Macierzyństwo Szkoła

Kolejne 300 szkół będzie rozwijać cyfrowe umiejętności z Fundacją Orange

Redakcja
Redakcja
9 maja 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Ruszył nabór szkół do bezpłatnych programów Fundacji Orange, które podnoszą cyfrowe kompetencje uczniów i nauczycieli. Dzięki MegaMisji #SuperKoderom uczniowie kolejnych 300 szkół podstawowych nauczą się jak bezpiecznie i kreatywnie poruszać się w cyfrowym świecie, nauczyciele poszerzą swoje kompetencje, a szkoły otrzymają granty i pomoce edukacyjne wspierające ich w korzystaniu z nowoczesnych technologii. Programy objęte są patronatami honorowymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

68,2% dzieci i młodzieży nigdy lub prawie nigdy nie opublikowało w sieci zdjęcia swojego autorstwa, a 76,6% nie stworzyło niczego przy użyciu aplikacji mobilnej, np. obrazka narysowanego na telefonie lub tablecie – wynika z badań EU Kids online 2018. Dzieciom i młodzieży brakuje umiejętności związanych z choćby odrobinę bardziej zaawansowanymi zagadnieniami.

Odpowiedzią na te potrzeby są działania edukacyjne Fundacji Orange, prowadzone na szeroką skalę. Do tej pory z programu MegaMisja skorzystało 20000 dzieci w 800 szkołach, a z #SuperKoderów – 7180 uczniów w 340 szkołach w całym kraju. Od września do każdego programu dołączy kolejne 150, które zakwalifikują się do nich w rozpoczynającym się właśnie naborze.

Od lat działamy na rzecz edukacji cyfrowej. Pracujemy z grupą najmłodszych użytkowników internetu. Chcemy, by rozwijali swoją kreatywność, umieli zadbać o bezpieczeństwo w sieci, a w całej swojej aktywności online umieli kulturalnie się spierać i komentować rzeczywistość – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Fot. Materiały prasowe

Oba programy są bezpłatne. Szkoły otrzymują liczne korzyści: wsparcie rzeczowe (MegaMisja), finansowe (#SuperKoderzy), a przede wszystkim dostęp do cennej wiedzy. Zadaniem nauczyciela jest przeprowadzenie zajęć według gotowego scenariusza i napisanie krótkiej relacji.

Misja z Psotnikiem w cyfrowym laboratorium

MegaMisja powstała z myślą o dzieciach w wieku 6-10 lat i ich nauczycielach. Jej celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli wczesnoszkolnych, wychowawców świetlic oraz ich podopiecznych, tak by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Program dostosowany jest do potrzeb dzieci i ma formę gry edukacyjnej, która uczy m.in.: jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, jak przestrzegać praw autorskich i zasad panujących w sieci, a także jak skutecznie szukać wiarygodnych informacji. Wszystko to odbywa się w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym uczniowie pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. Misja, w której uczniowie biorą udział ma na celu wykonanie kolejnych zadań i zdobycie punktów, które wymienia się na gwarantowany sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne i pomoce edukacyjne.

Dwanaście ścieżek #SuperKoderów

Program #SuperKoderzy jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Jego celem jest nauka programowania i podstaw robotyki nie tylko na informatyce, lecz także na zajęciach z innych przedmiotów. Szkoły mają do wyboru jedną z dwunastu ścieżek edukacyjnych. W czasie zajęć poznają cyfrowe narzędzia, uczą się logicznego myślenia, pracy zespołowej jednocześnie wykonując zadania przewidziane w podstawie programowej danego przedmiotu. Placówki zakwalifikowane do udziału w #SuperKoderach otrzymują dotację na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia zajęć i pomocy dydaktycznych oraz szkolenia dla nauczycieli i wsparcie edukatorów na czas trwania projektu. Udział w programie nie wymaga od nauczycieli żadnej specjalistycznej wiedzy.

Tegoroczny nabór do MegaMisji (uczniowie klas 1-3) i #SuperKoderów (uczniowie klas 4-8) potrwa do 10 maja 2019 r. Szkoły mogą zgłaszać się do programów, wypełniając prosty formularz, do którego załączą krótki film przygotowany przez nauczyciela wraz z uczniami. Jest on dostępny na stronie fundacja.orange.pl.

Fundacja Orange uczy, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowych technologii. Prowadzi autorskie projekty edukacyjne, w których dba o cyfrowe kompetencje dzieci, młodzieży i nauczycieli. Uczy programowania, podstaw edukacji medialnej, a w 100 małych miejscowościach otworzyła multimedialne Pracownie Orange wyposażone w darmowy internet i sprzęt. Współprowadzi warszawski FabLab powered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce. Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange.


Macierzyństwo Szkoła

Jak przyspieszyć opalanie?

Redakcja
Redakcja
9 maja 2019
Fot. iStock
 

Opalenizna kojarzy nam się z wakacjami, czasem wolnym, relaksem. Kiedy widzimy kogoś z muśniętą słońcem skórą, od razu wiemy, że ostatnie dni albo tygodnie poświęcił na odpoczynek. Słońce daje nam energię, poprawia nastrój, a opalenizna (oczywiście nie ta na smołę) dodaje uroku i sprawia, że nawet na siebie w lustrze patrzymy mniej krytycznie. Są tacy, którzy uwielbiają wylegiwać się na słońcu, ale też ci, którzy marzą o opaleniźnie szybkiej i bez bólu. Jak przyspieszyć opalanie? Jest kilka prostych sposobów.

Jak przyspieszyć opalanie?

Wybierz krem z niskim filtrem

Aby szybko uzyskać efektowną opaleniznę, powinniśmy zastosować balsam lub olej o niskim SPF, by się opalić, a jednocześnie mieć pewną ochronę przed silnymi promieniami słońca. Najlepiej wybrać SPF między 4 a 15 w zależności od siły opalenizny bazowej. Jeśli jesteś już nieco opalona, możesz wybrać niższy SPF. Jeśli to twoja pierwsza opalenizna zdecyduj się na SPF 15, by uniknąć poparzeń słonecznych.

Pamiętaj o balsamie do ust z SPF 15, by nie stały się suche i spierzchnięte.

Zastosuj naturalne oleje

Jeśli masz dobrą opaleniznę bazową, możesz zastosować naturalne oleje, które przyciągną słońce i zapewnią oliwkowy blask twojej skórze. Może to być:

 • oliwa z oliwek
 • olej kokosowy
 • olej z orzechów laskowych
 • olej z awokado
 • olej z kiełków pszenicy
 • olej słonecznikowy
 • olej sezamowy

Często zmieniaj pozycję

Podobnie jak kurczaka na rożnie (cóż, takie porównanie przyszło mi do głowy), tak i my często musimy się odwracać, żeby uzyskać równomierną opaleniznę. Warto rozważyć obracanie ciała o 1/4 obrotu co pół godziny. Zacznij od pleców, a następnie połóż się na prawej stronie, później brzuch i lewa strona.

Ustaw się w bezpośrednio w słońcu

Gdy słońce przesuwa się po niebie, przesuń ręcznik lub fotel tak, aby zawsze znajdować się twarzą do słońca. Jeśli nie chcesz leżeć przez cały dzień, pomyśl o aktywności zakładając na siebie jak najmniej ubrań.

Opalaj się między 10 a 16

Chociaż dermatolodzy zwykle zalecają unikania słońca w godzinach szczytu, tylko w tych godzinach jesteś w stanie szybko się opalić.

Użyj odblaskowego arkusza

Potrzebujesz czegoś, co skupi promienie słoneczne. Technika odblaskowego arkusza to podmuch z przeszłości, ale faktycznie skupi słońce na twojej skórze. Na rynku dostępnych jest kilka produktów odblaskowych, które mogą przyciągnąć promienie słoneczne. Możesz położyć się na odblaskowym ręczniku lub kupić odblaskowy ekran słoneczny. Oprzyj ekran przeciwsłoneczny w talii i przechyl go pod kątem około 45 stopni, przyspieszenie opalania murowane.

Połóż się na wodzie

Woda przyciąga i odbija światło słoneczne, co warto wykorzystać. Pomyśl o pływaniu na materacu lub innej wodnej zabawce, to na pewno pozwoli na szybsze uzyskanie pięknej opalenizny.

Nie zapomnij o pielęgnacji

Po opalaniu nasmaruj swoje ciało balsamem na bazie aloesu lub innym nawilżającym. Po kąpieli słonecznej skóra powinna zostać dobrze nawilżona, by utrzymała piękny brązowy kolor.


Macierzyństwo Szkoła

Ty też ciągle słyszałaś, że jesteście #Niedobrani? Wasze historie miłosne [KONKURS]

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 maja 2019
Fot. Materiały prasowe

Tak miłość się nie zdarza,a przynajmniej nie powinna się zdarzyć… Bo jak tak można. Ona z Wenus, on z Marsa. Ona piękna, on zwykły. Albo zupełnie odwrotnie. Prawniczka i piekarz? Lekarka i gospodarz? A może on jest za niski na tę miłość, za biedny, za chudy? Jak bardzo nie pielęgnowalibyśmy stereotypów, miłość ma je wszystkie w nosie. Bo to ona udowadnia każdego dnia, jak pięknie można się „nie dobrać”!

Ty też ciągle słyszałaś, że jesteście #Niedobrani? Napisz nam o tym!

Serdecznie zapraszamy was do wspólnej zabawy! Napiszcie nam o swoich #niedobranych połówkach, o waszych miłościach. O tym, że #niedobranie może być przepisem na szczęście! Na najfajniejsze historie czekają nagrody! Do dzieła!

Zasady:

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na serwerze pocztowym organizatora.
 3. Jedna osoba może przesłać tylko jedną odpowiedź. W przypadku udzielenia większej liczby odpowiedzi, Organizator weźmie pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu, pierwszy nadesłany e-mail.

Co trzeba zrobić?

Swoje historie przysyłajcie do nas mailowo. 3 najfajniejsze z nich nagrodzimy cudownymi zestawami ufundowanymi przez Monolith Films – dystrybutora filmu „Niedobrani”.

Prace przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „#Niedobrani” oraz informacją, jak chcecie zostać podpisani (w przypadku braku takiej informacji, użyjemy samego imienia).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsora konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Partnerem akcji jest

Nagrody:

3 x zestaw składający się z:

 • kosmetyków marki YASUMI me Rose (meRose Micellar liquid + meRose Face Cream)

 • podwójnego zaproszenia na pokaz filmu „Niedobrani”

Komedia producentów hitów „SĄSIEDZI”, „SAUSAGE PARTY”, „WPADKA” I „ATOMIC BLONDE”.

Piękna laureatka Oscara CHARLIZE THERON i niepoprawnie zabawny SETH ROGEN w komedii o tym, że czasem najbardziej zgrane są niedobrane pary.

Fred nie jest typem amanta. Potargana broda, kilka zbędnych kilogramów i ciuchy z liceum nie czynią go ikoną stylu. Niewyparzony język i specyficzne poczucie humoru utrudniają zawrotną karierę. Charlotte jest jego zupełnym przeciwieństwem. Piękna, ambitna i powściągliwa, przebojem zdobywa polityczne szczyty i mogłaby mieć każdego mężczyznę, gdyby tylko znalazła czas na życie prywatne. Gdy Fred Flarsky spotyka po latach swoją dawną nianię Charlotte Field, w której kochał się skrycie jako nastolatek, on jest bezrobotnym dziennikarzem, a ona amerykańską Sekretarz Stanu. Wydaje się, że nie ma na świecie bardziej niedobranej pary. A jednak coś iskrzy. I to na tyle intensywnie, że Charlotte wbrew protestom doradców, zatrudnia Freda jako autora swych przemówień. Facet ma dobre pióro, jeszcze lepsze serce, ale w wielkim świecie porusza się jak słoń w składzie porcelany. Ona zaś właśnie ogłasza swą kandydaturę na stanowisko prezydenta. Konkurenci już zacierają ręce, bo Fred z pewnością zaprzepaści jej karierę. Chyba, że świat zobaczy w nim to, co dostrzegła ona…

Konkurs trwa od 08.05.2019 do 22.05.2019 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

TWOJE DANE: Pamiętaj, udział w konkursie jest dobrowolny. Dodając swój komentarz, wyrażasz zgodę na opublikowanie twojego imienia i nazwiska (lub pseudonimu), w przypadku ewentualnej wygranej, na liście laureatów, czyli na wykorzystanie i przetwarzanie twoich danych osobowych w celu przeprowadzenia niniejszego konkursu (zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO). Nie używamy twoich danych do  innych celów, niż czynności związane z niniejszym konkursem.

 


Zobacz także

Krystyno nie denerwuj matki! O życiu bez „ą” i „ę” i bez bułki przez bibułkę

Uroczyście postanawiam: Jestem kobietą, nie zgubię siebie! Akcja „Mówię dość niezrealizowanym postanowieniom noworocznym” [Wyzwanie specjalne]

„Za moimi plecami nieustannie stoi strach i puka w ramię, on już nawet na „spierd**aj” nie reaguje”