Go to content

Nie tylko Wawel – oto najpiękniejsze zamki w Polsce. Warto je zobaczyć

Zamki zachwycają swoją wielkością, wytwornością i różnorodnością stylów architektonicznych. Potężne mury i bogato zdobione wnętrza pobudzają wyobraźnię każdego, kto je odwiedzi. W naszym kraju znajduje się ponad 400 zamków, a poniższe z nich zasługują na szczególną uwagę. Oto najpiękniejsze zamki w Polsce, które warto zobaczyć.

Najpiękniejsze zamki w Polsce

Zamek na Wawelu

fot. FotoCavallo/domena publiczna

To wielowiekowa siedziba królów, która zachwyca każdego przybyłego turystę. W 1930 roku zamek stał się jednym z ważniejszych muzeów w kraju, który przechowuje cenny zespół obrazów, rzeźb, tkanin, militariów czy wyrobów złotniczych. Jednym ze znaków rozpoznawczych zamku jest dziedziniec z charakterystycznymi krużgankami. Zwiedzający mogą podziwiać ekspozycje prezentujące królewskie apartamenty i komnaty.

Zamek w Malborku

Zamek Malbork, fot. Jan Nijman, Pixabay
Zamek Malbork, fot. Jan Nijman, Pixabay

To jedna z najpotężniejszych twierdz średniowiecznej Europy. W 1997 roku zamek w Malborku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek krzyżacki robi naprawę ogromne wrażenie i zachwyca każdego, kto stanął w jego murach. Widok na zamek od strony rzeki Nogat, niemalże zapiera dech w piersi. By zwiedzić cały obiekt, potrzebować będziemy kilku godzin, jednak z całą pewnością nie będzie to stracony czas.

Zamek Królewski w Warszawie

fot.Alina Zienowicz/ domena publiczna

Na Placu Zamkowym w Warszawie wznosi się barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski, który pełni zarówno funkcje reprezentacyjne jak i muzealne. To dawna siedziba władców Polski, którą można wejść i obejrzeć od środka. Królewskie apartamenty czy sala tronowa zachwycają bogactwem i oryginalnością.

Zobacz także: Sprytne triki na tańsze wakacje – naprawdę sporo zostaje w kieszeni!

Zamek Czocha

fot. Farfalla87 / domena publiczna

To potężna warownia, która mieści się nad rzeką Kwisą. Został wzniesiony w XIII wieku przez czeskiego króla, a w posiadanie Polaków przeszedł kilka wieków później. To jeden z piękniejszych zamków na Dolnym Śląsku. Do zamku prowadzi most postawiony na fosie, która obecnie nie jest zalana wodą. Co ciekawe, o zamku krąży wiele legend, a jedna z nich mówi o błąkającej się po nim Białej Damie.

Zamek Moszna

Zamek Moszna
Fot. iStock – Zamek Moszna

Zamek wyglądający jak z bajki jest niekwestionowaną atrakcją Opolszczyzny. Zamek w Mosznej to zabytkowa rezydencja położona w małej wsi między miastami Prudnik i Krapkowice. Swoją sławę zawdzięcza zapierającej dech w piersiach architekturze. Składa się aż z  365 pomieszczeń i 99 wieżyczek i wież. Rezydencja o bardzo zróżnicowanym kształcie, przyozdobiona wieloma rzeźbami została wybudowana w latach 1896-1913. Zamek otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym znajdziemy wielowiekowe dęby wpisane do rejestru zabytków przyrody. Przepiękne, historyczne komnaty zamkowe można zwiedzać przez cały rok.

Zamek Książ

fot. Jakub Hałun / domena publiczna

Kompleks zamkowy znajduje się w Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Został wybudowany w XII wieku. Od 1941 roku był jedną z kwater Adolfa Hitlera. Turyści mogą podziwiać wiele imponujących komnat, a za najpiękniejszą uważana jest Sala Maksymiliana. Zamek położony jest na wzgórzu i otoczony jest przepięknymi ogrodami.

Zamek w Kwidzynie

fot. MARELBU / domena publiczna

Zamek w Kwidzynie oddalony jest od zamku w Malborku jedynie o około 40 km. Imponującą warownię wzniesiono w XIV wieku. Na początku zamek nie przynależał do władców, a do kapituły pomezańskiej. Od 2018 roku zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii. Zamek zachwyca swym zewnętrznym wyglądem, z kolei w środku można podziwiać wystawę scyzoryków, szkła czy rzemiosła.