Go to content

Sprawdzony fotelik samochodowy, to jedyny sposób na bezpieczną podróż z dzieckiem

Fot. iStock / narvikk

O bezpieczeństwo swoich dzieci rodzice troszczą się jeszcze przed ich narodzinami. Z rozwagą przyglądają się ofertom różnych firm, wybierając sprzęty nie tylko piękne i funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne. Przewijaki, łóżeczka, wózki a szczególnie foteliki samochodowe, w których będzie podróżowała ich pociecha, muszą być produktami zapewniającymi maksimum bezpieczeństwa.

Czym kierować się przy wyborze najlepszego fotelika samochodowego?

Mało który rodzic wchodzi do sklepu i kupuje bez zastanowienia pierwszy lepszy sprzęt dla dziecka. Żeby dokonać przemyślanego wyboru, konieczne jest zwrócenie uwagi na kryteria spełniane przed dany typ fotelika. Tylko te sprawdzone w profesjonalnych testach są wstanie zapewnić bezpieczeństwa w trakcie przewozu.

Oczywiście typ fotelika powinien być dobrany pod kątem wieku i wagi dziecka, bo zarówno za duży,  jak i za mały w stosunku do gabarytów pociechy, może stać się zagrożeniem dla dziecka. Należy zwrócić uwagę na certyfikaty jakie dany fotelik posiada i informację czy przeszedł profesjonalne testy zderzeniowe. Informacja o crush testach upewni nas, że jazda w nim będzie możliwie najbardziej bezpieczna. Nie można również sugerować się jedynie ceną fotelika. Nie zawsze najdroższy będzie oznaczał najlepszy, choć trzeba przyznać, że foteliki zakupione za kilkadziesiąt złotych w hipermarketach nie mogą zostać potraktowane jako te z najwyższej półki. Od modelu samochodu, z jakiego korzysta rodzina, będzie również zależało w jaki sposób dany fotelik może zostać w nim umieszczony – czy jedynie poprzez przypięcie pasami, czy dzięki wykorzystaniu systemu ISOFIX.  Jak widać do wyboru trzeba podejść z głową i spokojem, przyglądając się produktom oferowanym przez producentów.

Foteliki Coletto spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa jak i oczekiwania rodziców

Zainteresują się nimi zarówno rodzice dopiero kompletujący wyprawkę dla maluszka, oraz posiadający starsze pociechy.

Vento

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ten model fotelika dedykowany jest dzieciom od pierwszego dnia życia, do momentu uzyskania przez nich wagi – 25 kg (do ukończenia 6 r.ż). Bezpieczeństwo mocowania zapewnia zintegrowany system ISOFIX i pas kotwiczący Top Tether. W zależności od wagi malca, można montować go tyłem do kierunku jazdy (od 0-13 kg), wtedy fotelik mocujemy trzypunktowym pasem bezpieczeństwa. Gdy przewożone jest dziecko starsze, o wadze  9-25kg,  fotelik możemy mocować za pomocą pasa trzypunktowego lub za pomocą ISOFIX oraz pasa kotwiczącego Top Tether lub samym pasem pasa, przodem do kierunku jazdy. Możliwość skorzystania z 4 pozycji regulacji oparcia, oraz bardzo duże wychylenie przy pozycji leżącej jest niezbędna do zapewnienia wygody niemowlęciu podczas podróży. W dodatku duży zagłówek i wysokie boki fotelika stanowią solidną ochronę przy zderzeniach bocznych. Możliwość zdjęcia tapicerki i wyprania jej, pozwoli na wyczyszczenie jej przy pojawiających się zabrudzeniach. Fotelik Vento Coletto posiada certyfikat niemieckiego instytutu TUV Nord.

Santino  9-25 kg

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Przeznaczony jest do przewozu przodem do kierunku jazdy starszych niemowląt i dzieci o wadze w przedziale 9-25 kg. Wygodę oraz możliwość snu gwarantuje 5 pozycji pochylenia fotelika, od pozycji siedzącej do leżącej. Na komfort jazdy również wpływa wykorzystanie materiału zapobiegającemu poceniu, a bezpieczeństwo zapewniają 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z ochraniaczami, których wysokość można regulować zgodnie z potrzebą. Warto podkreślić, że fotelik posiada testy zderzeniowe wykonane w Instytucie TNO w Holandii, mającym jeden z najlepiej wyposażonych obiektów badawczych na świecie do wykonywania testów zderzeniowych.

Sportivo ISOFIX  9-36 kg

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Ten fotelik dedykowano dzieciom o wadze 9-36 kg (9 miesięcy – 12 lat). Z myślą o młodszych i starszych użytkownikach, fotelik umożliwia regulację położenia w 4 pozycjach, a z racji zmieniającego się wzrostu pasażera, zastosowano 7 pozycji regulacji zagłówka. Dla podniesienia bezpieczeństwa w trackie podróży, ciało dziecka chronią specjalne poduszki boczne wypełnione pianką polistyrenową. Pochłaniają one energię uderzenia bocznego zanim dotrze ona do dziecka, co sprawia że fotelik staje się 25% bezpieczniejszy. 5-punktowe pasy bezpieczeństwa z ochraniaczami umożliwiają regulację  ich wysokości. Fotelik posiada system ISOFIX i pas kotwiczący, Top tether.

Sportivo ISOFIX Coletto przeszedł pozytywnie testy zderzeniowe w Instytucie TNO w Holandii, co świadczy o jego wysokim poziomie bezpieczeństwa.  

Avanti ISOFIX 15-36 kg

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Starsze dzieci z przedziału wiekowego 4-12 lat będą bezpiecznie podróżowały właśnie w tym modelu fotelika, który został stworzony specjalnie dla nich. Fotelik rośnie wraz z dzieckiem dzięki możliwości  regulowania szerokości, oraz oparcia wraz z wysokością zagłówka. Można również zdemontować oparcie i używania samej podstawki, jeśli dziecko waży ponad 25 kg. Mocowanie za pomocą systemu ISOFIX oraz pozytywnie przeprowadzone testy zderzeniowe wykonane w Instytucie TNO w Holandii gwarantują pasażerom bezpieczną podróż.
Rodzice mają możliwość wyboru  jak najlepszego fotelika samochodowego. Niezależnie od tego, który z wyżej proponowanych modeli wybiorą, mogą mieć pewność, że dokonany zakup zwiększy zarówno bezpieczeństwo jak i komfort wspólnego podróżowania z dzieckiem, przez długi czas.


Artykuł powstał we współpracy z Coletto