Go to content

To twój ojciec sprawił, że jesteś tym, kim jesteś. Naukowcy potwierdzają: podły nastrój taty ma olbrzymi wpływ na rozwój dziecka

Fot. iStock/Geber86

Setki badań potwierdzają fakt, że miłość ojca jest tak samo ważna dla rozwoju dziecka jak miłość matki. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest tutaj również  samopoczucie taty i jego nastroje.

Badania dowodzą, że ogólnie miłość  (lub odrzucenie), zarówno ze strony matek i ojców wpływa na zachowanie dziecka, na jego samoocenę, stabilność emocjonalną i zdrowie psychiczne. Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Connecticut, w niektórych przypadkach „wycofanie” ojca, brak jego akceptacji i – w końcu – obecności, odgrywa znaczącą rolę w problemach związanych z zaburzeniami osobowościowymi dziecka, zwiększa jego skłonność do angażowania się w działania przestępcze oraz podatność na uzależnienia.

Okazuje się, że również stan psychiczny taty i jego nastroje, wpływają bezpośrednio na jego dzieci. Udowodnili to Naukowcy z Michigan State University.W ich badaniach wzięło udział około 730 rodzin. Naukowcy skupili się na odkrywaniu skutków stresu i problemów związanych ze zdrowiem psychicznym rodziców, takich jak depresja i zaburzenia lękowe. Wpływają one bezpośrednio na sposób interakcji z potomstwem.

Jednym z najbardziej zaskakujących faktów odkrytych w toku badań był ten, że stan zdrowia psychicznego ojca ma długotrwałe konsekwencje, jeśli chodzi o umiejętności społeczne dzieci (takie jak samokontrola i współpraca). Depresja taty ma większy wpływ na rozwój umiejętności społecznych dziecka w późniejszym okresie jego życia, niż depresja lub stany lękowe matki.

Wysoki poziom stresu ojca ma szczególnie szkodliwy wpływ na rozwój poznawczy i językowy dziecka w wieku od 2 do 3 lat, nawet, jeśli obok obecna jest matka, posiadająca pozytywny wpływ na malucha.

Tatusiom przypomijmy dziś zatem, że każdy ojciec ma obowiązek dbać o własne samopoczucie psychiczne, właśnie dlatego, że ma ono kluczowe znaczenie w pielęgnowaniu i wspieraniu zdrowia i rozwoju ich dzieci.

Specjalnie dla was, Drodzy Tatusiowie –  kilka wskazówek, które pozwolą wam zminimalizować negatywne skutki podłego nastroju

♦ Zaakceptuj fakt, że nieraz poczujesz się przytłoczony obowiązkami

Zrozumienie i pogodzenie się z ogólnie znaną prawdą, że stres jest częścią wychowywania dzieci jest sprawą fundamentalną.

♦ Zaobserwuj, co jest „wyzwalaczem” twojego zdenerwowania

Łatwiej ci będzie wówczas pracować nad jego opanowaniem. Dowiedz się, jakie sytuacje, myśli i chwile powodują najwięcej stresu. Czy można ich uniknąć? Co można zrobić, aby je zminimalizować? Poświęć trochę czasu by zaangażować się w działania, które obniżają poziom stresu (np. sport lub hobby, spacer).

♦ Proś o pomoc

Jeśli czujesz się przytłoczony lub masz już za sobą doświadczenia depresji, lęku lub choroby psychicznej, szukaj profesjonalnej pomocy. To konieczność dla ciebie i dla twoich dzieci.


Źródło: lifehack.org