Macierzyństwo

Zgłoś położną w konkursie „POŁOŻNA NA MEDAL”

Połozna na medal
Połozna na medal
4 lipca 2016
Położna na Medal
Fot. Materiały prasowe
 

Trwa trzecia edycja konkursu „Położna na medal”. W rozpoczętym w kwietniu plebiscycie na najlepszą położną, zgłoszonych zostało 193 położnych, na które oddano łącznie 21 379 głosów. Obecnie pierwsze miejsce zajmuje Krystyna Szwaja z Lubina z ilością 1128 głosów. Kandydatki na „Położną na medal” można zgłaszać do 31 lipca na stronie www.poloznanamedal2016.pl . Pierwsze 50 osób, które w terminie od 1 do 15 lipca nominuje położną do konkursu,  otrzyma żel położniczy Natalis. 

Po trzech miesiącach trwania konkursu pierwsze miejsce obecnie zajmuje Krystyna Szwaja Majchrzak z Lubina, która do tej pory otrzymała 1128 głosów. Na drugim miejscu plasuje się Barbara Majchrzak, również położna z Lubina, na którą zagłosowało 1016 osób. Trzecie miejsce zajmuje Arleta Kwiatkowska Król z ilością 620 głosów.

W tym roku nominacje położnych przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca. Głosy w plebiscycie można oddawać przez cały czas trwania konkursu, czyli od kwietnia do dnia 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy przyjmowane są za pośrednictwem strony poloznanamedal2016.pl

Po dziewięciu miesiącach trwania konkursu wyłonione zostaną trzy najlepsze położne w kraju oraz położne, które uzyskały najwyższą liczbę głosów w poszczególnych województwach.

Zgłoś położną i odbierz żel Natalis ułatwiający bezpieczny poród

Kandydatki można nominować na stronie poloznanamedal2016.pl w zakładce „Zgłoś położną”. Pierwsze 50 osób, które w terminie od 1 do 15 lipca zgłoszą położną do konkursu, otrzyma żel położniczy Natalis ułatwiający bezpieczny poród. Żel rekomendowany jest przez Polskie Towarzystwo Położnych.

Więcej informacji o lipcowej promocji znajduje się tu: www.poloznanamedal2016.pl/artykuly

Konkurs prowadzony jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” której celem jest podnoszenie świadomości roli, jaką położne odgrywają dziś w opiece okołoporodowej. Projekt promuje również wśród kobiet w ciąży możliwość korzystania z bezpłatnych porad – raz tygodniowo od 21. tygodnia ciąży i dwa razy od 32. tygodnia – przygotowujących do porodu. Organizowana od 2014 roku przez Akademię Malucha Alantan kampania i konkurs zaadresowane są zarówno do położnych, jak również do przyszłych i młodych mam.

Lipcowa_promocja

linia 2px

Położna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo

Pierwsze dni po porodzie – jak zachowuje się ciało kobiety? Co jest naturalne, a na co zwrócić uwagę?

Połozna na medal
Połozna na medal
8 lipca 2016
Fot. iStock / Saso Novoselic
 

Okres tuż po porodzie to dla kobiety z jednej strony czas wielkiej radości, ale z drugiej, to także bardzo wymagający i trudny moment. Szczególnie jeśli mówimy o sprawach związanych z organizmem młodej mamy, w którym to zachodzi szereg zmian. O tym jak zmienia się ciało kobiety, o których dobrze jest wiedzieć, mówi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Spory niepokój może wywoływać krwawienie z dróg rodnych. Może być ono obfitsze po karmieniu albo po zmianie pozycji matki. Krwawienie zaraz po porodzie jest procesem naturalnym wywoływanym przez obkurczającą się macicę która wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. To co może wywoływać niepokój, to obfite krwawienie po okresie około dwóch tygodni od porodu. W takiej sytuacji zalecane są konsultacje medyczne. Kolejną kwestią, na którą uwagę powinny zwracać młode matki to nienaturalny zapach odchodów mogący świadczyć o toczącej się infekcji.

Inną zmianą w organizmie kobiety wywołującą obawy są obrzęki. Zarówno te pozostałe z okresu ciąży jak i te powstałe po porodzie. Obrzęki są naturalnym stanem fizjologicznym organizmu nie wymagającym przyjmowania leków. To na co warto zwrócić uwagę w pierwszych dobach po porodzie, to częstsze oddawanie moczu związane z usuwaniem nadmiaru wody z ciała. Pierwsze wizyty w toalecie mogą okazać się dość trudne i nieprzyjemne. Co spowodowane jest obrzękiem mięśnia cewki moczowej i idącymi z nim trudnościami w oddawaniu moczu. Pomóc w tym przypadku może nie doprowadzanie do stanu przepełnienia pęcherza i częstsze oddawanie moczu. Jednocześnie młode mamy powinny pamiętać o zbilansowaniu gospodarki wodnej organizmu i w miarę regularnym piciu.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę to pełniejsze piersi, zdolne do produkcji pokarmu dla malucha. Warto pilnować ich regularnego opróżniania. W trakcie karmienia młode mamy mogą odczuwać delikatne skurcze macicy, które nie są jednak tak bolesne jak te znane z porodu. Kontroli wymaga również ciśnienie. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to uwagę matki, które miały z nim problemy w trakcie ciąży albo przed nią.

Alarmujące są bóle głowy. Tym bardziej kiedy młoda mama nie miała cięcia cesarskiego ani znieczulenia po porodzie. Po znieczuleniu mogą utrzymywać się uporczywe bóle łowy, które można łagodzić przyjmowaniem dużej ilości płynów i paracetamolem. Takie bóle powinny ustąpić samoistnie.

Ważną kwestią tuż po porodzie, mającą wpływ na powrót organizmu do formy jest odpoczynek i ruch. Staramy się wypoczywać zgodnie z rytmem dziecka, a w wolnych chwilach nie zapominamy o aktywności fizycznej, oczywiście dopasowanej do indywidualnych możliwości. Warto zwrócić uwagę na to, żeby po porodzie nie dźwigać ciężarów ważących więcej niż maluszek. Podnoszenie ciężkich przedmiotów w okresie połogu może powodować zaburzenia statyki narządu rodnego, a w przyszłości wpływać na nietrzymanie moczu.

Zmianą organizmu dającą się we znaki wielu młodym mamom jest tzw. wiszący brzuszek. Dobrą praktyką są masaże brzucha połączone z wcieraniem preparatów nawilżających. Nie warto stosować pasów ściągających, nawet po cięciu cesarskim. Osłabiają one mięśnie brzucha i grzbietu, prowadząc do nadmiernego obciążenia mięśni dna miednicy. Nawet podczas chodzenia mięśnie tułowia mobilizują się i szybciej regenerują.

Jeżeli poród przebiegał fizjologicznie to zapewne krocze pozostało bez urazów. Jeżeli było nacinane lub spontanicznie pękło to okolicę rany warto przemywać po każdej wizycie w toalecie. Nie ma konieczności stosowania dodatkowych, specjalnych preparatów do higieny. Śmiało można stosować te kosmetyki, które używane były przed porodem. Blizny po cięciu cesarskim nie należy zaklejać opatrunkami. Wymaga ona podobnej pielęgnacji co reszta ciała a także wietrzenia.

Ciąża i poród są wyrazem kobiecości i ogromnego poświęcenia każdej matki. Dlatego szczególnie w pierwszych tygodniach po porodzie warto poświęcić część uwagi również młodym mamom, a nie jedynie nowonarodzonym maluchom. Pozostawienie matek z ich problemami samym sobie często może prowadzić do zaburzeń nastrojów. Ważne, żeby kobieta mogła liczyć na pomoc i wsparcie najbliższych, aby poradzić sobie z własnym ciałem w pierwszych dniach połogu.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Macierzyństwo

Na czym polega naturalna indukcja porodu?

Połozna na medal
Połozna na medal
30 czerwca 2016
Fot. Materiały prasowe

30Jak pokazują szacunki jedynie około 5 proc. kobiet ciężarnych rodzi w terminie porodu wyznaczonym na podstawie ostatniej miesiączki. Większość ciężarnych trafia do szpitala od 7 do 10 dni po terminie porodu. Przyjęcie do szpitala wiąże się najczęściej z koniecznością indukcji porodu z podaniem oksytocyny. Możemy powiedzieć, że poród indukowany jest porodem drogą natury, ale nie można go zaliczyć do porodów siłami natury. Czy w takim razie przyszłe matki mogą zrobić coś, co sprawi, że akcja porodowa rozpocznie się spontanicznie, bez konieczności hospitalizacji? 

Aktywność fizyczna i seks

Istnieje kilka sposobów na to, aby przyspieszyć wystąpienie akcji porodowej. Im bliżej do porodu tym szyjka macicy jest bardziej miękka, skraca się i stopniowo rozwiera. Naturalną metodą powodującą dojrzewanie szyjki do porodu jest stosunek płciowy. W męskim nasieniu znajdują się prostaglandyny wpływające korzystnie na szyjkę macicy, co więcej wydzielają się również endorfiny poprawiające samopoczucie ciężarnej. Ważna jest zatem bliskość z partnerem i poczucie bezpieczeństwa.

Kolejnym, ważnym elementem o którym nie powinno się zapominać jest aktywność fizyczna. Spacerowanie, chodzenie po schodach, bujanie biodrami, tzw. krok bociana. Wszystko to wpływa korzystnie na obniżanie się główki do kanału rodnego.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Olej rycynowy i olej z wiesiołka

Jeżeli przyszłe matki są już po terminie porodu, a akcja porodowa nie występuje, użyteczny może okazać się się olej rycynowy. Można dodać go do jajecznicy, wypić w soku lub bezpośrednio z łyżeczki rano. Olej poprawia perystaltykę jelit, a tym samym wpływa na masowanie macicy od środka i pobudzanie do skurczu. Od 38 tygodnia ciąży można pić dwa razy dziennie herbatę z liści malin i melisę. Taka mieszanka powoduje lepsze ukrwienie mięśnia macicy. W tym samym czasie można stosować kapsułki z oleju z wiesiołka lub sam olej z wiesiołka aplikowany bezpośrednio do pochwy. Powoduje to wydzielanie większej ilości śluzu, przygotowanie szyjki oraz dobre nawilżenie. Kolejną możliwością sprowokowania skurczy macicy jest drażnienie brodawek sutkowych. W trakcie tego zabiegu wydziela się oksytocyna odpowiedzialna za skurcze macicy.

Pomocne masaże

Użyteczny może okazać się również masaż chustą, delikatne potrząsanie miednicą oraz ruchy bujania, które mogą spowodować szybsze skierowanie główki do kanału rodnego. Jedną z metod wywołania akcji porodowej jest również masaż okolicy pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem albo okolicy przyśrodkowej kostki. Wykonać może go sama rodząca lub partner.

Często przypominam swoim podopiecznym, że każda ciąża ma swój czas żeby dojrzeć indywidualnie i powyższe metody poskutkują jedynie wtedy gdy organizm będzie naprawdę gotowy na narodziny dziecka. Warto pamiętać, że akcja porodowa rozpoczyna się kiedy ciężarna jest spokojna, ma poczucie miłości i bezpieczeństwa, nie ma w sobie lęku. W takich warunkach odbywa się prawidłowa sekrecja hormonów odpowiedzialnych za rozpoczęcie akcji porodowej.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.