka kremów (nawilżających, odżywczych), aby znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie,
- plastry opatrunkowe na odciski czy skaleczenia,
- mały żel na rany, który pozwoli oczyścić ranę i nawilżyć skórę,
- talk do stóp, który zbawiennie wpłynie na skutki otarć i odparzenia stóp,
- japonki, niezbędne przed wejściem do toalety czy pod prysznic w niezbyt pewnych warunkach. Nawet te najtańsze pozwolą uniknąć grzybicy czy innych chorób stóp i paznokci.
Pielęgnacja włosów w podróży
Podróżując, zapominamy o włosach, które również powinniśmy utrzymywać w dobrej kondycji. O ile niektórych chcemy się pozbyć, o tyle te na głowie ze względów higienicznych powinny być zadbane. Dlatego pakując się przed wyjazdem, warto schować do plecaka nie tylko buteleczki z szamponem i odżywką, których używamy na co dzień, ale też suchy szampon absorbujący zanieczyszczenia i nadmiar sebum.
Nie powinniśmy zapominać także o szczotce czy grzebieniu do włosów. Obecnie w wielu sklepach możemy nabyć składane szczotki do włosów, które zajmują naprawdę mało miejsca. Kobiety do swoich kosmetyczek powinny zapakować także dodatkowe gumki do włosów i chusty na głowę osłaniające włosy przed kurzem i brudem, przydatne również na czas odwiedzania miejsc kultu religijnego.
Ochrona twarzy podczas wyjazdu
Tak jak włosy, ręce czy stopy wymagają ochrony i użycia specjalnych kosmetyków, tak w podróży twarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niewyobrażalne jest pozostawienie na niej makijażu na noc po całym dniu trekkingu, czy nie zmycie kurzu i piachu po pustynnej eskapadzie. Jeżeli nie zadbamy o cerę, będziemy zmagać się z niechcianymi krostkami, alergiami, a nawet stanami zapalnymi.
Jeżeli chcesz cieszyć się zdrową i promienną skórą, spakuj:
- żel do mycia, odpowiedni do Twojego rodzaju cery oraz tonik, które możesz umieścić w małych pojemniczkach,
- chusteczki do demakijażu, pakowane pojedynczo lub szczelnie zamykane, dzięki którym pozbędziesz się resztek kosmetyków,
- krem do twarzy z filtrem, który chroni swoją skórę przed przebarwieniami czy podrażnieniami; wybierz taki krem, który będzie lekki i nie zapcha porów,
- próbki kremów i peelingów, o które możesz poprosić w każdej drogerii czy aptece – dzięki nim skóra zazna minimum luksusu nawet na końcu świata.
Higiena osobista na wyjeździe
Aby być w 100% przygotowanym na wyjazd, spakuj także szybkoschnący ręcznik do ciała. Pamiętaj, aby nie trzeć nim ciała, a jedynie delikatnie go przykładać. Ponadto zaopatrz się w mini kosmetyki, które możesz schować w bagażu podręcznym. Przykładem takich produktów są żele do ciała, mini pasty do zębów czy antyperspiranty.
Od niedawna dość popularne są jednorazowe mydełka w plasterkach, które pod wpływem wody zamieniają się w pianę. Dzięki nim nie musisz pakować całej mydelniczki ani dużego żelu pod prysznic.
Odpowiednia higiena w podróży pozwala uniknąć nieprzyjemnych infekcji, a nawet stanów zapalnych. Zabranie już kilku kosmetyków może sprawić, że nawet na końcu świata zatroszczymy się o siebie i naszą higienę osobistą.
Materiał prasowy Travelduck