Magia

Waga (23.09 – 23.10)

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
18 maja 2021
i.Stock
 

Po bardzo ciężkich latach, rok 2021 się zapowiada świetnie. W tym trudnym dla świata okresie, osoby spod znaku Wagi czekają bardzo dobre chwile. Przyczyną pomyślności są szczęśliwe trygony Jowisza i Saturna. Obie planety znajdują się w Wodniku, a więc tworzą harmonijny trygon do Wagi.

To dobry czas na kreatywne pomysły, nowe kontakty towarzyskie, spotkania. Pojawi się szansa na nowe przedsięwzięcia o charakterze społecznym, ludzkim, towarzyskim. Nowe idee, innowacje, kreatywne rozwiązania biznesowe i zawodowe. Wagi czeka także bardzo dobry czas w partnerstwie, czas stabilizacji i uspokojenia sytuacji. To bardzo dobry czas na przewidywalność i spokój w związku. Nie dotyczy to jednak osób urodzonych pomiędzy 17. a 22. października, bowiem w ich przypadku bolesne rozstania będą nieuchronne, w wszystko za sprawą kwadratury Plutona.

Kalendarium zdarzeń: Niezbyt przyjemnym momentem roku będzie maj i czerwiec. Druga
połowa wiosny okaże się niezwykle skomplikowana. Pod względem zdrowotnym i
kondycyjnym, sporo przeciążeń, gonitwy, napięć. Pierwsza połowa wakacji okaże się
stagnacyjna, ale w tym dobrym tego słowa znaczeniu. Druga połowa roku będzie dla Wagi
rewelacyjna.

Wpływy trygona Jowisza zaczną ujawniać się mocniej i bardziej. We wrześniu i październiku koniunkcja Marsa bardzo wzmocni Wagi, da im poczucie siły, odporności, witalności. Będzie to czas odrabiania zaległości z całego roku, w bardzo szybkim tempie. Od strony miłosno-partnerskiej będzie to najlepszy czas w skali roku, a nawet dwóch. Bardzo dobry czas na miłość, przygody, szalone wyjazdy, spontaniczne wypady. Jesień będzie dobrym i spokojnym okresem, ale niestety trudniejszym momentem okaże się luty 2022.

Kwadratura Marsa przyniesie osłabienie i gorszą formę. Świetnie zapowiada się marzec i
pierwsza połowa kwietnia. Trygon Marsa przyniesie zdrowie, dobre samopoczucie i fajne
relacje z ludźmi.

Horoskop na podstawie układu gwiazd specjalnie dla portalu OH!ME  przygotowała Klaudia
Kierzkowska we współpracy z Piotrem Gibaszewskim, astrologiem, wykładowcą w Studium
Psychologii Psychotronicznej


Magia

Pielęgnacja w Twoim rytmie – o dobowym rytmie skóry

Redakcja
Redakcja
18 maja 2021
fot. serwis prasowy Dr Irena Eris
 

Czy wiesz, że skóra, podobnie jak cały nasz organizm, funkcjonuje w rytmie dobowym? Niestety stres i współczesny tryb życia zaburzają ten cykl, powodując przesuszenie i pojawianie się niedoskonałości, szary, matowy kolor skóry, przedwczesne starzenie. Kosmetyki mogą pomóc skórze wrócić do fizjologicznego rytmu, a tym samym zapewnić jej świeżość, nawilżenie, gładkość, blask, nieskazitelność i ochronę przed szkodliwym światłem niebieskim emitowanym przez ekrany komputerów i urządzeń mobilnych.

Dobowy rytm skóry

Dobowy rytm jest niezwykle ważny dla funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. Pozwala przygotować się do nadchodzących zmian i optymalnie wykorzystywać dostępne zasoby. Jest regulowany przez czynniki zewnętrzne (takie jak światło) oraz endogenne – to tzw. cztery geny zegara, czyli molekularne mechanizmy kontrolujące rytm dobowy, których odkrycie zostało uhonorowane w 2017 roku nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Badania wykazały, że organizmy mają wewnętrzny zegar biologiczny pozwalający na przewidywanie i dostosowywanie się do rytmu dnia. Geny PER, CRY (dzień) i CLOCK, BMAL (noc) wpływają na komórkowe tempo „mierzenia czasu”, regulują podstawowe funkcje komórek i stanowią kluczowy składnik przeciwstarzeniowy.

Dzięki temu nasz wewnętrzny zegar potrafi precyzyjnie dopasować fizjologię do faz dnia. Reguluje m.in. poziomy hormonów, sen, temperaturę ciała, apetyt, metabolizm i ciśnienie krwi. Przykładowo – najwyższa temperatura ciała występuje ok. 18:00, najniższa nocą, o 6:00 następuje wyrzut kortyzolu, a ok. 24:00 najłatwiej zapadamy w głęboki sen. Około południa cały organizm wykazuje najlepszą koordynację wszystkich funkcji. Jeśli dochodzi do zaburzenia naturalnego rytmu dobowego pod wpływem czynników zewnętrznych, natychmiast widoczna jest reakcja organizmu – doskonale obrazuje to chociażby zjawisko „jet lag” odczuwane w czasie podróży do innej strefy czasowej. We współczesnym świecie nasz wewnętrzny zegar jest też zaburzany przez brak snu, stres, coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem emitującym niebieskie światło.

Skóra – największy narząd człowieka – również cierpi z tego powodu. W 24-godzinnym dobowym cyklu zachodzą w niej ważne procesy:

 • ochrona,
 • detoksykacja,
 • regeneracja,
 • naprawa DNA.

Zmianom ulega wtedy temperatura, poziom pH, poziom sebum i melaniny oraz nawilżenie. W ciągu dnia skóra musi chronić się przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, przede wszystkim promieni UV, noc to czas intensywnej detoksykacji i regeneracji.

Desynchronizacja fizjologicznego dobowego rytmu skóry, powoduje nienaturalne wydłużenie dnia (intensywna ochrona) i znaczne skrócenie nocy (zbyt krótki czas na regenerację) co odbija się na kondycji i wyglądzie skóry – pojawiają się:

 •  przesuszenie,
 •  zwiększona wrażliwość,
 • zaczerwienienia,
 • szary, ziemisty, zmęczony kolor,
 • okresowe niedoskonałości,
 • przedwczesne zmarszczki.

Wpływ na deregulację naturalnego dobowego rytmu skóry mają czynniki:

 • fizjologiczne – związane ze stresem, intensywnym trybem życia, brakiem snu, częstymi podróżami do innych stref czasowych („jet lag”),
 • środowiskowe – wpływ światła niebieskiego (komputery, urządzenia mobilne), promienie UV, zanieczyszczenia środowiska, klimatyzacja itp.

Na zaburzenia dobowego rytmu skóry, szczególnie narażone młode kobiety – Polki w wieku 25-34 lata spędzają w ciągu doby średnio 11 godzin 37 minut przed ekranami komputera bądź smarftona*.

Na rynku właśnie pojawiły się kosmetyki regulujące dobowy rytm skóry. Formuła zastosowana w linii Dr Irena Eris Circalogy zawiera kompleks Bio-Chronocell, który harmonizuje i na nowo niejako programuje fizjologiczny dobowy rytm skóry. Kompleks ten wykorzystuje niezwykłe właściwości esencji z komórek macierzystych Lespedezy główkowej, dziko rosnącej rośliny azjatyckiej (wykorzystywanej m.in. w Korei w celach leczniczych), która jest odporna na działanie światła niebieskiego:

 • hamuje utlenianie lipidów i białek pod wpływem światła niebieskiego,
 • intensyfikuje proces detoksykacji,
 • hamuje proces karbonylacji, czyli utleniania białek (kolagenu i elastyny), przeciwdziałając utracie elastyczności i jędrności skóry,
 • zmniejsza rozszerzone naczynka i zaczerwienienie skóry,
 • zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek,
 • poprawia koloryt cery,
 • aktywuje tzw. kanał wodny skóry (akwaporyna 3), zapewniając jej odpowiednie nawilżenie,
 • ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne.

Bio-Chronocell pobudza geny nocy, a wycisza geny poranka, harmonizując rytm dobowy skóry współczesnej kobiety, narażonej na długą ekspozycję na światło niebieskie. Dodatkowo formuła została wzbogacona o ekstrakty i oleje roślinne (takie jak ekstrakt z drzewa oliwnego, olej z konopii, ekstrakt z pączków jarzębu domowego, olej moringa, ekstrakt z Yuzu, masło shea), które intensywnie nawilżają i odżywiają skórę, wspomagają jej detoksykację, poprawiają koloryt, redukują niedoskonałości, pobudzają mikrokrążenie, nadają skórze jedwabistą gładkość.

Do tego kosmetyki są piękne, pachnące i niezwykle przyjemne w użyciu.

* Starcom, badanie Global Web Index, Q1-Q3 2020, kobiety 25-34 lata, Polska. Artykuł powstał we współpracy marką Dr Irena Eriswww.sklep.drirenaeris.com

fot. serwis prasowy Dr Irena Eris


Magia

Harry i Oprah przygotowali serial o zdrowiu psychicznym. „Zastąpmy wstyd mądrością i współczuciem”

Redakcja
Redakcja
18 maja 2021
fot. materiały na prawach cytatu/insider.com

Oprah Winfrey i książę Harry pokazali światu zwiastun serii filmów dokumentalnych „The Me You Can’t See”, poruszających temat zdrowia psychicznego. Premiera już 21 maja w AppleTV+.

– Ludzie na całym świecie odczuwają jakiś rodzaj psychicznego, psychologicznego, emocjonalnego bólu – mówi Oprah, siadając naprzeciwko Harry’ego. – Kluczowym jest mieć możliwość powiedzenia głośno o tym, co się z nami dzieje – dodaje.

– Podjęcie decyzji o sięgnięciu po pomoc nie jest oznaką słabości. W dzisiejszym świecie, bardziej niż kiedykolwiek, to znak siły

– mówi Harry, który już w zwiastunie mówi o własnych doświadczeniach, zwłaszcza tych, związanych ze śmiercią mamy w 1997 r.

Dwuminutowy zwiastun zawiera archiwalny film z pogrzebu Dian, przedstawiający Harry’ego, wtedy zaledwie 12-letniego, stojącego z pochyloną głową, gdy obok przechodzi trumna jego matki.

W serialu o zdrowiu psychicznym opowiedzą też największe gwiazdy. Zobaczymy tam Lady Gagę czy Glen Close. Kilku rozmówców wydaje się bliskich łez, kiedy mówią o swoich doświadczeniach. Winfrey mówi: „To po prostu coś, co zaakceptowałam”.

 

 

 

Harry mówi w zwiastunie: „Skutki tego roku będą odczuwalne przez dziesięciolecia. I dotkną wszystkich: dzieci, rodzin, mężów, żon”.

Harry i Winfrey są współtwórcami i producentami wykonawczymi projektu. Witryna internetowa Archewell w Sussexes mówi, że będą prowadzić „szczere rozmowy na temat zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia emocjonalnego, dotykając jednocześnie na temat ich osobistych podróży i zmagań”.

Już wcześniej Harry zdawał się sugerować, że jego ojciec, królowa i książę Edynburga zawiedli jako rodzice. Przemawiając w podcaście Armchair Expert, powiedział, że chce „przerwać cykl genetycznego bólu i cierpienia” ze względu na własne dzieci.

Powiedział o Karolu: „Traktował mnie tak, jak był traktowany, więc jak mogę to zmienić dla moich własnych dzieci?”

Harry wspominał wcześniej o emocjonalnej tragedii, z jaką się zmierzył po tym, jak jego matka zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 roku, mówiąc, że spędził prawie dwie dekady „nie myśląc” o jej śmierci, zanim ostatecznie uzyskał pomoc po okresie „totalnego chaosu”.

 


Zobacz także

byk

Byk (19.04 – 21.05)

Co może zrujnować twój związek? To zależy od znaku zodiaku

Horoskop psychologiczny

Horoskop psychologiczny. Weź sprawy w swoje ręce!