Ciekawe miejsca Podróże

Serce zostawiłam w… Maladze

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
25 lutego 2020
Fot. iStock
 

To miał być zwykły kurs hiszpańskiego w Maladze. Dwa tygodnie wakacji po których miałam wrócić do rzeczywistości. To miała być tylko jednorazowa przygoda z Hiszpanią. To miała być tylko chwila, kilka zachodów słońca, kilka imprez, kilku przypadkowo poznanych ludzi… Stało się jednak inaczej.

Pierwszy raz moja noga stanęła na malagijskiej ziemi w 2009 roku. Miasto urzekło mnie swoją architekturą oraz niezwykłym hiszpańskim klimatem:  kobiety przebrane w stroje flamenco dumnie paradowały po ulicach, zagadując przyjezdnych i zapraszając ich do wspólnego tańca.  Nagle zanurzyłam się w inny świat: świat pełen barw i kolorów, w którym to nie praca, a wolniejszy tryb życia oraz dobra zabawa, odgrywają pierwszorzędną rolę.

Po kilku nieudanych próbach tańca flamenco zdecydowałam się na spacer do punktu widokowego Mirador de Gibralfaro, z którego można podziwiać panoramę całego miasta. Widok ten utwierdził mnie w przekonaniu, że Malaga jest niezwykle pięknym miastem.

Fot. archiwum prywatne / Pod niebem Malagi

Po tak wspaniałym doświadczeniu jakim jest obserwowanie Malagi z lotu ptaka, nie pozostaje nam nic innego jak udać się na wypoczynek do lokalnej knajpki. Wylądowałam zatem w słynnym barze El Pimpi, którego właścicielem jest sam Antonio Banderas.

Sącząc przepyszne malagijskie wino Cartojal wdałam się w pogawedkę z sympatycznym Hiszpanem, który opowiedział mi w skrócie historię miasta oraz zachęcił do dalszego zwiedzania. Po raz kolejny zaskoczyła mnie niezwykła uprzejmość i serdeczność mieszkańców Malagi, którzy na każdym kroku próbowali mi pomóc lub ze mną porozmawiać. Co więcej, nie przeszkadzał im mój łamany hiszpański. Każde wypowiedziane przeze mnie po hiszpańsku słowo, powodowało szeroki uśmiech na twarzy tubylców.

Fot. archiwum prywatne / Pod niebem Malagi

Przepiękne widoki, niezwykłe zabytki oraz uprzejmość Andaluzyjczyków sprawiły, że zechciałam tutaj zostać na stałe. I tak się też stało.  Od 2016 roku mieszkam w Maladze i… nie żałuję swojej decyzji! Dzięki temu miastu odkopałam dawno zapomniane pasje oraz nauczyłam się żyć wolniej, pełniej i przede wszystkim szczęśliwiej. Pokochałam nie tylko życie w tym pięknym miejscu, ale również język hiszpański, który towarzyszy mi na co dzień.

Fot. archiwum prywatne / Pod niebem Malagi

Ta wielka miłość do Andaluzji oraz języka hiszpańskiego zaowocowała stworzeniem własnego bloga, w którym dzielę się z moimi widzami oraz czytelnikami, nie tylko suchą wiedzą z zakresu języka hiszpańskiego, ale również pokazuję inny sposób życia, myślenia, który może wzbogacić ich kulturowo i otworzyć przed nimi drzwi do innego, a czasami nawet barwniejszego życia…

Fot. archiwum prywatne / Pod niebem Malagi

Aleksandra Lipa, autorka dwóch książek do nauki hiszpańskiego oraz kanału na Youtube Pod niebem Malagi.

Od 5 lat mieszka na stałe na Południu Hiszpanii w Maladze.  Pasjonatka języka hiszpańskiego i wszystkiego, co andaluzyjskie.

Odwiedź mnie na blogu i na moich kanałach w social mediach:

Youtube: YT/Pod niebem Malagi

Facebook: @podniebemmalagi

Instagram: @pod_niebem_malagi

Blog: www.podniebemmalagi.com

 

 

 


Ciekawe miejsca Podróże

Zaburzenia psychiczne. Na czym polegają i jak je leczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 lutego 2020
Zaburzenia psychiczne - leczenie, test, rodzaje
Fot. Zaburzenia psychiczne / iStock – Zaburzenia psychiczne -leczenie, test rodzaje
 

Zaburzenia psychiczne to problem, na który cierpi coraz więcej osób. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Warto wiedzieć, czym są zaburzenia psychiczne i na czym polegają, by lepiej zrozumieć osoby nimi dotknięte.

Według statystyk już co czwarty Polak cierpi na różnego rodzaju problemy psychiczne, więc budowanie świadomości na ich temat jest niezwykle ważne.

Zaburzenia psychiczne – rodzaje

Zaburzenia psychiczne są traktowane nieco inaczej, niż choroby psychiczne, mimo ze dotykają tej samej materii i często terminy te stosowane są zamiennie. Różnica terminologiczna pomiędzy nimi nie jest do końca rozstrzygnięta, nawet przez specjalistów z tych dziedzin. Można przyjąć, że za choroby psychiczne uznaje się zaburzenia czynności centralnego  układu nerwowego, powstające na skutek organicznych zmian w centralnym systemie nerwowym. Przyczyną choroby psychicznej może być uszkodzenie i dysfunkcja mózgu, wpływ substancji psychoaktywnych, przewlekły stres. Zaliczamy do nich np.: schizofrenię, chorobę afektywną jednobiegunową, chorobę afektywną dwubiegunową.

Zaburzenia psychiczne z kolei to termin stosowany na określenie układu klinicznie stwierdzalnych objawów lub zachowań połączonych w większości przypadków z cierpieniem i z zaburzeniami funkcjonowania indywidualnego. Zaburzenia psychiczne – rodzaje:

 • nerwicowe związane ze stresem,
 • odżywiania się,
 • snu,
 • seksualne (nie spowodowane zaburzeniami organicznymi ani chorobą somatyczną),
 • zaburzenia związane z połogiem,
 • wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych (uzależniających),
 • związane z nadużywaniem substancji nie powodujących uzależnienia (leki),
 • osobowości,
 • zaburzenia nawyków i impulsów,
 • preferencji seksualnych.

Zaburzenia psychiczne i choroby psychiczne pogarszają standard, a także jakość codziennego życia. Często uniemożliwiają chorym normalne funkcjonowanie np. chodzenia do pracy, czy szkoły, nawiązywanie bliższych relacji. Niektóre zaburzenia lękowe mogą doprowadzić chorego do stanu, w którym nie opuści swojego domu przez dłuższy okres. Zaburzenia mogą trwać przewlekle lub epizodycznie. Poza zmianą samopoczucia i zachowania mogą powodować również objawy somatyczne.

Zaburzenia psychiczne - leczenie, rodzaje, test

Fot. Zaburzenia / iStock

Najczęściej występujące zaburzenia psychiczne: 

Zaburzenia nastroju – np. depresja, cyklotymia. Osoba dotknięta tym zaburzeniem nie potrafi kontrolować pojawiających się emocji, co odciska na nim piętno. W okresie odczuwania euforii (manii) pojawia się ogromny optymizm, chęć do przenoszenia przysłowiowych gór, nadmierne pobudzenie, mała potrzeba snu oraz zachowania impulsywne. Podczas depresji następuje spadek samopoczucia. Pojawia się smutek, spadek energii, zmęczenie, bezsenność, chroniczne bóle, nerwowość, odczuwanie nieokreślonej pustki, myśli samobójcze.

Zaburzenia nerwicowe – według klasyfikacji ICD-10 należą do nich zaburzenia:

 • lękowe – osoby takie cechują się niską samooceną i uczuwaniem lęku przed odrzuceniem. Unikają kontaktów z innymi ludźmi, uciekając w ten sposób od możliwej  krytyki i odrzucenia;
 • obsesyjno – kompulsywne – to inaczej nerwica natręctw. Zaburzenie to polega na występowaniu nawracających, uciążliwych myśli (obsesji) i/lub czynności (kompulsji). Chory nie może im się oprzeć, ponieważ wiąże się to z lękiem, napięciem, niepokojem i cierpieniem;
 • dysocjacyjne (zaburzenia tożsamości) – pojawiają się najczęściej u osób, które doświadczyły traumy. Zaburzenia dysocjacyjne polegają na rozdzieleniu się funkcji świadomości, pamięci oraz umiejętność odbierania bodźców z otoczenia.
 • zaburzenia psychiczne występujące pod postacią somatyczną oraz inne zaburzenia nerwicowe.

Schizofrenia – to przewlekła choroba psychiczna, która cechuje się nieadekwatnym przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Może objawiać się obojętnością wobec ważnych wydarzeń czy spraw, lub zachowywaniem się nieadekwatnie do sytuacji. Schizofrenik stopniowo wycofuje się z życia, zaczyna być nieufny wobec innych, zamknięty w sobie i podejrzliwy. Osoba dotknięta schizofrenią zaczyna unikać kontaktów z innymi osobami, z czasem izoluje się w domu. Osoba chora wymaga najczęściej stałego leczenia. Ryzyko zachorowania na schizofrenię zwiększa się, jeśli krewni pierwszego stopnia chorują na nią.

Zaburzenia psychiczne – test do samooceny 

Anonimowy test, jeśli podejrzewamy u siebie zaburzenia psychiczne, może być pomocny we wstępnej autodiagnozie. Psychotesty takie jak np. bezpłatny Test DASS 21, który przedstawia skalę Depresji, Lęku oraz Stresu, może stać się impulsem do skorzystania z pomocy specjalisty, jeśli jego wynik wskaże na istniejące problemy. Można to potraktować jako pierwszy, samodzielny krok do postawienia odpowiedniej diagnozy i podjęcia koniecznych działań.

Zaburzenia psychiczne – leczenie

Leczenie, jeśli zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, oparte jest przede wszystkim na psychoterapii, która pozwala na zmniejszenie barier związanych z zaburzeniem. Psychoterapia powala także podbudować zdolność do zwykłego funkcjonowania w społeczeństwie. Leczenie zaburzeń psychicznych nie zawsze jest łatwe i skuteczne, ale może wiele zmienić.  Oczywiście żeby takie działanie przyniosło jak najlepsze skutki, pacjent musi chcieć tego oraz wykazać zaangażowanie we współpracy z terapeutą.


źródło:  www.mp.pl

Ciekawe miejsca Podróże

Grypa to nie to samo, co zwykłe przeziębienie. Trzeba mieć rękę na pulsie, by uniknąć powikłań

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 lutego 2020
Grypa - objawy, leczenie, szczepienie, powikłania - Oh!me
Fot. iStock

Grypa to choroba, z którą każdy choć raz się zetknął. Szybko rozprzestrzeniająca się, zbyt często jest bagatelizowana i traktowana jak nieco silniejsze przeziębienie. Tymczasem konsekwencje zaniedbania grypy mogą być poważne. Jakie objawy daje grypa, jak ją leczyć i czy można jej uniknąć?

Grypa to hasło, które od jesieni zaczyna być coraz częściej powtarzane i na ustach pacjentów jest aż do wiosny. By zapracować sobie na grypę wcale nie trzeba wiele wysiłku – wirusy ją wywołujące rozprzestrzeniają się drogą kropelkową w ekspresowym tempie. Miliony Polaków miały nieprzyjemność mierzyć się z przykrymi objawami grypy, a w wielu przypadkach jej powikłaniami. Wbrew utartej opinii, grypa to nie mocniejsze przeziębienie, na które wystarczy wziąć odpowiedni środek i można wracać do pracy.

Grypa typ A i B – przyczyny zakażenia

Grypa nie bierze się znikąd. Jej objawy wywołują typy A i B wirusa grypy, powodując ostre w przebiegu zakażenia układu oddechowego. Do zakażenia grypą dochodzi drogą kropelkową, gdy chory kaszle lub kichają rozsiewając wirusy grypy obecne w wydzielinie dróg oddechowych. Do zakażenia może także dojść drogą pokarmową, przez kontakt z zakażonymi przedmiotami np. łyżką lub kubkiem osoby chorej. Grypa jest  chorobą powszechnie występującą, ale znacznie rzadziej niż przeziębienie.

Grypę można podzielić na dwa typy sezonową i pandemiczną. Grypa (typ A, rzadziej B) sezonowa to swoista  „norma”wywoływana przez typowe wirusy grypy występujące u ludzi. W przypadku grypy pandemicznej sytuacja wygląda nieco inaczej. Grypa pandemiczna pojawia się co kilkanaście/kilkadziesiąt lat, i rozsiewa się na cały świat. Zachorowania wywołują nowe rodzaje wirusa grypy np. od zwierząt takich jak ptaków czy świń – zakażeń jest wiele, ponieważ ludzkość nie ma na nie odporności. Źródłem zakażenia jest kontakt martwym zakażonym zwierzęciem, jedzeniem niedogotowanego mięsa i surowych jaj zakażonego ptaka. Przykładem pandemii grypy była hiszpanka (przez ptactwo) oraz świńska grypa.

Grypa – objawy u dzieci i dorosłych

Grypa może dawać objawy podobne do przeziębienia, jednak różni się od niego dokuczliwością i gwałtownym przebiegiem. Choroba ma ostry początek, objawy przybierają szybko na sile. W przypadku przeziębienia, które także wywołują wirusy, objawy pojawiają się po początkowym 1-3 dniowym okresie gorszego samopoczucia.

Grypa – objawy u dzieci i dorosłych

 •  ból głowy zazwyczaj zlokalizowany w okolicy czoła oraz oczu,
 •  wysoka gorączką (ponad 38⁰C), przy której mogą pojawić się dreszcze –  w sytuacji przeziębienia może nie wystąpić,
 • ból gardła i obecny przy tym suchy, męczący kaszel,
 • zatkany nos, ale bez intensywnego kataru, który podczas przeziębienia jest bardzo intensywny,
 • bóle mięśni i stawów,
 • ogólnie złe samopoczucie,
 • osłabienie,
 • rozkojarzenie, senność,
 • wymioty i biegunka — częściej powoduje je grypa u dzieci

Same objawy, które powoduje grypa, nie w każdym przypadku pomogą odróżnić ją od przeziębienia. W obu przypadkach objawy utrzymują się tyle samo – ok 7 dni.

Grypa – leczenie

Grypa wymaga odpoczynku, a leczenie głównie polega na łagodzeniu istniejących objawów. W aptece można nabyć  leki działające na wirusa grypy, ale ich skuteczność jest największa, gdy zostaną zastosowane na początku choroby. Można zastosować także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, by grypa była mniej dokuczliwa. Najczęściej stosowany jest paracetamol, którego działanie może utrzymywać się nawet 6 godzin. Należy w tym przypadku przestrzegać zaleceń stosowania leku, ponieważ przedawkowanie paracetamolu może wywołać uszkodzenie wątroby.

Warto także wiedzieć, że aspiryna nie wpływa na przebieg przeziębienia i grypy. Zdecydowanie nie wolno stosować aspiryny u dzieci, ponieważ może wywołać powikłanie – zespół Reye’a. Jeśli kaszel i katar są dokuczliwe, można sięgnąć po leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa oraz przeciwkaszlowe. Wiele osób sięga po zwiększone dawki witaminy C, rutozydu oraz leki homeopatyczne, jednak nie ma dowodów na to, by te sposoby skutecznie wpływały na to jak długo trwa grypa.

Domowe sposoby na grypę

Pomocne będę także domowe sposoby na grypę, znane od pokoleń. Jeśli chorego męczy kaszel, można sięgnąć po  łyżkę miodu przed snem, co podziała łagodząco. W przypadku wysokiej gorączki nalewy pić duże ilości płynów. Poza wodą można stosować herbaty z sokiem z maliny, aronii czy dzikiej róży. Należy zadbać o zachowanie zasad higieny, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa. Podobnie z troską o wywietrzone pomieszczenia oraz odpowiednią wilgotność powietrza.

Jeżeli pojawią się objawy takie jak:

 • duszność i świszczący oddech,
 • gorączka >38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny trwający dłużej niż kilka dni,
 • silny i nieustępujący ból głowy, zatok lub ucha,
 • pojawienie się na skórze sinych lub krwistych plamek,
 • skąpomocz,
 • majaczenie,
 • drgawki i utrata przytomności.

Należy udać się niezwłocznie do lekarza.

Grypa – powikłania

Ważne jest podczas zachorowania na grypę, by nie bagatelizować możliwych jej powikłań. Znacznie mądrzej jest pozostać w domu i w łóżku leczyć przykre dolegliwości, niż ryzykować konsekwencjami zaniedbania choroby, które mogą być znacznie poważniejsze niż sama grypa.

Do szczególnej grupy ryzyka powikłań należą:

 • osoby powyżej 65. roku życia,
 • dzieci poniżej 5. roku życia,
 • kobiety w ciąży (szczególnie w II i III trymestrze) – w tym przypadku pacjentki należy otoczyć szczególną opieką, ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu lub zagrożenia życia płodu,
 • osoby z nadwagą/otyłością,
 • osoby z przewlekłymi chorobami i niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV).

Do najczęstszych powikłań po grypie, które często wymagają hospitalizacji zaliczamy:

 • zakażenia zatok i ucha;
 • zapalenie płuc;
 • zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, mięśni;
 • niewydolność wielonarządowa;
 • sepsa.

Grypa może wpłynąć negatywnie na wcześniej istniejące u pacjenta problemy ze zdrowiem.

Grypa – jak się przed nią chronić?

Uniknięcie zakażenia nie zawsze jest możliwa ze względu na szybkość i łatwość rozprzestrzeniania się wirusa. Ale można zrobić wiele, by zminimalizować to ryzyko. Zapobieganie zarówno grypie, jak i przeziębieniu ma podobne założenia. Przede wszystkim istotne jest przestrzeganie zdrowego stylu życia – odpowiedniego żywienia oraz koniecznej dawki ruchu. O ile jest możliwe, należy unikać kontaktu z osobami chorymi. Aby uniknąć zagrożenia, jakim jest grypa, należy obowiązkowo przestrzegać zasad higieny. Czyste, odkażone mydłem dłonie i higiena posiłków pozwoli ograniczyć ryzyko przedostania się wirusów do naszego organizmu.

Szczepienie przeciw grypie

Przed grypą chronią także szczepionki, które jeśli nie zapobiegną w danym przypadku zachorowaniu, to załagodzą przebieg chory i zminimalizują ryzyko wystąpienia powikłań. Szczepienie, po zakwalifikowaniu przez lekarza, należy wykonać jesienią, przed przed sezonem szczytu zachorowania na grypę. Wciągu trzech tygodni od przyjęcia szczepionki, rozwija się odporność na wirusy i utrzymuje się ona nawet 12 miesięcy. Kolejnego roku należy ponowić szczepienie, ponieważ wirusy grypy stale ulegają mutacjom, więc szczepionki trzeba stale dostosowywać do wirusów występujących najczęściej w danym sezonie.


źródło:  www.mp.pl 

Zobacz także

Poznań wart poznania! Miejsca, które zachwycają nie tylko latem

Biegówki czyli backcountry skis

Nauka języków obcych za granicą, czyli “pełne zanurzenie”