Szkoła

Czy Polska przestrzega praw dziecka? Raport organizacji pozarządowych

Redakcja
Redakcja
29 września 2020
Fot. iStock
 

W Polsce nie ma istotnych elementów, które są niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci. Brak m.in.: strategii działań na rzecz dzieci, mechanizmu koordynującego te działania, monitoringu implementacji Konwencji o prawach dziecka, budżetu na rzecz dzieci oraz systemu zbierania danych, który włączałby wszystkie obszary życia dziecka. Takie wnioski płyną z raportu organizacji pozarządowych w Polsce.

Każdy kraj, który ratyfikował Konwencję o prawach dziecka, ma obowiązek co pięć lat przedstawić oficjalny raport z realizacji zapisów tego dokumentu. Polski rząd przedstawił taki raport Komitetowi Praw Dziecka w tym roku. Poza stroną rządową, swój raport przygotowały organizacje pozarządowe. W dokumencie tym (tzw. Raporcie Alternatywnym) znajdują się uwagi i rekomendacje do stanu przestrzegania praw dziecka w Polsce. We wrześniu br., podczas Sesji Roboczej Komitetu Praw Dziecka w Genewie polskie organizacje pozarządowe zaprezentowały swój raport. Na podstawie obu raportów (rządu polskiego i organizacji pozarządowych) Komitet Praw Dziecka przygotuje Zalecenia dla Polski.

Raport Alternatywny został opracowany przez 13 wiodących polskich organizacji pozarządowych. Organizacje zwracają uwagę na to, że duża część Zaleceń Komitetu Praw Dziecka z roku 2015 niestety nie doczekała się realizacji. Tegoroczny Raport Alternatywny nie omawia wszystkich kwestii związanych z nieprzestrzeganiem w Polsce Konwencji o prawach dziecka, skupiając się jedynie na tych, które są najistotniejsze z punktu widzenia dobra dziecka oraz wchodzą w obszar działań organizacji-autorów raportu.

Raport organizacji pozarządowych składa się z ośmiu części. Każdą z nich zamykają rekomendacje określonych działań. Pierwsza część raportu dotyczy oceny ogólnych środków wdrażania, czyli m.in. legislacji, polityki i strategii na rzecz dzieci, koordynacji działań czy propagowania praw dziecka w Polsce. Druga część mówi o zasadach ogólnych, czyli przeciwdziałaniu dyskryminacji w Polsce, respektowaniu poglądów dziecka (także dzieci cudzoziemskich) czy uczestnictwie najmłodszych w życiu społecznym. Kolejna część dotyczy praw i wolności osobistych. W tej części organizacje przypominają o problemie bezpaństwowości dzieci, prawie do poznania swojego pochodzenia oraz wolności sumienia, wyznania, wypowiedzi czy pokojowych zgromadzeń. W czwartej części raportu mowa jest o problemie przemocy i wykorzystania seksualnego najmłodszych. Ważnym elementem, na który zwracają uwagę organizacje jest konieczność ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym w Internecie i walka z autorami patotreści.

W kolejnej części, organizacje pozarządowe zwracają uwagę na problemy, jakich doświadczają dzieci w pieczy zastępczej, zwłaszcza małe dzieci i najmłodsi ze specjalnymi potrzebami. W szóstej części, Raport Alternatywny mówi o dzieciach z niepełnosprawnością, dostępie do opieki zdrowotnej, szczególnie w zakresie zdrowia psychicznego. Autorzy poruszają trudny temat ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci, a także ich bezdomności. W przedostatniej części raportu można przeczytać o problemach dotyczących systemu edukacji w naszym kraju, integracji dzieci romskich czy dostępie do opieki żłobkowej i przedszkolnej. W tym miejscu organizacje poruszają także temat prawa do wypoczynku i zabawy, które jest istotne z punktu widzenia rozwoju młodego człowieka. Ostatnia część raportu dotyczy kwestii dzieci uchodźców, handlu dziećmi, wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich oraz dzieci romskich.

W przygotowaniu raportu wzięły udział następujące organizacje: ATD Czwarty Świat, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundacja w Stronę Dialogu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Integracja, Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, Polski Komitet EAPN, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Całość prac nad raportem koordynował UNICEF Polska.

###

Więcej informacji:

Z pełną treścią Raportu Alternatywnego można się zapoznać na stronie: https://www.unicef.pl/Media/Files/Raport-Alternatywny-wersja-polska

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu (nazwa organizacji – dane osoby kontaktowej, obszar specjalizacji):

 • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – Anna Grabowska, tel. 518 511 652, [email protected], dzieci pokrzywdzone przestępstwem (przemoc i wykorzystywanie seksualne), bezpieczeństwo dzieci w Internecie.
 • Fundacja Szkoła z Klasą – Agata Łuczyńska, tel. 608 094 369, [email protected], edukacja i nierówności edukacyjne, partycypacja młodych ludzi w życiu publicznym.
 • Fundacja Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego – Teresa Ogrodzińska, tel. 501 339 063, [email protected], wsparcie rozwoju małych dzieci.
 • Fundacja w Stronę Dialogu – Joanna Talewicz-Kwiatkowska, tel. 664 559 527, [email protected], dzieci romskie.
 • Helsińska Fundacja Praw Człowieka – Elżbieta Czyż, tel. 691 53 88 00, [email protected], prawa nieletnich.
 • Fundacja Integracja – Tomasz Przybyszewski, tel. 502 518 566, [email protected], dzieci z niepełnosprawnościami.
 • Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada – Joanna Garnier, tel. 502 152 031, [email protected], handel ludźmi, dzieci cudzoziemskie bez opieki, seksualne komercyjne wykorzystywanie nieletnich.
 • Polski Komitet EAPN – Ryszard Szarfenberg, tel. 602 200 282, [email protected], ubóstwo dzieci.
 • Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – Katarzyna Słubik, tel. 663 998 949, [email protected], migracje i uchodźstwo.
 • Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce – Beata Kulig, tel. 503 549 888, [email protected], piecza zastępcza.
 • UNICEF Polska – Monika Kacprzak, tel. 509 224 588, [email protected], koordynacja działań na rzecz dzieci, monitoring sytuacji dzieci w Polsce, partycypacja, zdrowie (w tym zdrowie psychiczne), ekologia.

Szkoła

Koktajle na odchudzanie – 8 przepisów na dietetyczne napoje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 września 2020
koktajle odchudzanie
Fot. iStock

Koktajle na odchudzanie to jeden ze sposobów na zrzucenie niechcianych kilogramów. Pozwalają one na niezliczoną ilość kombinacji, dzięki czemu mogą gościć w diecie długi czas, nie nudząc się. Składniki koktajli można dowolnie modyfikować tak, by uzyskać najlepszy smak. Jakie koktajle na odchudzanie cieszą się największą popularnością?

Koktajle — odchudzanie ze smakiem 

Koktajle na odchudzanie są doskonałym pomysłem na urozmaicenie diety i wprowadzenie do niej większej ilości warzyw, owoców i nabiału. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas diety nie ma mowy o odczuwaniu głodu i trzeba zadbać o dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dodawanie do koktajli składników takich jak nasiona chia, siemienia lnianego, czy nasion babki płesznik, wzmocni odchudzające działanie i podkreśli ich smak.

koktajle odchudzanie

Fot. iStock/koktajle odchudzanie

Koktajle na odchudzanie — przepisy 

Koktajl ze szpinaku i jarmużu 

Jarmuż dostarcza witaminy K i C, wapń oraz żelazo. Nie brakuje w nim białka, błonnika, a także silnych przeciwutleniaczy. Jarmuż w parze z innymi owocami lub warzywami, to prawdziwa dietetyczna bomba witaminowa.

koktajle odchudzanie jarmuż szpinak

Fot. iStock

Składniki:

 • 100 g szpinaku
 • 50 g jarmużu
 • 400 g selera naciowego
 • 2 jabłka
 • 2 pomarańcze

Przygotowanie: 

 1. Szpinak, jarmuż i seler naciowy umyj.
 2. Pomarańczę obierz i podziel na cząstki, jabłko umyj, usuń gniazdo nasienne, pokrój.
 3. Wszystkie składniki wrzuć do kielicha blendera i zblenduj.

Koktajl z jarmużu i kiwi 

Kiwi zawiera witaminy z grupy B, witaminę A, C, K i E oraz błonnik. Znajdziemy tu też magnez, miedź, wapń i mangan. Jest niskokaloryczne — zawiera niewiele ponad 50 kcal, więc sprawdzi się podczas diety odchudzającej.

koktajle odchudzanie

Fot. iStock/Koktajl z jarmużem

Składniki:

 • 2 szklanki mleka sojowego o naturalnym smaku
 • garść jarmużu
 • 2 dojrzałe kiwi
 • łodyga selera naciowego
 • sok z cytryny lub limonki

Przygotowanie:

 1. Jarmuż umyj i odetnij z liści twardą łodygę. Kiwi obierz, pokrój na mniejsze części, seler naciowy umyj, pokrój.
 2. Do blendera kielichowego wlej mleko sojowe, dorzuć kiwi i seler naciowy.
 3. Blenduj do uzyskania kremowej konsystencji.

Koktajl bananowy

Co prawda banany nie są najmniej kalorycznymi owocami, za to ze względu na zawartość błonnika sycą na długi czas i zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji. Dostarczają witaminy A, C, E, K oraz z grupy B, a także składniki mineralne: potas, magnez, fosfor i wapń.

smoothie przepisy - owocowe, warzywne, fit

Fot. iStock

Składniki:

 • 3 łyżki płatków owsianych
 • pół szklanki jogurtu naturalnego
 • 1 banan
 • pół szklanki mleka
 • łyżeczka nasion chia
 • szczypta cynamonu

Przygotowanie: 

 1. Banana obierz i wraz z resztą składników zmiksuj w kielichu blendera.

Koktajl z pomarańczy i papryki

Pomarańcze przyspieszają przemianę materii i dzięki błonnikowi pomagają pozbyć się zaparć. Są także niskokaloryczne — w 100 g świeżej pomarańczy znajdziemy jedynie 47 kcal.

koktajle odchudzanie

Fot. iStock/koktajle odchudzanie

Składniki:

 • 1/3 czerwonej papryki,
 • pomarańcza,
 • mały kubek jogurtu naturalnego,
 • sól
 • biały pieprz
 • szczypta curry

Przygotowanie:

 1. Pomarańcze obierz i podziel na cząstki, paprykę umyj i podziel, wrzuć wraz z pozostałymi składnikami do kielicha blendera.

Koktajl białkowy 

Płatki owsiane są niezastąpione na diecie, ponieważ zawierają dużo błonnika, który reguluje procesy trawienia i daje uczucie sytości na dłużej. Ponadto obecne są w nich witaminy z grupy B, żelazo i magnez.

Płatki owsiane - dlaczego warto je jeść? Przepis na owsiankę

Fot. iStock

Składniki:

 • 3 łyżki płatków owsianych
 • niepełna łyżka migdałów
 • 50 g chudego twarożku
 • niepełna szklanka mrożonych malin
 • mleko 1,5% tłuszczu

Przygotowanie:

Składniki wrzuć do kielicha blendera i zblenduj na gładką masę.

Koktajl z mango

Ten słodki owoc dostarcza witaminy A, C, E i K, a także witaminy z grupy B, oraz minerały takie jak: magnez, żelazo, potas, fosfor, miedź, sód, wapń. Mango ma w sobie dużo błonnika, więc na długo syci, a jogurt zawiera wapń, który wpływa na hamowanie wydzielania  kortyzolu, który jest odpowiedzialny za tworzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Babka płesznik wpływa na poprawną pracę układu pokarmowego, zmniejsza apetyt, zapewnia uczucie sytości, przez co jest niezastąpiona podczas odchudzania.

koktajle odchudzanie

Fot. iStock/koktajle odchudzanie mango

Składniki: 

 • dojrzałe mango
 • szklanka jogurtu naturalnego
 • 1/2 szklanki chłodnej wody
 • łyżeczka nasion babki płesznik
 • szczypta zmielonego kardamonu

Przygotowanie:

 1. Mango obierz ze skórki, pestkę i twarde włókna usuń.
 2. Mango i resztę składników przełóż do pojemnika blendera i zblenduj na gładki mus.

Koktajl z buraka

Burak jest cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, A, K oraz E, kwasu foliowego. Dostarcza także minerały takie jak: potas, magnez, cynk, żelazo, a także ważny dla kości i zębów fosfor. Zarówno w buraku, jak i jabłku oraz siemieniu lnianym jest także dużo błonnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Buraki - właściwości, wartości odżywcze, przepisy na zasmażane i z piekarnika

Fot. iStock

Składniki:

 • burak
 • jabłko
 • duży kubek jogurtu naturalnego
 • siemię lniane
 • cytryna
 • natka pietruszki

Przygotowanie: 

 1. Ugotuj buraka, obierz i pokrój na ćwiartki, jabłko obierz i usuń gniazdo nasienne, pokrój.
 2. Burak i jabłko wrzuć do wysokiego pojemnika, dodaj jogurt naturalny, sok wyciśnięty z całej cytryny i siemię.
 3. Zblenuj, włóż do lodówki, by się schłodziło i podawaj z posiekaną natką pietruszki.

Zielony koktajl bez mleka

Ogórek będący podstawą zielonego koktajlu jest nie tylko lekkostrawny, ale wyjątkowo niskokaloryczny — w 100 g miąższu jest tylko 15 kcal, w dodatku aż w 95 proc. składa się z wody. Pomaga przyspieszyć metabolizm i usunąć nadmiar wody z organizmu, a tym samym oczyszcza go z toksyn.

koktajle odchudzanie

Fot. iStock/koktajle odchudzanie

Składniki:

 • niewielki ogórek
 • pęczek natki pietruszki
 • szklanka wody niegazowanej
 • sok z cytryny

Przygotowanie:

 1. Ogórek umyj i pokrój na mniejsze kawałki.
 2. Natkę pietruszki umyjemy, osusz i poszatkuj drobno.
 3. Ogórek i pietruszkę zblenduj, dodaj do nich sok z cytryny i wodę, zblenduj ponownie.

źródło:  www.przyslijprzepis.pl 

Zobacz także

Jaki plecak dla ucznia? Ściągawka dla rodziców

Hello Szkoło! Podpowiadamy, jak oswoić szkołę i nie zwariować!

Marcin Korczyc: Pandemia niczego nowego nie pokazała. Pokazała problemy, które są w szkole od dziesięciu, czy piętnastu lat