Go to content

Wierzyć w siebie – nie ma cenniejszego daru. Trzy kroki do zbudowania pewności siebie twojego dziecka

Fot. iStock / zhuzhu

Pewność siebie – najcenniejszy artefakt współczesności, trofeum najwyższej wagi w świecie, w którym nieustannie musimy grać w cudzą grę. Czekamy na nią, szukamy jej. Wreszcie dojrzewamy i wiemy, że sami musimy ją utkać, zbudować. Ale nie do końca mamy rację. Możemy też ją dostać – jej najważniejszy filar. Nie trzeba jej wyrywać, wyszarpywać pazurami w wielkim wyścigu, bo… „Za każdym dzieckiem, które wierzy w siebie, stoi rodzic, który uwierzył w nie jako pierwszy”*.

Trzy kroki do zbudowania pewności siebie twojego dziecka

Wystarczy niewiele. To przecież jedna z tych rzeczy, które są w życiu najważniejsze, które nic nie kosztują. A jednak tak często nam uciekają. Zacznijmy od tego, co TY możesz zrobić. Czego nie przegapić, by twoje dziecko czuło się wyjątkowe i silne. Pamiętajcie o trzech, najprostszych i najważniejszych krokach.

Zaakceptuj swoje dziecko

Choć to takie oczywiste, nieświadomie robimy bardzo wiele, by zmienić kierunek.  Nasze własne wyobrażenia, plany i oczekiwania potrafią nieźle namieszać. Bardzo często mniej lub bardziej świadomie projektujemy na nasze dzieci i nasze rodzicielstwo wszystko to, co sami przeżyliśmy jako dzieci. Nie denerwuj się, nie chodzi o skrajności i to nie powód do wstydu. Każdy z nas podskórnie szuka punktu odniesienia – czy chodzi o szkolne stopnie, czy umiejętności nawiązywania nowych relacji z rówieśnikami.

Kiedy myślisz, że coś jest nie tak, bo ty postąpiłbyś, czy wybrał inaczej – weź głęboki oddech i zaakceptuj swoje dziecko z jego własnymi wyborami, błędami, ocenami i pasjami. Po chwili spojrzysz na sytuację zupełnie inaczej.

Uwierz zamiast wątpić

Choć tak bardzo kusi cię, żeby uchronić swoje dziecko przed rozczarowaniem. To trudne. Bardzo trudne. Pozwolić mu marzyć i wierzyć, gdy boimy się, że porażka je złamie. Ale pamiętaj, nie sama porażka jest najbardziej bolesna, a brak wsparcia. Nieudane próby to nieodłączny element naszego życia. Kibicuj, uwierz i po prostu bądź! Zdziwisz się, jak wiele może się wtedy udać.

Pamiętaj, że jeśli w kółko będziesz słuchać, że twoje pomysły są kiepskie – sam taki się poczujesz. Twoje dziecko czuje to samo.

Pozwól żyć naprawdę

Uczyć się i cieszyć z sukcesów. Buduj w swoim dziecku poczucie wartości swoim zaufaniem. Niech twoja obecność będzie wsparciem i poczuciem bezpieczeństwa, a nie przeszkodą. Pozwól pozmywać, przeskoczyć przez za dużą kałużę, dostać trójkę z kartkówki. Pozwól jeździć na rolkach i próbować wleźć na drzewo.

Pozwól być czasem najlepszym ze wszystkich i tak samo daj zgodę na bycie kiepskim z plastyki czy matmy. Nie uchronisz swojego dziecka przed życiem, nie odbieraj mu samodzielności. Niech wiąże sznurowadła przez 15 minut. Wiem, że się spieszysz, gnasz, że te sznurówki czasem doprowadzą cię do białej gorączki – bo gdzieś tam czekają bardzo dorosłe i poważne sprawy. Ale uwierz mi – warto. Kiedyś twoje dziecko dorośnie i nie będziesz mógł go wyręczać. Czy nie lepiej, żeby miało wtedy pewność, że tak wiele potrafi?

Proste prawda? Oczywistości. A jednak często najtrudniejsze do zrealizowania. Zacznijcie od tych trzech kroków. Tylko i aż tyle.

Jeśli szukacie sposobu, jak to wszystko „ogarnąć”, nie pogubić się i czegoś nie przegapić, a przede wszystkim odnaleźć siebie i sobie zaufać – koniecznie sięgnijcie po „Uśmiechologię. Wartościownik dla rodziców” Michała Zawadki. To wspaniała książka dla rodziców, która pozwala zobaczyć więcej, dalej. Jak sam autor ją opisuje – to prawo jazdy dla rodziców. Książka stanowi dopełnienie cudownej „Uśmiechologii” dla młodszych czytelników.

Nowość wydawnicza „Uśmiechologia” + „Wartościownik”

Najnowsza seria Michała Zawadki, autora bestsellerowych książek z zakresu rozwoju osobistego i społecznego dzieci i młodzieży. Dedykowana młodemu pokoleniu „UŚMIECHOLOGIA. POZYTYWNA STRONA MYŚLENIA” i towarzysząca jej specjalna edycja dla dorosłych – „UŚMIECHOLOGIA. WARTOŚCIOWNIK DLA RODZICÓW”.

Zadaniem pierwszej części serii jest pomoc dzieciom i ich opiekunom w odnalezieniu drogi do poczucia własnej wartości. Młodzieżowa „Uśmiechologia” jest połączeniem książki i zeszytu ćwiczeń. To ponad 100 stron aktywnych zadań, które pomogą zrozumieć i zaakceptować młodym swoje myśli. Pobudza wyobraźnię, „zmusza” do zastanowienia się i zaprasza do intensywnej pracy nad sobą, budowaniem wiary w siebie i umacnianiem indywidualności.

Asystujący „Uśmiechologii”, skierowany do dorosłych – „Wartościownik” część 1, to zbiór wiedzy o poczuciu własnej wartości, pełny wskazówek, podpowiedzi, przykładów i historii. Jego celem jest poszerzenie dotychczasowych umiejętności i wiedzy wychowawczej rodziców, dziadków, czy nauczycieli. Wszystko po to, by mogli skutecznie wspierać kolejne pokolenie w rozwoju, jak również zbliżyć się w relacji z dziećmi i sami się rozwijać.

Odwiedź autora na Facebooku i Instagramie

www.michalzawadka.pl

@MichZawadka

@michal.zawadka

„Uśmiechologia. Pozytywna strona myślenia” – cz. 1 „Ja ze sobą”: 44,90 zł

„Uśmiechologia. Wartościownik dla rodziców” – cz. 1: 44,90 zł

Książki dostępne na www.michalzawadka.pl/usmiechologia.


*Matthew L. Jacobson