Lifestyle

Bądź z innymi mimo izolacji – jest na to kilka sposobów!

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
6 kwietnia 2020
Fot. iStock
 

Kolejny tydzień przymusowego zamknięcia w czterech ścianach to wyzwanie przede wszystkim dla naszej psychiki. Nawet introwertycy powoli zaczynają mieć dosyć tego stanu i chcieliby zobaczyć jakąś znajomą twarz. W XXI wieku nawet podczas izolacji możesz „spotkać się” z innymi i pozostawać z nimi w codziennym kontakcie – jest na to kilka sposobów!

Video rozmowy

Ogromny wzrost popularności zanotował w ostatnich tygodniach Zoom, jedna z platform do videokonferencji. Nic dziwnego – wszyscy chcemy zobaczyć naszych bliskich, nawet tylko na ekranie komputera czy telefonu. Możemy wykorzystać do videorozmowy Skypa, Messenger, Google Hangouts, Whats Up, a w sytuacjach zawodowych takich komunikatorów jak Slack czy Microsoft Teams. Przy zbliżającej się Wielkanocy rozmowa video może okazać się jedyną dostępną dla nas formą spędzenia rodzinnych świąt, warto więc wypróbować ją wcześniej.

E-maile

Z wysyłaniem prawdziwych listów lepiej się wstrzymać, ale elektroniczne można śmiało pisać! Kiedy ostatnio pisaliście maila prywatnego, a nie służbowego? W naszych relacjach wykorzystujemy komunikatory, wysyłamy szybkie wiadomości nasączone emotikonkami i gifami. Tymczasem e-mail może być okazją do odświeżenia dawnych znajomości, przemyślenia tego, co i komu chcemy napisać, formą podzielenia się głęboko skrywanymi odczuciami, których często wstydzimy sie okazywać w bezpośredniej obecności drugiej osoby.

SMS-y

SMS-y zostały wyparte przez inne komunikatory, ale to wciąż dobra forma kontaktu, szczególnie ze starszym pokoleniem, które nie zawsze jest dostępne online w tym samym stopniu, co młodsi użytkownicy internetu. „Dzień dobry, miłego dnia” wysłane do babci z pewnością wywoła na jej twarzy uśmiech, a samo napisanie zajmie nam zaledwie kilka sekund!

Wiadomości video

Jeśli nie możecie porozmawiać online na żywo, wyślijcie do bliskich wiadomość video z kilkoma ciepłymi słowami, piosenką śpiewaną przez dzieci, czy relacją z rozkwitającego właśnie ogródka. Dzielmy się z innymi swoim czasem spędzanym w domu i tym, co aktualnie się u nas dzieje – nasi bliscy tego potrzebują, nawet jeśli nie zawsze mówią o tym wprost.

Netflix Party

Czy wiecie, że jest sposób, dzięki któremu można oglądać Netflixa z przyjaciółmi? Poznajcie Netflix Party – wtyczkę do przeglądarki Google Chrome! Po jej pobraniu i zainstalowaniu możemy zsynchronizować odtwarzanie wybranej produkcji z naszymi przyjaciółmi, a na uruchomionym specjalnie czacie na żywo komentować akcję i wymieniać się spostrzeżeniami. Szczegółową instrukcję znajdziecie na stronie https://www.netflixparty.com/. Miłego wspólnego oglądania!

Wspólny trening online

Żarty o tym, że izolacja da nam dodatkowe 10 kg, albo że wszyscy wtoczymy się razem w lato, były śmieszne, dopóki nie zaczęły być trochę prawdziwe. Bo jak tu zachować kondycję, gdy wszystkie ośrodki sportowe zamknięte, a biegać nie wolno? Odpowiedzią jest wspólny trening online! W sieci znajdziecie mnóstwo możliwości, a większość z nich dostępna jest bez opłaty! Czas przyodziać coś wygodnego, wygospodarować odrobinę miejsca i wraz z przyjaciółkami popracować nad sylwetką. Stwórzcie challenge i motywujcie się wzajemnie, wspierajcie i szukacie urozmaiceń dla waszych aktywności.

Gry online

Wystarczy dostęp do internetu, by spotkać się ze znajomymi przy grze – wybór jest ogromny, od tych tradycyjnych, jak szachy czy warcaby, aż po nowoczesne gry symulacyjne i zespołowe (np. World of Tanks, Minecraft, czy FIFA). Moje ostatnie odkrycie – kalambury online! Jeden rysuje, reszta zgaduje, co wcale nie jest takie proste, gdy zdolności do rysowania niewielkie. Za to dobra zabawa i mnóstwo śmiechu gwarantowane.

Wspólne koncerty i spektakle

Koncert w domowym zaciszu? „Wyjście” do teatru w czasach izolacji? Jak najbardziej! Wiele miejsc kultury i sztuki oferuje rozrywkę online, warto więc skorzystać z oderwać się choć na chwilę od codzienności. Umów się z przyjaciółmi na „wspólne” oglądanie – możecie dzielić się doświadczeniami w trakcie wydarzenia lub porozmawiać o nim później. W ten sposób, choć osobno, przeżyjecie coś miłego razem. Jeśli szukacie wydarzeń ze świata kultury i sztuki, zajrzyjcie np. na grupę Kutura w kwarantannie na Facebooku, gdzie codziennie znajdziecie dawkę inspiracji.

#WSPIERAJMY SIĘ

 

Nikt w tym czasie nie może być sam, więc bądźmy wspólnie i #wspierajmysię. Prosimy, przesyłajcie listy na [email protected]

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Blum Media Sp. z o.o., swoich danych osobowych, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.
Wyrażam zgodę na publikację listu przez portal Oh!me.

Życzymy wam wszystko dobrego i ogromu zdrowia – Redakcja Oh!Me

#wspierajmy się

Kochani, zaczynamy akcję #wspierajmysię, bo chyba wsparcia nam dzisiaj potrzeba najbardziej. Dołączcie do nas <3

Gepostet von Oh Me am Dienstag, 24. März 2020

 


Lifestyle

9 korzyści, jakie możesz zyskać nawet w najgorszej sytuacji

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
6 kwietnia 2020
Fot. iStock
 

Czasami wydaje nam się, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, że jest tak źle, jak nigdy wcześniej i nie widzimy nadziei na poprawę. Czujemy się słabi, bezradni, bez wpływu na sytuację i szans na pozytywne rozwiązanie. Jednak gdy spojrzymy na sytuację z większej perspektywy, dostrzeżemy pewne korzyści, które na dłuższą metę może przynieść nam nawet bardzo trudne wydarzenie.

Uczysz się radzić sobie z negatywnymi emocjami

Często nie chcemy się przyznać do naszych złych emocji, bagatelizujemy je, spychamy w podświadomość i nie dajemy im dojść do głosu. W ten sposób jedynie maskujemy problemy i unikamy prawdziwej konfrontacji z nimi, a gdy wracają, często są o wiele większe i dotykają nas bardziej. Zetknięcie ze złą sytuacją zmusza nas do zmierzenia się z tymi emocjami, poszukania sposobu na to, by sobie z nimi poradzić, by przetrwać. Zdrowa autorefleksja, zwrócenie się o pomoc do bliskich lub specjalisty, poszukanie spokoju w medytacji – każdy z nas musi nauczyć się, co działa na niego najlepiej i zyskać większą samoświadomość.

Rozwijasz swoją cierpliwość

Cierpliwość to bezcenna umiejętność życiowa, a trudna sytuacja jest czasem, gdy wszyscy musimy ją wyćwiczyć. Przyzwyczajeni jesteśmy do szybkiego życia, krótkich deadlinów, błyskawicznych decyzji i zmian planów. Są jednak momenty, gdy nic nie zależy od naszych działań i możemy jedynie czekać  – nie jest to łatwe, ale jest możliwe.

Uczysz się akceptacji

Po etapie złości, buntu, zaprzeczania całej sytuacji i poczuciu wielkiego smutku, przychodzi etap, gdy zaczynamy akceptować pewne rzeczy, bardziej je rozumieć. Zaczynamy odbierać nasze położenie nie emocjami, ale rozumem, myślimy racjonalnie i mamy w sobie większą aprobatę na to, co się dzieje. A gdy przestajemy walczyć, a zaczynamy akceptować, pojawia się nowa przestrzeń do poszukiwania rozwiązań.

Dowiadujesz się o swoich mocnych stronach

Trudna sytuacja to wyzwanie, w trakcie którego ujawniają się wszystkie twoje mocne strony. Być może jesteś znakomitym organizatorem, który w mig opracowuje plan działania i spina wszystkich, którzy są w niego zaangażowania. Może jesteś ostoją dla innych, emocjonalnym wsparciem i motywacją? A może masz talent od odrywania bliskich od smutnych spraw i wywoływania na ich twarzach uśmiechów?

Dostrzegasz rzeczy, które mają wartość

Inna perspektywa sprawia, że często zaczynamy dostrzegać prawdziwą wartość tego, co posiadamy – i nie chodzi tu jedynie o przedmioty i dobra materialne, ale przede wszystkim o relacje osobiste, zawodowe, rodzinne. Czy związek, w który jesteśmy zaangażowani, jest dla nas dobry? Czy wszyscy moi przyjaciele naprawdę nimi są? Kto będzie stał przy mnie pomimo trudnej sytuacji?

Dostrzegasz, jak wiele jesteś w stanie znieść

Wydawało ci się, że jesteś mało odporna, zbyt wrażliwa, że nie jesteś w stanie udźwignąć problemów, a tu nagle BUM! Dzieje się coś złego, nie jest łatwo, a ty każdego dnia działasz, dajesz sobie radę, realizujesz zadania i odnosisz małe lub większe sukcesy. Trudna sytuacja to szansa, by dostrzec, jak wiele jesteś w stanie znieść, ile masz w sobie siły, choć wcześniej nie miałaś o tym pojęcia!

Uczysz się prosić o pomoc

Trudne chwile to czas, gdy mocno odczuwamy, jak ważni są nasi bliscy i przyjaciele. Nie każdy z nas potrafi powiedzieć głośno, że z czymś sobie nie radzi, nie potrafi, nie wie i potrzebuje wsparcia. W sytuacjach podbramkowych, wszyscy uczymy się lepiej wyrażać swoje emocje i potrzeby, mówić wprost, że potrzebna nam jest pomoc.

Zyskujesz wdzięczność

W obliczu problemów i życiowych perturbacji naturalnym jest, że zwracamy większą uwagę na to, co w naszym życiu dobre. Dociera do nas, jak wiele posiadamy, co jest naszym szczęściem, za co możemy i powinniśmy być wdzięczni każdego dnia. Takie myśli są też dla nas ukojeniem – bo choć coś tracimy, z czym się zmagamy, to są w naszym życiu osoby, sytuacje, rzeczy, które sprawiają nam radość i są naszym oparciem.

Masz szansę na ustalenie celów w życiu

Okres zmagania się z trudnościami i ich finalne przezwyciężenie może być dla nas czasem cennych przemyśleń i refleksji, na podstawie których na nowo zdefiniujemy swoje cele życiowe lub zrewidujemy te dotychczas posiadane. Czy idę właściwą drogą? Czy jestem tam, gdzie powinnam? Co chcę zmienić w swoim życiu? Jak będzie ono wyglądać za kilka lat? Zdefiniuj cele, opracuj plan i działaj!

 

#WSPIERAJMY SIĘ

 

Nikt w tym czasie nie może być sam, więc bądźmy wspólnie i #wspierajmysię. Prosimy, przesyłajcie listy na [email protected]

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:

Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Blum Media Sp. z o.o., swoich danych osobowych, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.
Wyrażam zgodę na publikację listu przez portal Oh!me.

Życzymy wam wszystko dobrego i ogromu zdrowia – Redakcja Oh!Me

#wspierajmy się

Kochani, zaczynamy akcję #wspierajmysię, bo chyba wsparcia nam dzisiaj potrzeba najbardziej. Dołączcie do nas <3

Gepostet von Oh Me am Dienstag, 24. März 2020

 Zobacz także

6 akcesoriów, które zawsze warto mieć przy sobie w trakcie jazdy rowerowej

Czy wiesz, ile ważą twoje piersi? Sprawdzili to mężczyźni

Oto niektóre z najlepszych i czasem zaskakujących sposobów wykorzystania wazeliny w codziennym życiu. Bo zwykła wazelina…

8 zaskakujących zastosowań wazeliny