Lifestyle

Bądź odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. Ten filmik poruszy niejedno sumienie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 lipca 2016
Fot. Screen/ You Tube
 

Kampania Be responsible. Give, adopt wisely” („Bądź odpowiedzialny. Dawaj, adoptuj mądrze”) miała zwrócić waszą uwagę na problem porzucania zwierząt. A raczej, traktowania ich w nieludzki sposób. Bo czy zostawilibyście w lesie, na pustkowiu zaadaptowane wcześniej dziecko, którego zachowanie nie spełnia waszych oczekiwań? Nie godzi się, prawda? Co innego taki …pies.

Decyzje w sprawie adopcji zwierząt domowych powinny być przemyślane, bo z przyjęciem pod wspólny dach psa czy kota wiążą się obowiązki, które mogą cię przerosnąć. Zanim podarujesz dziecku taki „prezent”, zastanów się, czy na pewno podołacie zadaniu jakim jest opieka nad zwierzakiem.

Bądź odpowiedzialny, za to, co oswoiłeś. Adoptuj mądrze.


Lifestyle

Dieta gorsetowa. Czy może istnieć gorszy sposób na odchudzenie talii?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 lipca 2016
Fot. iStock/draganab
 

Moda na różne sposoby wpływania na kształt sylwetki cały czas ulega modyfikacji. Wiele osób próbowało zarówno restrykcyjnych głodówek, dziwnych pomysłów na diety np. jajeczną, oraz dla odmiany wypracowania nawyków zdrowego żywienia na co dzień. Pojawiała się moda na różne sporty i ćwiczenia, suplementy, które mają na celu przyspieszenie spalania niechcianego tłuszczu.

Pomysłowość ludzka jednak nie zna granic i ponownie sięgnięto po pomoc w kształtowaniu sylwetki, o której kobiety przez dziesiątki lat starały się zapomnieć.

Krótka historia gorsetu

Ta znienawidzona przez nasze poprzedniczki część garderoby, z ulgą została zdjęta z ciał i wrzucona w czeluście przepastnych szaf naszych praprababek. Historia gorsetu wcale nie powinna nas cieszyć, ponieważ dla wielu kobiet był on nie tylko wymogiem mody i wabikiem dla męskiego oka, ale przede wszystkim narzędziem katuszy skrępowanego i przyduszonego ciała.

Już w czasach antycznych kobiety przewiązywały się w biuście pasmem materiału, by sylwetka uzyskała cylindryczny kształt. W średniowieczu szyto gorsety z krochmalonego płótna lub ze skóry, z czasem wzbogacono je o drewniane i metalowe wstawki, mające na celu lepsze utrzymanie kształtu sylwetki. Hiszpanki wprowadziły w XVI wieku modę na gorsety zachodzące na spódnice, a następnie moda zmieniała się wraz z upływem czasu. Niezmiennie jednak te niewygodne atrybuty kobiecej garderoby były powszechnie przez kobiety znienawidzone. Co prawda nadawały wymarzony kształt sylwetce, jednak zazwyczaj kosztem wygody, możliwości swobodnego oddychania, dobrego samopoczucia i zdrowia kobiety. Samo wiązanie gorsetu wymagało pomocy innej kobiety i zajmowało nie mało czasu. Nic dziwnego, że kobiety w drugiej połowie XIX wieku, tak chętnie odchodziły od sztywnej ramy gorsetu.

Fot. iStock/Deni83

Fot. iStock/Deni83

Co się stało, że znów sięgamy po to „narzędzie katuszy”?

Moda na gorsety wróciła. Ostatnio jednak nie jako seksowna kobieca bielizna, w której każda z nas może poczuć się niezwykle atrakcyjnie, ale jako sposób na formowanie sylwetki. I kobiety sięgają po ciasno sznurowane gorsety coraz chętniej, wiele obiecując sobie po tym, co widzą wśród zagranicznych gwiazd. Wystarczy dodać, że jednymi z propagatorek tego rodzaju „odchudzania” są niesamowicie popularne siostry Kardashian, czy Jessica Alba.

Za jeden z niewielu pozytywów można uznać fakt, że kobiety skrępowane gorsetem poruszają się bardziej elegancko, ze względu na wyprostowane plecy, uniesienie brody, ułożeniu szyi. Zyskuje na tym wyprostowana sylwetka, a przez to kręgosłup, który najczęściej zaniedbujemy poprzez utrzymywanie niewłaściwej postawy ciała. Mimo pochwał i obietnic względem noszenia gorsetów, zalet dla zdrowia nie znajdziemy w tym przypadku wcale.

”Dieta gorsetowa” w natarciu

Owszem, gorsetu nie da się zjeść, ale da się za jego pomocą inaczej odchudzać ciało. Wystarczy zakładać uciskający gorset przez kilka godzin dziennie (od 2 do 6 godzin) przez 5 dni w tygodniu. Ścisk związany z ciasnym gorsetem może spowodować, że będziemy mniej jeść. Co więcej, kolejna warstwa ubrania sprawia, że bardziej się pocimy, więc gubimy kilogramy i zmniejszamy obwód talii. Brzmi z pozoru niewinnie, ale ten sposób może wybitnie negatywnie odbić się na zdrowiu. Począwszy od dyskomfortu psychicznego wynikającego z nadmiernym skrępowaniem, skończywszy na problemach związanych z pojawieniem się zgagi i niewydolności oddechowej, podrażnienia skóry, powstawania siniaków i opuchlizny. Stałe noszenie gorsetu może wpłynąć na deformację żeber i kręgosłupa oraz organów wewnętrznych, takich jak wątroba, śledziona i nerki oraz płuca, co z kolei powoduje ich niewydolność. Znane są przypadki kobiet, które nie rozstawały się z gorsetem przez całą dobę. Po wielu latach obwiązywania się zanikały mięśnie pleców odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Również panie tuż po urodzeniu dziecka nie powinny sięgać po tę kontrowersyjną metodę, ponieważ zamiast oczekiwanego efektu, otrzymają jedynie pogorszenie się stanu mięśni i ich zwiotczenie.

Gorset nie jest najlepszą metodą na odchudzanie talii. Zamiast wciskać się w zbyt małą bieliznę tego typu, lepiej ćwiczyć w domu lub iść na siłownie oraz zmienić nawyki żywieniowe. Przy takich zmianach kilogramy pójdą w dół, a gorset pójdzie w ruch jedynie jako seksowny dodatek dla kobiecej sylwetki, a nie narzędzie katorgi.

 

źródło: weranda.plwww.gorsety-pl.plwww.ofeminin.pl


Lifestyle

Guma do żucia przyklei się do żołądka, a z nasion wyrośnie w nim drzewo? Tym straszyły nas mamy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 lipca 2016
guma do żucia
Fot. iStock / JohanJK

Każdy z nas zapewne choć raz w życiu połknął przez przypadek gumę do żucia, lub zjadł pestkę z owocu. W takim przypadku od razu przychodzi na myśl straszenie mam, które mówiły, że guma nas zatka, albo odwrotnie, że będzie latami zalegać w żołądku. Repertuar strachów do wykorzystania był zadziwiający.

Niestraszna guma 

To fakty, do których dziś każdy się uśmiechnie, wspominając przestrogi starszych. Jak się okazuje, połknięta guma balonowa ani nie zablokuje żołądka, ani nie przyklei się do jelit, gdzie pozostanie nienaruszona kilka lat. Jelita są bardzo wytrwałe w swoim działaniu i przepychają duże masy niestrawionego pożywienia. Z gumą również sobie poradzą. Jak każde niejadalne ciało obce, guma również zostanie najwyżej po kilku dniach lekko nadtrawiona i wydalona z organizmu. Ze względu na swój skład, guma balonowa nie jest wchłaniana w jelicie cienkim, jak większość produktów spożywczych, nie ma też żadnych wartości odżywczych dla człowieka. Prędzej grozi nam zadławienie, gdy guma wpadnie nie tam gdzie trzeba, niż zaklejenie nią układu pokarmowego.

I gdzie to drzewo?

A w zasadzie to pewnie cały las, bo nie jedno ziarno np. jabłka zostało zjedzone. Należy wybaczyć starszym członkom rodziny, że opowiadali nam te rzeczy. Ale zdecydowanie łatwiej jest zniechęcić dziecko czymś co wpływa na wyobraźnię, niż tłumaczyć że np. pestki brzoskwiń, jabłek czy wiśni zawierają amigdalinę ( zwana witaminą B 17, odpowiada za gorzki smak), cyjanek i cukier, które w trakcie procesów metabolicznych rozkładają się do cyjanowodoru. Jest to silnie trująca substancja, która pozbawia krew możliwości przenoszenia tlenu, co może spowodować śmierć. Jednak by tak się stało, trzeba zjeść naprawdę duże ilości – ok 100 g suchych pestek.


źródło: kobieta.gazeta.plfitness.sport.pl


Zobacz także

Szeroki czy skromny i nieśmiały – każdy uśmiech jest ważny!

7 etapów żałoby po rozpadzie związku. Pozwól sobie na ich przejście, bez zbędnych wyrzutów

To nieprawda, że żeby zniszczyć związek trzeba dwojga i że wina zawsze leży po środku